Starý dom v novej podobe s kamennou fasádou a „čipkovaným“ tienením

image 92596 25 v2

Srbskí architekti zo štúdia Modelart Arhitekti sa netaja tým, že ich práca je založená na neustálom skúmaní a experimentovaní vo všetkých fázach projektu. Architektúru považujú za proces, ktorý sa nekončí realizáciou, ale pokračuje počas celej životnosti zariadenia a komunikuje s užívateľmi. Vytvárajú unikáte inovatívne riešenia, ktoré sa odchyľujú od štandardných foriem a konvenčných návrhov. Toto je najnovšia rekonštrukcia z dielne zakladateľov štúdia, ktorými sú Dejan Mitov, Jelena Mitov a Krsto Radovanović.

Tiché prírodné prostredie

Prvoradé, čo architekti pri návrhu rekonštrukcie a rozšírení starého rodinného domu a jeho premene na víkendový domček riešili, bolo využitie existujúcich lokálnych výhod – prírodného a zastavaného prostredia. Pozemok so starým domčekom sa nachádzal v slabo osídlenej lokalite, na úpätí pohoria Stara Planina a neďaleko jazera. Krásne a tiché prostredie nebolo vhodné rušiť, to však neznamená, že by premena domu musela byť nenápadná a nudná.

Vymenili strechu, dom rozšírili do záhrady

Starý dom bol síce konštrukčne zachovaný, ale funkčne nespĺňal potreby majiteľov – bol malý a dispozícia tiež neposkytovala potrebné pohodlie pre moderný život. Bolo ho potrebné rozšíriť a prispôsobiť. Okrem výmeny starej strešnej konštrukcie a rozšírenia budovy smerom do záhrady bolo potrebné upraviť aj terén pri vstupe na pozemok, tiež v záhrade.

Súkromie v podkroví

Dom je po vydarenej rekonštrukcii funkčne rozdelený na spoločenské prízemie, ktoré tvorí obývacia izba, kuchyňa a jedáleň s terasou, a súkromné vrchné podlažie – podkrovie s troma spálňami a kúpeľňou.

Do domu sa vchádza zo severnej strany, južná strana je obohatená o terasu, ktorá spája interiér s exteriérom a vďaka šikovnému mobilnému tieneniu ponúka bohaté využitie prakticky počas celého roka. Podľa potreby si môžete časť panelov otvoriť a spojiť priestor so záhradou alebo naopak – uzavrieť ho.

Špeciálny vzor ćilim vytvára stále sa meniacu hru svetla a tieňov

„Časti, v ktorých bol dom rozšírený, sú obložené kamennými dlaždicami z miestneho lomu. Vrchné podlažie je čiastočne pokryté drevenými doskami, čím dochádza k interakcii so štítmi na okolitých domoch, ktoré sú zvyčajne pokryté drevom. Na vonkajšej strane terasy sú mobilné perforované panely s funkciou slnečnej ochrany.

Perforované panely vznikli vďaka digitálnemu dizajnu, vzor na nich odkazuje na tradičné koberce z východného Srbska (ćilim). Týmto spôsobom vzniká hra svetla a tieňov, čím sa vytvárajú rôzne svetelné efekty na vnútorných plochách,“ vysvetľujú špeciality rekonštrukcie samotní architekti.

Rekonštrukcia domu v Smilovci v kocke

Architektonické štúdio:    Modelart Arhitekti
Hlavní architekti:    Dejan Mitov, Jelena Mitov, Krsto Radovanović, Bojan Mitov
Digitálny dizajn:    Marko Vučić, Digital Design Center
Lokalita: Smilovci, Srbsko
Rok ukončenia: 2017
Hrubá zastavaná plocha: 111 m2

House in Smilovci from Modelart Arhitekti on Vimeo.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Stefan Ivković