Ako si poradili so stavbou domu v strmom svahu

image 97828 25 v1

Tento dom pôsobí z ulice drobným dojmom, klame však telom. Stačí prejsť do záhrady a pred nami sa objaví sebavedomá vila, ktorá svojim obyvateľom poskytuje krásny panoramatický výhľad na okolie.

Strmý svahovitý pozemok sa nemusí javiť na stavbu domu ako ideálny, architekti Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1 Architects však jeho charakter využili ako prednosť. „Keď k domu prichádzate, takmer ho nevidíte,“ opisuje David Maštálka, „dom sa schováva a akoby zarastá do stráne, zhora je totiž krytý zelenou strechou s terasou.“

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Dom v starom sade

Z úrovne ulice je prístupné vstupné zádverie domu a veľkorysá plošina s vyhliadkovou terasou – tribúnou. O poschodie nižšie, v spojení so záhradou, sa následne odohráva všetko ostatné. Súčasťou domu je aj fotografický ateliér.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

„Dom sa nachádza pri ceste po stráni, ktorá vedie do korún starého ovocného sadu,“ pokračuje David Maštálka. Záhrada, dnes už plná lúčnych kvetov medzi starými čerešňami a slivkami, sa tak stane tesnou súčasťou domu. Pôvodné dreviny budú postupne dopĺňané novými ovocnými stromami a stráň sa miestami premení na malú terasu s kamennými múrikmi.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Dokonalosť sa ukrýva v detaile

Interiér je rozdelený na dve časti – prvou je obytná časť pozdĺž okien s krásnymi výhľadmi, druhou zázemie v podobe kúpeľne a technických miestností, umiestnených v línii oporných stien v teréne svahu.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Vstupné zádverie a kryté veľkorysé závetrie sú situované o poschodie vyššie na úrovni ulice. Šatňa v zádverí plynule nadväzuje na vstavanú knižnicu v schodiskovej hale a maximálne využíva každý centimeter úložnej plochy na odkladanie topánok a kabátov.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Okná sú koncipované podľa dispozície výhľadov na krajinu. Ústredným prvkom hlavnej obytnej miestnosti sú omietnuté kachle, ktoré jednoducho vykúria takmer celý dom.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Detaily interiéru sú vymyslené na želanie až do poslednej zásuvky. S ohľadom na úžitkovú plochu 130 m², na ktorej má pohodlne žiť štvorčlenná rodina, sú prostredníctvom vstavaného nábytku využité všetky zákutia domu.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Schodisková hala je priestrannou knižnicou a zároveň úložiskom grafických listov v arbore pod schodmi, parapety okien majú súčasne funkciu priestranných ník na sedenie. Dvere sú súčasťou knižníc a kachle poskytujú priestor na leňošenie a vyhrievanie sa, navyše s výhľadom na protiľahlý svah.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Zhrnuté a podčiarknuté – v dome je nenásilne a prirodzene prepojená útulnosť s priamou účelovosťou každého kúska vybavenia. Takmer všetok vstavaný nábytok je vyrobený z brezovej preglejky, akýmsi spájajúcim prvkom sú jednoduché detaily úchytiek v podobe otvorov v dvierkach, žlté zábradlia, rebríky a podobne.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Názor architektov:

Dom medzi stromami sme navrhli spoločne s našimi priateľmi, s ktorými máme už jednu úspešnú architektonickú realizáciu za sebou. Diskusie nad štúdiou prebiehali priamo na pozemku v Troji, u priateľov doma, u nás doma, v ateliéri, ale aj na našich cestách.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

K ideálnemu riešeniu sme sa dostali takmer po pol roku spoločných večerí, stretnutí a premýšľania nad tým, ako skĺbiť príjemný rodinný život s priestorom pre prácu grafika a fotografa, ako zapojiť stavbu do strmého trojskeho svahu a rozmýšľaním nad tým, aké predstavy panujú o domove ako takom. Návrh sa neustále kryštalizoval a zdokonaľoval aj v priebehu stavby, výsledkom čoho je útulné bývanie s vycibreným a vtipným detailom.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Základné údaje:

Miesto: Praha, Troja
Klient: súkromná osoba
Autori: Lenka Křemenová a David Maštálka
Štúdia: 2011
Realizácia: 2015 – 2016
Úžitková plocha: 130 m²

 

Foto: A1 Architects – David Maštálka
Text: Daniela Bartošová

Komentáre