Účinnosť nového stavebného zákona ZSPS očakáva v roku 2009

Partneri sekcie:

Terajší počet stavebných úradov 127 sa má podľa návrhu nového stavebného zákona rozšíriť na 150 a v právomoci starostu obce alebo primátora mesta zostáva podpisovať stavebné povolenia. Hoci rezort výstavby neakceptoval všetky pripomienky odborníkov, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) terajšiu verziu návrhu stavebného zákona podporuje a odporúča parlamentu schváliť.

Návrh by sa mal do šiestich mesiacov dostať do Národnej rady SR a jeho účinnosť sa očakáva v roku 2009, povedal prezident ZSPS Ján Majerský na tlačovej konferencii. Medzi pozitívami nového zákona menoval dobre nastavené podmienky územnej prípravy stavieb, zjednodušenie stavebno-povoľovacích konaní, zavedenie inštitútu audítora stavby, spresnenie kolaudácie a povolenie predčasného užívania stavby. Zväz uvítal podrobnú   kategorizáciu stavieb, ale čiastočne súhlasí so sprísnením podmienok čiernych stavieb.

Zároveň chce zväz v spomínanom zákone ešte riešiť definovanie účastníkov výstavby a ich právomoci, ako aj požiadavku, aby sa stavby realizovali podľa realizačnej dokumentácie, čo nie je taxatívne v návrhu stanovené. „Dnes nás investori nútia stavať podľa inej dokumentácie, to neprispieva ku kvalite stavania,“ podotkol.

ZSPS je zástancom ochrany kvalitnej poľnohospodárskej pôdy, čo je cieľ návrhu zákona o poľnohospodárskej pôde, ktorý prešiel prvým čítaním v parlamente. Má sprísniť podmienky pri odnímaní poľnohospodárskej pôdy pre stavebné a iné nepoľnohospodárske účely prostredníctvom poplatkov (odvodov) za vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.

Poplatky budú príjmom štátneho rozpočtu. Ich výška, stanovená diferencovane podľa toho, či pôjde o trvalé alebo dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy, bude odstupňovaná v siedmich skupinách. Zavedením poplatkov budú stavebníci nasmerovaní do lokalít s menej kvalitnou pôdou.

„Podstatné v zákone je, za akých územných podmienok by výkup pôdy prebiehal. Ich nastavenie však nebude platiť pre územia, ktoré sú v územných plánoch určené na zastavanie. Poplatok za vyňatie pôdy, ktorá nie je určená na zastavanie, bude platiť investor,“ uviedol Majerský. Najviac sa to bude dotýkať veľkoplošných stavieb v západnom regióne, kde je najvyššia bonita pôdy. Takto nastavené odvody negatívne dopadnú na stavebníkov, developerov aj obce s vyššou bonitou pôdy. Sú nesystémovým riešením, potvrdil Majerský. Súčasný spôsob oceňovania pôdy na základe bonitovaných pôdno-ekologických podmienok je podľa ZSPS diskutabilný.

Zdroj: TASR