Vidiecky dom, ktorý starne s majiteľmi a vždy im bude vyhovovať

Zdroj: Paul Tierney

Írski architekti dostali úlohu vytvoriť návrh vidieckej usadlosti, ktorá bude starnúť so svojimi majiteľmi a časom sa prispôsobovať ich potrebám. Výsledkom je stavba z troch častí – domčekov, pričom každý má inú funkciu.

Starnutie a zvetrávanie ako dôležitý nástroj

Navrhnúť projekt, ktorý bude starnúť so svojimi majiteľmi a vždy sa prispôsobí ich potrebám, bola pre architektov z írskeho štúdia Urban Agency výzva.

„Ako sa dá vymyslieť a realizovať projekt, ktorý sa mení časom, a keď pôjde majiteľ do dôchodku, úplne sa mu prispôsobí? V tomto projekte je starnutie a zvetrávanie dôležitým nástrojom. Je dôkazom toho, ako sa môžu poveternostnými vplyvmi meniť pôvodné stavby,“ vysvetľujú prístup k netradičnému projektu jeho autori. Tak, ako starne človek, starne aj stavba. To však nemusí znamenať, že bude menej kvalitná, menej pôsobivá či menej funkčná.

Každá časť má svoju funkciu

Stavba pozostáva z troch celkov, každý z nich má inú funkciu. Pôvodný murovaný dom zostal biely, ostatné dva sú pokryté hrdzavým kovom. Nové domčeky prevzali základnú podobu z pôvodného domu. Zo svahu na juhu vystupuje časť, v ktorej je umiestnená spálňa. V druhej časti je integrovaná tradičná vysoká sprcha a kúpeľňa. Obe nové stavby sa dokážu prispôsobiť zmenám podľa potrieb majiteľov.

Zdroj: Paul Tierney

Osvieženie v rustikálnom štýle

Stará budova, v ktorej kedysi bolo všetko, je dnes obývacou izbou s kuchyňou. Rekonštrukcia v rustikálnom štýle s modernými prvkami jej dodala novú sviežu podobu. Pôvodná stavba je otvorená až po strechu, odhaľuje drevený krov a necháva vyznieť stavebný materiál i strešnú konštrukciu.

Zdroj: Paul Tierney

Nová budova spálne prináša vďaka veľkému zaskleniu výhľad na blízke jazero priamo z postele. Najmenšia časť slúži ako hygienické zázemie. Všetky tri časti sú spojené chodbou a ich interiéry majú bielu omietku.

Krásne aj po desaťročiach

Architekti vybrali materiály, ktoré budú krásne aj po desaťročiach. Nové budovy sú vytvorené z betónu vyrobeného priamo na stavenisku a pokryté hrdzavým kovom – v súvislosti s myšlienkou prirodzeného starnutia materiálov.

Zdroj: Paul Tierney

Hrdzavý kov sa často používa aj v záhradníctve, pretože prirodzená hrdzavá patina pristane záhrade a prírodnému prostrediu lepšie ako chladný lesklý kov. Hrdza je dnes teda skôr výhodou ako zlom, ktorému by sme sa mali vyhýbať, samozrejme, ak hovoríme o želanej úprave v staviteľstve.

Zdroj: Paul Tierney
Rustic House v skratke
Architektonické štúdio: Urban Agency
Lokalita: Kerry, Írsko
Plocha: 58 m2
Realizácia: 2018

 

Sabína Zavarská
Foto: Paul Tierney
KategórieRodinné domy