Soklová lišta J.A.P. Slovakia – dizajnový detail k skrytej zárubni

Moderný interiér, podľa dnes preferovaných pravidiel minimalizmu, charakterizujú čisté a jednoduché línie. Tomuto trendu plne zodpovedá riešenie dverných otvorov skrytými zárubňami, ktoré umožňujú dverám so stenou presne lícovať.

Nadväzujúcim prvkom je zapustená soklová lišta v stene, ktorá doťahuje v spojení so skrytou zárubňou minimalistický detail k dokonalosti a zachováva dizajnovú čistotu. Navyše vyniká mnohými praktickými funkciami. Firma J.A.P. Slovakia si je toho plne vedomá a k svojim skrytým zárubniam, modelom AKTIVE a EFEKTA, soklovú lištu ponúka. „Ak sa rozhodnete pre skryté zárubne, neváhajte a doplňte ich soklovou lištou, nešliapnete vedľa a s výsledným efektom budete určite spokojní“, pripomína Petr Paksi, konateľ spoločnosti J.A.P. Slovakia.

Skrytá zárubňa AKTIVE PP 40/00 so soklovou lištou
Skrytá zárubňa AKTIVE PP 40/00 so soklovou lištou | Zdroj: J.A.P. Slovakia

Komplexnosť riešenia kombinácie skrytej zárubne a zapustenej soklovej lišty je ako v emočnej, tak v praktickej rovine. O tej prvej už bola reč, napriek tomu finálna úprava soklovej lišty v rovnakom dekore a materiáli, v akom zákazník zvolil podlahu, napríklad dlažbu, linoleum alebo plávajúcu podlahu, je umocnením dizajnovo čistého riešenia.

Jediným obmedzením je maximálna hrúbka použitého materiálu vrátane lepidla 9 mm. Dôležité je pri objednaní skrytých zárubní uviesť, že bude použitá soklová lišta. Dôvodom je nutnosť frézovania skrytých zárubní v spodnej časti tak, aby bolo možné soklovú lištu namontovať až tesne k priechodovej časti profilu zárubne.

Skrytá zárubňa AKTIVE 40/00 so soklovou lištou
Skrytá zárubňa AKTIVE 40/00 so soklovou lištou | Zdroj: J.A.P. Slovakia

Pri praktických výhodách môžeme začať klasickou ochranou spodnej časti steny proti nárazom a zašpineniam. Teraz jedno podstatné upozornenie. Ak použijete klasickú soklovú lištu, ktorá vystupuje pred rovinu ostenia v dvernom priechode, dverné krídlo osadené v skrytej zárubni NEOTVORÍTE!

„Tento zásadný problém eliminujete použitím našej zapustenej soklovej lišty, ktorá umožňuje plné otvorenie dverného krídla pri skrytej zárubni“, vysvetľuje Petr Paksi a pokračuje: „vďaka kvalitným materiálom na ne poskytujeme výnimočnú záruku päť rokov“.

Kotvenie soklovej lišty s podlahovou krytinou do steny
Kotvenie soklovej lišty s podlahovou krytinou do steny | Zdroj: J.A.P. Slovakia

Zapustená soklová lišta vyrobená v J.A.P. Slovakia je určená iba do omietaného múru. Montáž soklovej lišty je jednoduchá a nie je potrebné sa jej obávať. Soklovú lištu odporúčame montovať po vyliatí hrubých podláh a pred omietaním stien. Zamurovací profil je dôležité osadiť do správnej výšky od hotovej podlahy, do tzv. nuly. V ďalšom kroku je potrebné profil vyrovnať v dvoch rovinách, vo vodorovnej aj zvislej.

Nasleduje pevné priskrutkovanie profilu k stene a jeho stavebné zapravenie, kedy nosný soklový profil využijete ako omietnik, podľa ktorého sa dorovnáva omietka. Výška soklovej lišty je nemenná a to 72 mm, celková hĺbka zamurovacieho a pohľadového profilu je 15,3 mm. Na dĺžkové nastavenie soklovej lišty, alebo na jej napojenie pod vonkajším a vnútorným uhlom 90° slúžia plastové spojky, priebežné a rohové.

Zdroj: PR článok J.A.P. Slovakia