image 74555 25 v1
Galéria(21)

Vila v súhre s prírodou

Partneri sekcie:

Nenápadná červeno-biela vila v sebe spája tradičné a moderné prvky.
Vila Vallmo je situovaná vo švédskom Bråbacka v obci Tibro a poskytuje nádherný výhľad na jazero Orlen. Svojim vzhľadom pripomína tradičnú stodolu typickú pre švédske usadlosti. Jej vybavenie je však moderné a poskytuje maximálne pohodlie. Villa Vallmo je cenovo dostupné riešenie, pričom predstavuje kombináciu tradičných a moderných architektonických prvokov, ktoré harmonizujú s okolitou prírodou.

01 JB Villan Villa Vallmo I2B0301
02 JB Villan Villa Vallmo I2B0117
03 JB Villan Villa Vallmo I2B0074
04 JB Villan Villa Vallmo I2B0077
05 JB Villan Villa Vallmo I2B0062
06 JB Villan Villa Vallmo I2B0040
07 JB Villan Villa Vallmo I2B0018
JB Villan Villa Vallmo I2B0010

„Tradičná švédska architektúra je jedným z mojich hlavných zdrojov inšpirácie od mojich študijných čias architektúry. Ešte dnes si presne pamätám moju cestu vlakom cez švédsku krajinu pri mojom návrate z dlhej študijnej ceste v Taliansku. Ostrý kontrast červených fasád rodinných domov so zasneženou krajinou bol uchvacujúci. Pre Švédov to nie je nič výnimočné, ale množstvo mojich zahraničných kolegov považuje túto kombináciu farieb za fascinujúcu,“ hovorí Thomas Sandell, autor projektu.

Villa Vallmo av Thomas Sandell from JB Villan on Vimeo.

Villa Vallmo spĺňa všetky požiadavky na komfort a funkcionalitu modernej doby. Má mnoho prvkov tradičnej architektúry, ktoré plnia nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Prečnievajúca strecha chráni fasádu pred poveternostnými vplyvmi. Zaujímavým prvkom je aj predsunutá strecha a obvodové steny pred štít, ktoré vytvárajú závetrie na príjemné exteriérové posedenie. To ešte viac umocňuje prepojenie s okolitou prírodou. Na výstavbu sa použili miestne prírodné materiály. Dlhý, úzky tvar domu umožňuje jeho umiestnenie na rozličné typy pozemkov, pričom nie je svojou veľkosťou náročný na rozlohu pozemku, čo je typické pre dnešné parcely v satelitných obciach v blízkosti veľkomiest.

Prečnievajúca strecha chráni fasádu pred poveternostnými vplyvmi.

Zaujímavým prvkom je aj predsunutá strecha a obvodové steny pred štít, ktoré vytvárajú závetrie na príjemné exteriérové posedenie.

Dlhý, úzky tvar domu umožňuje jeho umiestnenie na rozličné typy pozemkov, pričom nie je svojou veľkosťou náročný na rozlohu pozemku.

Kontrast bielej farby s červenou preniesol architekt do interiéru.

Miestnosti sú zariadené v minimalistickom, veľmi čistom severskom štýle.

Významnú úlohu zohráva v interiéri svetlo, ktoré preniká z každej strany.

Projekt: Villa Vallmo
Miesto realizácie: Tibro, Śvédsko
Developer: JB-Villan
Rok realizácie: 2015
Hlavný architekt: Thomas Sandell, sandell sandberg
Spolupracujúci architekti: David Eliasson and Charlotte Vibegaard

TEXT: Thomas Sandell, wad
FOTO: sandell sandberg