image 87691 25 v2
Galéria(31)

Starú garáž premenili na luxusné sídlo fotografa

Partneri sekcie:

Známy fotograf Peter Krasilnikoff sa rozhodol pre premenu starej garáže v Kodani na svoj nový príbytok. Projekt zveril do rúk skúsenému architektovi Davidovi Thulstrupovi.

1
2
3
4
5
6
7
8

Požiadavky boli jasné – industriálny nádych interiéru má vládnuť celému priestoru a byť doplnený množstvom zelene. Fotograf si želal, aby bol priestor vzdušný, drsný, moderný, jednoduchý, noaby sa v ňom zároveň cítil ako doma. Tieto neľahké požiadavky sa naplno podarilo splniť tímu architektov pod vedením Thulstrupa. Z pôvodnej nenápadnej garáže vytvorili trojpodlažné sídlo, ktoré pôsobí skutočne veľkolepo a prináša fotografovi priestranné miesto na pohodlný život.

Koncept vychádzal zo starých fabrík a skladov – obnažené tehlové steny pôvodnej garáže dizajnovo dopĺňajú čierne oceľové schodiská a veľké chladné kamenné plochy.

Neútulnú stránku daných materiálov a vyhotovení perfektne vyvažuje zelená lounge zóna vybudovaná podľa želania majiteľa objektu.

Dom napokon pôsobí sviežo, dynamicky, no zároveň je v ňom citeľná nevyhnutná dávka útulnosti a pocitu pohody, ktorú prináša práve zeleň a mnohé umelecké doplnky.

Vďaka centrálnemu átriu je dom zaplnený prirodzeným svetlom. Stredová časť slúži ako žiarivá, životodarná a upokojujúca oáza plná rastlín. Na ploche štedrých 500 m² sa nachádzajú tri podlažia, ktoré sú vzájomne prepojené práve pohľadom na stredové átrium. Projekt, ktorý bol dokončený v roku 2015, v sebe spája najmä betón, tehly, prírodný kameň, dubové drevo, čiernu oceľ a rôzne druhy doplňujúcich textílií.

Na prízemí nájdeme otvorený priestor, ktorý zahŕňa vstupnú halu, kuchyňu, jedáleň a obývaciu izbu (salónik). Dominantné z dizajnového hľadiska sú najmä masívne zamatové závesy v tmavomodrom a baklažánovom odtieni. Závesy pochádzajú z dielne značky Kvadrat. Na ďalšom poschodí nájdeme spálne, kúpeľne, pracovňu a úložné priestory. Na najvyššom poschodí je zasadená špeciálna zasklená miestnosť, ktorá je obklopená zeleňou umiestnenou na streche.

Celý objekt je obložený latkovým obkladom z brazílskeho masívneho dreva.

Materiál bude časom naberať striebristú patinu, vďaka čomu sa objekt bude neustále meniť a nadobúdať rukopis dizajnu Davida Thulstrupa.

Prehľad:

Architektonické štúdio: Studio David Thulstrup
Lokalita: Sturlasgade, Kodaň, Dánsko
Hlavný architekt: David Thulstrup
Podlahová plocha: 500 m²
Realizácia: 2015
Klient: privátny (fotograf Peter Krasilnikoff)
Realizátor: Egeberg Enterprise

Text: Anna Martausová
Foto:  Peter Krasilnikoff
Zdroj: homedsgn.com, archdaily.com