Transformácia starých bitúnkov na nové administratívne priestory? V Berlíne na tom pracuje slovenská firma

Partneri sekcie:

Už ste videli miesto, kde sú jatky pamiatkovo chránené, kde záleží na každej tehle a grafity sú umeleckou komoditou?

V berlínskej štvrti Friedrichshain okoloidúci nájde práve takúto bizarnú kombináciu. Tá však vytváraj neopakovateľný zážitok, ktorý dopĺňajú hypermoderné administratívne priestory. Súčasne je to stavebná premiéra slovenského developera HB Reavis v hlavnom meste Nemecka.

Berlín je mesto plné búrlivej histórie, betónu a grafitov. V jeho uliciach sa miešajú príchute najrôznejších kultúr, čo z neho robí metropolu hlavne pre kreatívcov hľadajúcich únik z konformity. Developer sa vydal na berlínsku stavebnú scénu s projektom podčiarkujúcim prirodzený súzvuk starého a nového a zhmotňujúcim genia loci. Sprevádzala ho intenzívna spolupráca s pamiatkarmi aj búrlivé zmeny spôsobené pandemickou situáciou.

Nová funkcia starých jatiek

Areál a budovy kedysi jedného z najväčších európskych komplexov bitúnkov a výkrmní prechádzajú intenzívnou transformáciou. Komplex budov sa nachádza na Landsberger Allee v berlínskej časti Friedrichshain neďaleko Prenzlauer Bergu a Alexanderplatzu.

CHM 4421
CHM 6294
13 Hall D OCo view from entrance
Vizualizácia nového DSTRCT.Berlin
CK2 8177
02 Old Structure
Vizualizácia nového DSTRCT.Berlin
14 Hall E OCo view from south

Po takmer 30 rokoch chátrania má areál oživiť inovatívna renovácia, ktorá však rešpektuje vrstvy času na stenách tehlových budov. Pamiatkovo chránené objekty by vďaka nej mali získať novú funkciu, malo by sa maximalizovať ich využitie a vdýchnuť život do dlho opustených priestorov.  

Do lokality má okrem moderných administratívnych priestorov vhodných pre mladé dravé firmy priniesť aj pridanú hodnotu stretávacieho miesta, kde sa bude koncentrovať kreativita. V halách boli identifikované umelecky hodnotné grafity, ktoré sa stali súčasťou nového interiéru zosobňujúceho berlínskeho ducha. V rámci renovácie bolo nutné doplniť aj murivo v podobe neštandardných tehál a glazúry.

V interiéroch boli doplnené základné stavebné štruktúry vo forme konzol či nových vertikálnych komunikácií. Orientácia na detail sa vždy oplatí a aj teraz priniesla žiaduci efekt – jedinečné priestory, ktoré okoloidúci chce zažiť.

CHM 4421
Zanedbaný stav areálu | Zdroj: HB Reavis

Berlínčania Berlínčanom

Miestny ateliér Gewers Pudewill, ktorý stojí za renováciou a revitalizáciou pamiatkovo chránených budov aj za návrhom novostavby kancelárskych priestorov, sa inšpiroval newyorskou štvrťou Meatpacking District.

„Štyri pamiatkovo chránené murované haly sú zrekonštruované do najmenších detailov a dopĺňajú ich dostavby s priestormi pre kaviarne, bary, fitnescentrum a miestne obchody.

Ale skutočným architektonickým vrcholom je futuristická budova evokujúca katedrálu produktivity, ktorej päť presvetlených poschodí ponúka pracovný priestor pre 2 500 zamestnancov. Priestranná presklená fasáda novej budovy vytvára tiché zázemie pre menšie historické haly,“ približujú koncept architekti. 

CHM 6294
Stará podoba haly. | Zdroj: HB Reavis

Pôsobivé osemmetrové lodžie s 12-metrovými arkierovými oknami dodávajú novostavbe vlastnú energiu a rytmus. Za roztancovanou fasádou sa nachádzajú nezvyčajné podkrovné kancelárie, coworkingové priestory, výklenky na sedenie, zasadacie miestnosti a strešné terasy tvorené zelenými oázami, vďaka ktorým bude každodenná práca ešte príjemnejšia a produktívnejšia.

V prospech mobility zajtrajška hrá najväčšia bicyklová garáž v Berlíne s elektrickými nabíjacími stanicami. Nová, holisticky prepojená štvrť evokuje atmosféru sršiacu kreatívnou energiou, ktorou sú berlínske technologické firmy a startupová scéna známe.

Kancelárie na mieru

Prispôsobovanie prenajímaných priestorov na mieru je už štandardom. Developer HB Reavis však razí vizionársku cestu, keď sa interiérový dizajn, organizácia  priestoru či prídavné funkcie plne prispôsobujú wellbeingu radových zamestnancov.

13 Hall D OCo view from entrance
Vizualizácia pohľadu do interiéru. | Zdroj: HB Reavis

Tomu predchádzajú rokovania s oddelením ľudských zdrojov každého záujemcu o kancelárie, ktoré sadnú ako uliate. A kedy bude hotovo? „Pôjde to postupne. Prvý nájomca sa do novej administratívnej budovy DSTRCT sťahuje v priebehu nasledujúcich týždňov a posledné úpravy projektu sú v pláne na leto 2022,“ priblížil developer.

DSTRCT.Berlin

Miesto: Berlín, Nemecko
Developer: HB Reavis
Architekti: Gewers Pudewill
Úžitková plocha: 49 000 m2
Realizácia: 2019 2022

Alexandra Müllerová