image 81869 25 v1
Galéria(5)

Štandard nového bytu nemá len ušetriť. Má mať dizajnovú úroveň

Pri kúpe bytu musí budúci majiteľ robiť veľké množstvo rozhodnutí. Zvažuje základné parametre ako veľkosť bytu, kvalitu stavby, alebo predpokladané náklady na prevádzku. O vybavení bytu sa začína diskutovať často až vtedy, keď je na stole zmluva. Ide pritom o kľúčovú položku, ktorá môže významne ovplyvniť nielen výslednú cenu, ale najmä komfort budúceho domova.  

obyvacia izba 02
spalna 01
stein2 003
stein2 004

Rozhodovanie, ktoré „nebolí“

Noví majitelia majú pri riešení vybavenia bytu často hlavu v smútku. Fantázia pracuje na plné obrátky a vy sa snažíte si predstaviť, ako budú kachličky X vyzerať v kúpeľni Y. V rukách dotazník, čas tlačí. Aké vybrať dvere? A ako ich zladiť s podlahou? „Zákazníci, ktorí majú skúsenosť s inými projektmi, nám často spomínali, že nakoniec vyberali štandard bytu takmer naslepo a dúfali,  že sa rozhodli správne,“ hovorí Mariana Koščová, špecialistka klientskych zmien YIT Slovakia, ktorá má na starosti aj projekt STEIN2. „Chceli sme, aby budúci obyvatelia projektu STEIN2 nemuseli robiť kompromisy a ušetrili čas. Náš štandard, preto kladie veľký dôraz na dizajn,“ dodáva.

Základné vybavenie bytu nepatrí na posledné miesto

Investícia do nehnuteľnosti je psychicky náročný proces. Ide v ňom o veľa a keď sa v tejto situácii ocitneme, každodenne riešime množstvo rozhodnutí. Každý „zlepšovák“ v procese výberu preto predstavuje veľké plus. Na vybavenie bytov paradoxne ľudia často myslia až v poslednom kroku. Sú často prekvapení, že cena bytu na realitnom portáli nerátala so základným vybavením bytu. Kupci potom musia doplácať desiatky tisíc eur na dokončenie holobytov, poprípade na výmenu nevkusných obkladov.

Potrebujete pomoc s výberom vybavenia bytu? Je to v cene

„V projekte STEIN2 je štandardné vybavenie bytu v cene a predstavuje veľmi kvalitnú a dizajnovú úroveň. Koniec koncov, zariaďovať byty v projekte tohto typu nevkusnými či nekvalitnými materiálmi by bolo nevhodné,“ konštatuje Mariana Koščová. Výhodou je, že okrem vzoriek na nahliadnutie majú klienti k dispozícii prehľadný farebný katalóg, ktorý si môžu zobrať domov a v pokoji vyberať a kombinovať obklady, podlahy a dvere. V cene bytu je aj vizualizácie kúpeľne a spolupráca so špecialistom klientskych zmien pri výbere štandardu či nadštandardu.  „Pri nadštandarde sme sa neobmedzili len na vytvorenie ďalšej, o niečo drahšej skupiny produktov. Klient má na výber vždy z viacerých alternatív,“ hovorí Mariana Koščová.

Ladná batéria od Starcka pre fajnšmekrov

V katalógu sa nachádzajú mená ako Laufen (sanita), Hansgröhe (batérie), či Hüppe (sprchové zásteny). Za zmienku určite stoja napríklad v rámci nadštandardu ponúkané batérie Hansgröhe Axor Starck od slávneho francúzskeho dizajnéra Philippe Starcka, ktoré už bodovali v mnohých dizajnérskych súťažiach. Základným kormidlom pri výbere zariadenia by mala byť kvalita, nadčasovosť a jednoduchá kombinovateľnosť produktov.  

Neviete, čo chcete? Zistite to

Nemusíte mať názor na každú kľučku, určite by ste však mali vedieť odpovedať na základné bytové dilemy. „Za zmeny si klienti musia priplatiť aj u nás. V závislosti od rozsahu zmeny, sa jedná o malú alebo veľkú klientsku zmenu.  Zatiaľ máme od klientov veľmi pozitívnu spätnú väzbu, z čoho usudzujeme, že sú s našimi riešeniami spokojní.“ Ak si nie ste istý svojimi rozhodnutiami, neváhajte a oslovte architekta – či už toho z projektu, alebo svojho vlastného. Myslite na to, že stoličku, sedačku či stôl vymeníte relatívne ľahko. Podlahy, sanita, batérie, či obklady sú ale základným stavebným prvkom, ktorý by mal vydržať roky.

ZDROJ: PR článok spoločnosti YIT Slovakia a.s.