Partneri sekcie:

Schiedel Absolut – ten pravý komín pre nízkoenergetický dom!

schiedel absolut ten pravy komin pre nizkoenergeticky dom

Vybrať si kvalitný komín do nízkoenergetického domu nie je vôbec ťažké. Mnohí pri výbere dávajú prednosť lacnejším alternatívam, ktoré nie sú pre nízkoenergetický dom vhodnou voľbou. Stačí si vybrať Schiedel Absolut a problém, aký komín do nízkoenergetického domu, máte vyriešený!

Nízkoenergetické domy sú navrhované tak, aby ich ročná spotreba tepla na vykurovanie nepresahovala 50 kWh/(m²a).  Na celú konštrukciu domu, ako aj na samotný komín sú kladené náročné kritéria energetickej náročnosti. Práve komín so spotrebičom, ktorý je nerozlučnou súčasťou domu, sa nachádza vo vnútornej časti domu a ústi do vonkajšieho prostredia. Z toho dôvodu musia prísne požiadavky na tesnosť spĺňať všetky prvky stavby, ktoré tvoria hranicu medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

V prípade zlého výberu komínovej sústavy nebude dom spĺňať podmienky pre nízkoenergetický dom, ktoré poskytujú výrazne vyšší štandard energetickej účinnosti, ako je minimálny štandard požadovaný národnými predpismi na vlastnosti budov. Spravidla platí, že nízkoenergetická budova spotrebúva aspoň o 50% menej energie než bežná budova.  Druhým dôvodom zlého výberu komínovej sústavy pre nízkoenergetický dom je komín so zabudovaným zadným odvetrávaním.

Schiedel Absolut – komín bez zadného odvetrávania!
Univerzálny komínový systém Schiedel Absolut bol špeciálne navrhnutý pre nízkoenergetické a pasívne domy. Je konštrukčne navrhnutý bez zadného odvetrávania, čiže tak, aby nenasával vzduch zo spodnej časti komína (tzv. komínovej päty) a následne sa nedistribuoval tento vzduch cez kanáliky medzerou medzi tepelnou izoláciou a komínovým plášťom. Práve komín so zadným odvetraním – mriežkou v päte komína – je dierou v stavbe, ktorou vám uniká teplo a je absolútne nevhodný pre nízkoenergetické a pasívne domy.

Schiedel Absolut – absolútne tesný!
Medzi základné podmienky kladené na nízkoenergetický dom patrí nízka spotreba energie. Netesnosť komínového systému zásadným spôsobom narušuje celú konštrukciu nízkoenergetického domu.  Okrem zvýšeniu spotreby energií v dôsledku jej úniku cez netesnosti v obvodovom plášti dochádza aj k tvorbe vlhkosti a kondenzátu v obvodových konštrukciách budovy alebo zhoršeniu účinnosti vzduchotechniky v dome. Vďaka tým najkvalitnejším materiálom a unikátnej konštrukcii je univerzálny komínový systém Schiedel Absolut absolútne tesný a vyhovuje meraniam vzduchotesnosti (tzv. Blower test).
 
Aby prechod komína cez strešnú krytinu bol absolútne tesný a nevznikali nechcené úniky tepla, je potrebné okolo komínu Schiedel Absolut umiestniť fóliový tesniaci set. Ten sa skladá z patentovanej špeciálnej vonkajšej fólie, ktorá sa okolo celého komína Schiedel Absolut spojí s izolačnou fóliou strechy.  Vonkajšia tesniaca fólia je prispôsobená pre komín Schiedel Absolut  a môžete ju použiť pre strechy so sklonom až do 45°. Tepelné straty a vzduchotesnosť je zabezpečené aj nalepením tesniacej manžety, ktorá sa umiestni na vnútornej strane komínového telesa a tesne sa spojí s parozábranou.

Viac informácií získate na stránke www.schiedel.sk 

ZDROJ: PR článok spoločnosti Schiedel, s.r.o