Na začiatku bol zle postavený dom na úzkej parcele

Záhrada domu

Pôvodná stavba spájala v sebe hneď niekoľko negatív. Malý dom bol zle postavený, úzky pozemok, z oboch strán tesne susediaci s vedľajšími domami, neponúkal veľmi veľa alternatív. Napriek nelichotivej východiskovej situácii sa autorovi projektu podarilo vytvoriť riešenie, ktoré stavbu premenilo na pohodlné moderné bývanie. Takmer nereálne, však?

Z pôvodnej stavby zostalo len minimum

Už pri prvých návštevách bolo architektovi jasné, že z pôvodnej stavby veľa nezostane. Nakoniec zostala len časť obvodových stien a strop na prízemí. Priestor prízemia je rozšírený do záhrady, aby vznikol dostatočný priestor, v ktorom je kuchyňa spojená s obývačkou.

Veľké zasklenie spája interiér so záhradou a snaží sa vniesť čo najviac prirodzeného svetla do interiéru. Z bývalého pôjdu po premene vzniklo takmer plnohodnotné podlažie, v ktorom sú dve malé spálne.

Ako dostali do tmavého interiéru svetlo?

Svetlo bolo v pôvodnom dome veľkým problémom. Ten na niektorých miestach riešia aj zasklené stropy a veľké okno nad schodiskom, ktoré osvetľuje aj hlavnú kúpeľňu. „Svetlu, ktoré prechádza sklenou strechou nad kuchyňou, by prekážali horné skrinky, preto sú skosené, svetlo sa po nich kĺže a odráža sa do interiéru,“ vysvetľuje detaily Michal Schwarz.

Veľké zasklenie spája interiér so záhradou

Vápenné stierky sklamali

Napriek tomu, že podlaha na prízemí je svetlosivá, je praktická, pretože je z brúseného betónu. V kúpeľniach použil architekt namiesto obkladačiek vápenné stierky, ale priznáva, že ho sklamali, a tak do sprchových kútov osadil veľkoplošný keramický panel.

Preglejka, oceľ, liatina, kameň

V celom dome nájdeme vstavaný nábytok z brezovej preglejky, doplnený úchytkami z kože. Samozrejmosťou je kuchyňa na mieru. Pracovné dosky sú z čierneho kameňa, krb je liatinový, komín z ocele. Materiály architekt vybral tak, aby boli čo najtrvanlivejšie, funkčné a kvalitné.

V celom dome nájdeme vstavaný nábytok z brezovej preglejky doplnený úchytkami z kože
V celom dome nájdeme vstavaný nábytok z brezovej preglejky doplnený úchytkami z kože |

Záhradné sedenie ako v rozprávke

Napriek mnohým negatívam sa našli aj pozitívne momenty. Jedným z nich je fakt, že pozemok uzatvára pieskovcová skala porastená brečtanom, čo vytvára ideálnu kulisu pre záhradné sedenie. Dokonca v skale samotnej je menšia pivnica. Terasu so stolom prekrýva pergola.

Záhradné sedenie pod pergolou

Aj fasáda domu je prispôsobená prostrediu – smerom do ulice je omietnutá, smerom do záhrady obložená drevom rovnako ako najvyššie podlažie. Dvere garáže sú zamaskované dreveným obkladom. Obývačka má zelenú strechu, ktorá spríjemňuje výhľad z okien vo vyšších podlažiach.

Neprehliadnite – Moderný byt: Bývanie v škandinávskom štýle boho

RD v Prahe 6 v skratke
Architektonické štúdio: RANGHERKA 5
Autor: Ing. arch. Michal Schwarz
Záhradné úpravy: Záhradníctvo Kejha-Suk
Lokalita: Praha 6, ČR
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Ivan Bárta, Vavřinec Menšl