image 88227 25 v1
Galéria(15)

Trošku iný bungalov – s prírodou priamo v obývačke

Partneri sekcie:

Na okraji českého mesta Dobříš, v novoplánovanej zástavbe sa nachádza trošku iný bungalov, ako sú tie, na ktoré sme z našich prímestských častí zvyknutí. Na prvý pohľad vôbec nepôsobí ako bungalov, interiér prekypuje vzdušnosťou a priamym kontaktom s prírodou. Napriek tomu, že je jednopodlažný, poskytuje všetko potrebné a ešte aj čosi navyše.

IMG1018
IMG1022 1
IMG1025 1
IMG1025 1m
IMG1045 1
IMG1047 1
IMG1048 1
IMG1050

Bez zbytočných dverí, chodieb a prekážok

Hlavným konceptom architektov zo štúdia Mio architects bolo vytvoriť otvorený fluidný priestor, ktorý nebude mať žiadne zbytočné dvere, chodby ani prekážky. Je to jeden z príkladov, ako môže dom vďaka dobrej dispozícii čo najviac vyťažiť z priestoru, i keď o ten v tomto prípade nie je núdza.


Stavba pozostáva z dvoch pomyselných blokov – západný je charakteristický pravidelným tvarom a uzavretosťou a sú v ňom umiestnené pokojné spálne a súkromné izby. Naopak, vo východnej časti nájdeme rozsiahly obytný priestor, ktorý sa otvára smerom do záhrady. Práve táto časť domu poskytuje najužšie prepojenie interiéru s exteriérom a prírodou.

Príroda priamo vo vnútri

Kontakt s prírodou je znásobený vytvoreným átriom a tiež vstavaným kvetináčom priamo v obytnom priestore, na ktorý dopadá svetlo zo strechy cez veľký kruhový svetlík.

Atmosféru dotvára fakt, že tento kvetináč sa zrkadlí v strešnom zasklení. V interiéri nechýba ani zvukový efekt z prírody, a to šumenie vody, ktoré navádza na relaxáciu. Samozrejme, príroda nie je len vo vnútri, zeleň a záhrada zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. O okolie domu sa postaral Ateliér Partero.

Bezrámové zasklenie poskytuje nerušený výhľad

„Samotný objekt je materiálovo rozdelený na kamenný sokel z čiernej bridlice a výrazný lem atiky, ktorý je realizovaný formou strakatej omietky. Zasklenie, ktoré spája obytný priestor a záhradu, je bezrámové, takže pri pohľade von nepôsobia na veľkej sklenenej ploche rušivo žiadne masívne prvky okenných rámov. Ak však treba vytvoriť súkromie, možno použiť drevené posuvné žalúzie, ktoré uzatvoria objekt voči okoliu,“ vysvetľuje špeciality stavby architektka Jana Šimánková.

Neprehliadnite
„OPLECHOVANÝ“ RODINNÝ DOM PÔSOBÍ STROHO, ALE VO SVOJOM VNÚTRI SKRÝVA OPAK

V obývacej miestnosti je všetko oblé, dokonca i kozub

Celému domu kraľujú prírodné materiály a nie je to inak ani v prípade podlahy z dubových dosák, ktorá je dominantou v celom dome. Na stenách v obytnom priestore je stierka v zemito-medenom odtieni, takže vyniknú pôsobivé interiérové dvere na celú výšku miestnosti.

Hlavný priestor dotvára niekoľko zaujímavých špecialitiek – napríklad solitérne prvky s oblými tvarmi, nenájdete tu žiaden roh. Dokonca i kozub je riešený týmto nezvyčajným, ale určite príjemným spôsobom. Závesný kozub spolu so vstavaným kvetináčom sú zároveň jedinými stabilnými prvkami celého interiéru obývacej miestnosti. So všetkým ostatným sa dá hrať, vymýšľať, pracovať podľa potreby.

Neprehliadnite
MODERNÝ DOM V HARMÓNII S TRADÍCIOU

Bungalov Dobříš v kocke

Autori:    Jana Šimánková, Marek Šinágl, Pavel Zezula
Ateliér:    Mio architects
Spolupracovníci:    Jana Fischerová
Lokalita:     mesto Dobříš, Česká republika
Dátum projektu:    2014
Dátum realizácie:     2016
Úžitková plocha:    229 m2
Zastavaná plocha:     310 m2
Plocha pozemku:    1 040 m2


Text: Sabína Zavarská
Foto: © Vít Černý