Záhrada domu
Galéria(23)

Na začiatku bol zle postavený dom na úzkej parcele

Partneri sekcie:

Pôvodná stavba spájala v sebe hneď niekoľko negatív. Malý dom bol zle postavený, úzky pozemok, z oboch strán tesne susediaci s vedľajšími domami, neponúkal veľmi veľa alternatív. Napriek nelichotivej východiskovej situácii sa autorovi projektu podarilo vytvoriť riešenie, ktoré stavbu premenilo na pohodlné moderné bývanie. Takmer nereálne, však?

Z pôvodnej stavby zostalo len minimum

Už pri prvých návštevách bolo architektovi jasné, že z pôvodnej stavby veľa nezostane. Nakoniec zostala len časť obvodových stien a strop na prízemí. Priestor prízemia je rozšírený do záhrady, aby vznikol dostatočný priestor, v ktorom je kuchyňa spojená s obývačkou.

Veľké zasklenie spája interiér so záhradou a snaží sa vniesť čo najviac prirodzeného svetla do interiéru. Z bývalého pôjdu po premene vzniklo takmer plnohodnotné podlažie, v ktorom sú dve malé spálne.

Fasáda domu je prispôsobená prostrediu – smerom do ulice je omietnutá
Záhradné sedenie pod pergolou
Svetlu ktoré prechádza sklenou strechou nad kuchyňou by prekážali horné skrinky preto sú skosené
Vstup do domu
Vstupná hala do domu
Veľké zasklenie spája interiér so záhradou
V celom dome nájdeme vstavaný nábytok z brezovej preglejky doplnený úchytkami z kože
Krb v obývačke

Ako dostali do tmavého interiéru svetlo?

Svetlo bolo v pôvodnom dome veľkým problémom. Ten na niektorých miestach riešia aj zasklené stropy a veľké okno nad schodiskom, ktoré osvetľuje aj hlavnú kúpeľňu. „Svetlu, ktoré prechádza sklenou strechou nad kuchyňou, by prekážali horné skrinky, preto sú skosené, svetlo sa po nich kĺže a odráža sa do interiéru,“ vysvetľuje detaily Michal Schwarz.

Veľké zasklenie spája interiér so záhradou

Vápenné stierky sklamali

Napriek tomu, že podlaha na prízemí je svetlosivá, je praktická, pretože je z brúseného betónu. V kúpeľniach použil architekt namiesto obkladačiek vápenné stierky, ale priznáva, že ho sklamali, a tak do sprchových kútov osadil veľkoplošný keramický panel.

Preglejka, oceľ, liatina, kameň

V celom dome nájdeme vstavaný nábytok z brezovej preglejky, doplnený úchytkami z kože. Samozrejmosťou je kuchyňa na mieru. Pracovné dosky sú z čierneho kameňa, krb je liatinový, komín z ocele. Materiály architekt vybral tak, aby boli čo najtrvanlivejšie, funkčné a kvalitné.

V celom dome nájdeme vstavaný nábytok z brezovej preglejky doplnený úchytkami z kože
V celom dome nájdeme vstavaný nábytok z brezovej preglejky doplnený úchytkami z kože |

Záhradné sedenie ako v rozprávke

Napriek mnohým negatívam sa našli aj pozitívne momenty. Jedným z nich je fakt, že pozemok uzatvára pieskovcová skala porastená brečtanom, čo vytvára ideálnu kulisu pre záhradné sedenie. Dokonca v skale samotnej je menšia pivnica. Terasu so stolom prekrýva pergola.

Záhradné sedenie pod pergolou

Aj fasáda domu je prispôsobená prostrediu – smerom do ulice je omietnutá, smerom do záhrady obložená drevom rovnako ako najvyššie podlažie. Dvere garáže sú zamaskované dreveným obkladom. Obývačka má zelenú strechu, ktorá spríjemňuje výhľad z okien vo vyšších podlažiach.

Neprehliadnite – Moderný byt: Bývanie v škandinávskom štýle boho

RD v Prahe 6 v skratke
Architektonické štúdio: RANGHERKA 5
Autor: Ing. arch. Michal Schwarz
Záhradné úpravy: Záhradníctvo Kejha-Suk
Lokalita: Praha 6, ČR
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Ivan Bárta, Vavřinec Menšl