Drevenica z kanadského cédra na okraji vidieckej zástavby

image 95058 25 v1

Architektonické štúdio 3K Architects navrhlo príjemnú drevenicu z cédrového kanadského dreva. Projekt je v týchto dňoch na začiatku svojej realizácie. Stáť bude na českej Vysočine. Projekt považujú za zaujímavý aj samotní architekti. Prečo?

„Od klientov sme dostali neskutočne zaujímavé zadanie, a to navrhnúť drevenicu z kanadského cédrového dreva na okraji vidieckej zástavby s krásnym výhľadom na okolitú prírodu. Tvar pozemku a fasáda z cédrového dreva čiastočne predurčili umiestnenie drevenice na východnej strane pozemku tak, aby klienti mohli využívať západnú časť záhrady,“ vysvetľuje Ing. arch. Roman Kučírek.

Návrat ku krytému priedomiu

Veľmi zaujímavý i praktický je efekt presahu sedlovej strechy po oboch stranách domu, čím je vytvorený prekrytý priestor medzi interiérom a exteriérom využiteľný ako terasa či na odkladanie, ako priedomie či zápražie. V časti pri spoločenskom priestore prerastá do nekrytej vonkajšej terasy. Rovnako sa pod zastrešením nachádza aj vchod do samotného domu. Na pravej strane bude stáť kryté parkovanie pre dve autá a sklad záhradnej techniky.

Aká bude dispozícia domu?

I keď dom pôsobí ako chata, je určený na celoročné bývanie. Na prízemí sa nachádza hlavná obytná miestnosť rozčlenená na obývaciu, jedálenskú a kuchynskú časť so špajzou, taktiež technická miestnosť. Obývacia (spoločenská) časť domu je dominantou interiéru. Tento priestor bude otvorený až po strechu. Efektne sa tu vyníma veľké okno s výhľadom na nerušenú prírodu. Pôsobivou súčasťou priestoru budú kozubové kachle.


Na druhej strane domu sa nachádza rodičovská spálňa s priľahlou veľkou kúpeľňou a toaleta. Priamo oproti zádveriu budú stáť schody vedúce do druhého nadzemného podlažia. Tu nájdete dve veľké izby. Jedna bude slúžiť ako detská izba, druhá ako pracovňa, prípadne hosťovská izba. I tu je hygienické zázemie a šatňa. Priestor schodiska bude riešený tiež ako otvorený, a tak bude tvoriť aj optické a zvukové prepojenie medzi podlažiami.

Vzdušne a čisto

„Materiálovo bude objekt pôsobiť veľmi vzdušne a čisto, pretože mu dominuje biela a sivá, a to aj na strešnej krytine, okenných a dverových výplniach či omietke garáže, v kontraste s kanadským cédrovým drevom drevenice a smrekovým drevom krovu strešného presahu. Vykurovanie je navrhnuté tepelným čerpadlom vzduch-voda,“ dopĺňa architekt.

Čím je špecifické cédrové drevo?

Návrat k drevostavbám z hľadiska ekológie a úspornosti i použitia prírodných materiálov je dnes viac než dôležitý. Cédrové drevo má však oproti iným bežne používaným druhom výhody navyše. Možno neviete, že rastie 600 až 800 rokov, a tak domy vyrobené z neho majú veľmi dlhú životnosť.

Cédrové drevo je veľmi príjemné vďaka očarujúcej vôni, ktorú vyžaruje, čím vytvára neopakovateľnú atmosféru. Je veľmi pevné a tvrdé, odolné proti praskaniu, vysychaniu i hnilobe. Použité kanadské cédrové drevo je bezúdržbové a má i vysokú vizuálnu a estetickú hodnotu.

Drevenica z kanadského cédra v kocke
Architektonický ateliér: 3K Architects
Lokalita: Vysočina, ČR
Celková plocha pozemku: 822 m2
Zastavaná plocha – rodinný dom: 117,3 m2
Zastavaná plocha – garáž: 61,6 m2
Nekrytá časť terasy: 43 m2
Plocha záhrady: 567,4 m2
Rok projektu: 2017
Rok realizácie: 2017 až 2018

Sabína Zavarská
Vizualizácie a nákresy: 3K Architects