Tabaková továreň van Nelle v Rotterdame je dnes Design Factory
Keď som v roku 1991 prvý raz navštívil čokoládovú a tabakovú továreň van Nelle v Rotterdame, stála opustená a prázdna. Patrila už vtedy medzi klenoty holandskej architektúry, ale jej osud bol neistý. Dnes sa stala symbolom a príkladom prístupu k industriálnym pamiatkam. Desiaty medzinárodný kongres DO.CO.MO.MO. s hlavnou témou The Challenge of Change – výzva k zmene (funkcie) sa nemohol konať v lepšom prostredí.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
O premenu funkcie továrne sa zaslúžil svojou iniciatívou najmä architekt Wessel de Jonge – jedna z významných osobností holandskej skupiny DO.CO.MO.MO.
So svojimi spolupracovníkmi dokázal organizačne, finančne a nakoniec aj projekčne premeniť pôvodnú továreň na novú „ontwerpfabriek“ – továreň na dizajn. Na 60 000 m2 tu dnes nájdeme množstvo firiem a ateliérov zaoberajúcich sa dizajnom.
Zložitá úloha citlivej premeny výrobných priestorov na kancelárske, ateliérové, prezentačné, prednáškové, výstavné a spoločenské priniesla mnoho technických, architektonických a prevádzkových problémov. Boli vyriešené jednoznačne veľmi dobre. Autori dokázali tejto budove dať novú náplň a nový život bez toho, aby narušili jej pôvodný architektonický charakter. Podobne ako objekty FIAT-u v Lingotte v Turíne, či novej TATE Modern v Londýne, prístavných objektov v Istanbule a iných, ukazujú, že zachovanie industriálneho dedičstva je nielen historicky žiaduce, ale aj ekonomicky výhodné.
Nezmyselné ničenie starých priemyselných objektov ochudobňuje spoločnosť o významné kultúrne hodnoty. Stráca sa neopakovateľná a nenapodobiteľná atmosféra, stráca sa historická pamäť, stráca sa vlastná kultúrna identita.Rekonštrukcia továrne van Nelle je mimoriadne inšpirujúca a poučná.
prof. Štefan Šlachta
Foto: autor, www.vannelleontwerpfabriek.nl