Víkendový dom s utajeným schodiskom k najlepšiemu výhľadu

Kameň a drevo je kombinácia, ktorá fascinovala už našich predkov, inšpiratívnou zostala dodnes. Pristane aj víkendovému domu s výhľadmi na more. Architekti ju využili atypicky: na štítové múry a vstupnú časť použili kameň, dlhšie steny domu obložili dubom. Na jeden z kamenných múrov zavesili výrazný čierny industriálny komín.

„Týmto domom sme úplne nadšení… milujeme ho, pretože sme boli do jeho realizácie zapojení,“ teší sa z rekreačného domu klient. Jeho prianím bolo, aby mal víkendový dom na pobreží prvky typických novoanglických plážových domov.

Preto sa rozhodli použiť dva hlavné materiály: kameň a drevo. Drevený obklad z duba je uložený vodorovne. Kamenný obklad na dome pochádza z miestnych zdrojov.

Devon Coast House 15
Devon Coast House 14
Devon Coast House 13
Devon Coast House 12
Devon Coast House 11
Devon Coast House 10
Devon Coast House 09
Devon Coast House 08

Praktická veranda s miestnosťou na sušenie

Jednoduchú formu domu so sedlovou strechou dopĺňa veľkorysá vstupná veranda. Je veľmi praktická, pretože okrem bežnej funkcie vstupnej haly domácich priamo privedie do miestnosti určenej na sušenie neoprénových oblekov a odloženie i čistenie zabahnenej obuvi. Sú priaznivcami surfovania, a tak spolu s deťmi túto funkciu vedia oceniť.

Devon Coast House 10

Otvorená denná zóna

Jednopodlažná vstupná časť domu prechádza do dvojpodlažnej stavby s podkrovím a výhľadom do záhrady. Hlavná denná miestnosť sa logicky nachádza na prízemí a tvorí ju otvorený, obojstranne zasklený priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou v jednom a s východom na vydláždenú terasu.

Naň nadväzuje samostatný herný priestor pre deti, praktická špajza a práčovňa. Po otvorenom schodisku sa dostanete do hornej časti domu, v ktorej sa nachádza spálňa rodičov. Dlhou chodbou prejdete k ďalším štyrom dvojlôžkovým izbám.

Devon Coast House 14

Utajené schodisko do podkrovia a multifunkčnosť

To stále nie je všetko. Víkendový dom ukrýva ešte jedno schodisko, ktorým sa z druhého nadzemného podlažia dostanete do podkrovia k ďalším dvom spálňam. Práve z týchto miestností je najkrajší výhľad. Celý interiér je riešený v jednoduchom minimalistickom štýle.

Neprehliadnite: Víkendový domček vo Vojke s výhľadom na jazero

Jedným z viacerých zaujímavých riešení je kuchynský ostrov, ktorý plní funkciu pracovného stola, jedálenského stola a drezu zároveň. Z farieb prevláda kombinácia bielej, čiernej (respektíve antracitovej) a svetlého dreva.

Devon Coast House 13

Devon Coast House v skratke
Architektonický ateliér: McLean Quinlan, https://mcleanquinlan.com/
Architekt: McLean Quinlan
Interiérový dizajn: McLean Quinlan, klient
Krajinné úpravy: Fox Fearnley Landscape Office
Lokalita: Anglicko
Sabína Zavarská
Foto: Will Scott