Alpská stodola a glamour štýl

Partneri sekcie:

Znie to ako neskombinovateľné, no predsa... rafinovaný mix štýlov „glamour“ a „industriál“ nájdeme v celom dome, ktorý má svoje genius loci v južnom Tirolsku. Keď architekt rieši bývanie sám pre seba a pre svoju rodinu, vznikajú tie najoriginálnejšie kúsky. Messner house navrhol Stefan Rier, jeden zo zakladateľov ateliéru noa* (network of architecture), a prekvapuje viacerými spôsobmi. Predovšetkým však rafinovanosťou, vďaka ktorej vznikli priam vizionárske a nečakané priestory.

Rekonštrukcia stodoly nebola možná, ale jej duch existuje

V malebnej oblasti Alpe di Siusi, v centre juhotirolskej dedinky stála stodola z roku 1850. Hoci sa ju nepodarilo zachrániť a jej rekonštrukcia nebola možná ako v iných podobných prípadoch, duch starej stodoly tu stále existuje. Na jej mieste stojí nový dom, ktorý ju pripomína rozmermi i atmosférou.

Keďže sa pozemok nachádza v časti prekrásnych Dolomitov uznaných za svetové dedičstvo UNESCO, architekti pri riešení novej stavby museli vychádzať z parametrov pôvodnej stavby a z mnohých ďalších požiadaviek a predpisov. Pri celej realizácii projektu zohrávali veľkú úlohu spomienky architekta a majiteľa v jednej osobe na detstvo strávené v tomto prostredí.

Terasa domu
Kuchyňa spojená s obývačkou
Kuchynská linka s lesklými obkladačkami craquelé
Kúpeľňa a zrkadlá v štýle glamour
Dizajnové bodové osvetlenie
Detail osvetlenia
Drevená konštrukcia domu
Glamour doplnky tmavomodré závesy po zem

Dve tváre, dva protiklady

„Chceli sme, aby projekt rešpektoval estetiku a mestské aspekty obce. Striedajú sa tu drevené stodoly so sadrokartónovými domami určenými pre poľnohospodárov a na chov dobytka. S týmto vedomím sme dotvorili vonkajšiu konštrukciu v súlade s tradíciou – použili sme drevenú mriežku. Pokiaľ však ide o interiér, rozhodli sme sa opustiť tradíciu, a tým oslobodiť priestor od všetkých predsudkov a obmedzení,“ vysvetľuje svoje myšlienky Stefan Rier.

Stodola v južnom Tirolsku

Exteriér teda predstavuje tradičnú lokálnu architektúru, interiér je nabitý vizionárskym impulzom, prekvapuje oslobodením od všeobecne zaužívaných systémov, noriem a od bežnej organizácie priestoru. Je plný vzduchu, svetla a odľahčený mnohými inováciami.

Prečítajte si tiež: Moderná stodola v retro štýle s vlastným fitness centrom? Prečo nie!

Industriál v kombinácii s glamour štýlom

Celé vnútorné prostredie domu je rafinovanou kombináciou industriálneho štýlu s glamour štýlom. Industriálny štýl charakterizujú kovové prvky, veľký otvorený priestor a spálňové boxy „zavesené“ nad hlavným obytným priestorom. Špeciálnym prvkom je oceľové schodisko – pôsobí industriálne, ale vyobrazené motívy pripomínajú arabské tradície. Vytvárajú tzv. chiaroscuro efekt (šerosvit), ktorý je v alpskom prostredí absolútne netypický.

Oceľové schodisko ktoré pôsobí industriálne ale vyobrazené motívy pripomínajú arabské tradície

Honosný štýl je zastúpený originálnymi glamour doplnkami a dekoráciami, tmavomodrými závesmi po zem (pôsobia ako divadelná opona), jedinečnými kusmi nábytku a lesklými plochami. Veľmi zaujímavým momentom je použitie motívu mriežkovania, resp. pavučín na viacerých miestach interiéru, ale tiež na fasáde (z drevených trámov).

Glamour štýl bývania
Ide o elegantný štýl bývania, ktorý používa extravagantné luxusné doplnky. Obsahuje trblietavé a lesklé prvky, ale nedovolí, aby sa z nich stal gýč. Vytvoriť interiér v tomto štýle je umenie, ktoré si vyžaduje rafinovanosť a vysoko sofistikovaný prístup tvorcu. Výsledkom je potom očarujúci priestor s expresívnym výrazom, ktorý v optimálnom prípade charakterizuje originalitu vlastníka, respektíve tvorcu. Tento štýl je okázalý, ale aj romantický, miestami drsný a vzrušujúci, ale pritom príťažlivý, pôvabný, noblesný. K typicky používaným farbám patria: čierna, biela, zlatá, strieborná a fuksiová. Uznáva jednoduché čisté tvary, je chválou dokonalosti.

Glamour doplnky tmavomodré závesy po zem

Normy popiera aj v kúpeľni

Architekt poňal originálnym spôsobom aj kuchyňu – lesklé obkladačky craquelé, ktorými je obložený netypický pracovný pult, skombinoval s kovom. Nemenej zaujímavé sú hygienické zázemia. Retro kúpeľňa s mosadznými vodovodnými batériami s klasickými kohútikmi a so zavesenými zrkadlami so žiarovkami taktiež potláča všetky zaužívané predstavy o tom, ako by mala kúpeľňa vyzerať. Pri spálni nájdete ďalšiu relaxačnú zónu s vaňou a pohovkou.

Kúpeľňa a zrkadlá v štýle glamour

Boxy vo vzduchu

Prízemie je riešené ako veľký otvorený priestor s ostrovčekmi rôznych funkcií. Visiace boxy nad hlavnou obytnou miestnosťou sú umiestnené v rôznych výškach a vzájomne prepojené schodmi. Keď po nich idete, máte pocit, akoby ste šliapali po horskej cestičke na kopec. V najvyššom boxe sa nachádza sauna s nádherným výhľadom na vrch Santner. Použité materiály – drevo, kameň, podlahová živica, mosadz a oceľ – nadväzujú na miestnu tradíciu.

Moderná kuchyňa

Messner house v skratke
architektonický ateliér: noa* (network of architecture)
hlavný architekt: Stefan Rier
začiatok výstavby: 2015
dokončenie: 2017
plocha: 220 m2
objem: 1 100 m3
lokalita: Siusi allo Sciliar, Castelrotto, Taliansko

Sabína Zavarská
Foto: Alex Filz