Záhradný domček priamo od architekta

image 72220 25 v1

Nebýva zvykom, aby sa architekt zaoberal takým malým projektom, ako je záhradný domček. Je to takmer prekvapivé, pretože na tento druh stavby už existuje nespočetne veľa prefabrikovaných variantov. Pri pohľade na výslednú stavbu v Brne však každý rýchlo zabudne na klasické „perníkové“ chalúpky so sedlovou strechou a dekoratívnym rámom okolo okna.

Drevostavby, zvlášť zrubové domy, majú pútavú architektúru, ktorá zaujme ľudí z odboru i mimo neho. Ide o netypickú podobu domu, ktorá so sebou prináša svojský štýl bývania, odlišný od toho tradičného. Ajv prípade záhradného domčeka od Dimense architects bol na novostavbu použitý typický materiál – drevo. Tvar domčeka je však nepravidelný a tvorí oblúk orientovaný smerom do dvora. A kde inde ako v záhrade, v prírode, by mal byť zrubový dom umiestnený?

Zrubovú stavbu ľahko rozpoznať na prvý pohľad, štruktúradrevených hranolov je viditeľnáako zvonku, tak i z vnútra a drevo nemá žiadne povrchové úpravy. Tento typ stavby si vyžaduje hlavne dostatok dreva a kvalitnú technológiu. Dôležitý je aj výber dreviny, v tomto prípade ideocéder, ale vo všeobecnosti je ideálnou voľbou niečo z čeľade borovicovitých stromov, ktoré majú vynikajúce vlastnosti a sú odolnejšie i v drsných klimatických podmienkach. Drevený masív z týchto ihličnanov má vysokú objemovú stálosť pri vysychaní a pre vysoký obsah živice je trvanlivý.

Najväčšia časť konštrukcie pozostáva zo štvorstranne opracovaných hranolov z masívneho dreva. Jednotlivé styčné plochy medzi hranolmi museli byť vyriešené tak, aby bol zaistený odvod zrážkovej vody. Napriek všeobecným obmedzeniam v dispozícii či rozponemázrub výborné fyzikálne i technické vlastnosti a tepelná izolácia bola použitá len medzi nosnými prvkami v strešnej konštrukcii, medzi trámami.

Dôležitú úlohu zohráva okrem masívnych obvodových stien aj základová konštrukcia, ktorá musí čo najviac zamedziť nepriaznivým dôsledkom pri sadaní stavby. Hlavná obytná miestnosť je založená na nosnom rošte z oceľových valcových profilov, na ktorom bolo položené debnenie medzi nosným roštom podlahy.

Dom plní funkciu rekreačnej stavby. Nachádza sa v ňom priestor na skladovanie dreva, obytná miestnosť a sauna. Vstup do obytnej miestnosti svojím závetrím oddeľuje malú saunu od zvyšného objemu.

Záhradný domček sa nachádza v miernom svahu, preto sa za saunou postavila oporná stena. Hlavná obytná miestnosť sa okennými otvormi orientuje na juh, čím sa dostatočne presvetlí celý nepredelený priestor. Ústrednýmprvkom vnútorného vybavenia jesedenie.

Plochú strechu pokrýva extenzívna zeleň. V kombinácii so zrubovou stavbou vzniká ideálna vnútorná klíma. Drevo totiž viaže vlhkosť, ktorú počas suchších obdobíznovu rovnomerne uvoľňuje do vnútorného ovzdušia. Túto mikroklímu zrubu dopĺňa zelená strecha, ktorej hrubšia vrstva chráni pred nadmerným ohrievaním v lete a ochladzovaním v zime. Znižuje sa tak ekonomická náročnosť pri úprave vnútornej teploty počas roka. Vnútorná klíma je regulovaná postupne a takmer pasívne, v zimnom období sú totiž na vykurovanie k dispozícii kachle na drevo.

Záhradný domček bol postavený technológiou, ktorá má veľmi blízko k prírode, a jeho umiestnenie je rovnako prírodné – obklopuje ho zeleň. Táto drobná vydarená realizácia pomohla v praxi overiť, že v architektúre žiadna úloha nie je malá, ak sa k nej pristupuje zodpovedne.

Autor: DIMENSE architects
Lokalita: Brno, ČR
Realizácia: 2012

ZDROJ: DIMENSE architects
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: DIMENSE architects

KategórieDrevostavbyZnačky