Drevostavby

Drevostavby na Slovensku sa v posledných rokoch tešia rastúcej popularite. O zaujímavom projekte mobilnej drevostavby Ark Shelter sa dočítate viac v článku Mobilné drevodomy vyrobené na Kysuciach slávia úspech v Západnej Európe.

Partneri sekcie:

Jedným z hlavných rečníkov 18. ročníka Salóna drevostavieb, festivalu súčasnej drevenej architektúry, ktorý sa uskutoční v apríli a v máji 2023, bude renomovaný rakúsky architekt Helmut Dietrich, jeden zo zakladateľov Dietrich | Untertrifaller Architekten. Ich aktuálny projekt La Cartoucherie vo francúzskom Toulouse ukazuje, že z dreva možno stavať nielen viacposchodové budovy, ale dokonca celé štvrte.

redakcia ASB -

Tento projekt spod rúk českých architektov nás prenesie na miesto, kde príroda za oknami pôsobí ako živé obrazy a kde hlavnú úlohu hrajú rodina, udržateľnosť a rešpekt k okoliu.

Sláva Štefancová -

Jeden priestor so spálňou, kuchyňou, sprchou, toaletou aj technickou miestnosťou – to všetko na dvanástich metroch štvorcových s impozantným výhľadom do čistej prírody Jizerských hôr. Súčasťou toho všetkého je ako čerešnička na torte malá terasa, ktorá prechádza v nikde nekončiacu záhradu…

Dôležitosť používania ekologických a udržateľných materiálov pri projektovaní stavieb je jasná čoraz väčšiemu množstvu architektov, staviteľov aj koncových užívateľov. Materiály ako drevo či sadra, ktoré takmer vôbec nezaťažujú prírodu, sa tešia veľkej obľube aj u nás na Slovensku.

Zohľadňovať pri výbere tepelnej izolácie len súčiniteľ tepelnej vodivosti alebo tepelný odpor je veľmi krátkozraké. K vysokej účinnosti tepelnej izolácie totiž prispieva napríklad aj vysoká merná tepelná kapacita a objemová hmotnosť.