Ako si poradili so stavbou domu v strmom svahu

image 97828 25 v1

Tento dom pôsobí z ulice drobným dojmom, klame však telom. Stačí prejsť do záhrady a pred nami sa objaví sebavedomá vila, ktorá svojim obyvateľom poskytuje krásny panoramatický výhľad na okolie.

Strmý svahovitý pozemok sa nemusí javiť na stavbu domu ako ideálny, architekti Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1 Architects však jeho charakter využili ako prednosť. „Keď k domu prichádzate, takmer ho nevidíte,“ opisuje David Maštálka, „dom sa schováva a akoby zarastá do stráne, zhora je totiž krytý zelenou strechou s terasou.“

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Dom v starom sade

Z úrovne ulice je prístupné vstupné zádverie domu a veľkorysá plošina s vyhliadkovou terasou – tribúnou. O poschodie nižšie, v spojení so záhradou, sa následne odohráva všetko ostatné. Súčasťou domu je aj fotografický ateliér.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

„Dom sa nachádza pri ceste po stráni, ktorá vedie do korún starého ovocného sadu,“ pokračuje David Maštálka. Záhrada, dnes už plná lúčnych kvetov medzi starými čerešňami a slivkami, sa tak stane tesnou súčasťou domu. Pôvodné dreviny budú postupne dopĺňané novými ovocnými stromami a stráň sa miestami premení na malú terasu s kamennými múrikmi.

Dokonalosť sa ukrýva v detaile

Interiér je rozdelený na dve časti – prvou je obytná časť pozdĺž okien s krásnymi výhľadmi, druhou zázemie v podobe kúpeľne a technických miestností, umiestnených v línii oporných stien v teréne svahu.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Vstupné zádverie a kryté veľkorysé závetrie sú situované o poschodie vyššie na úrovni ulice. Šatňa v zádverí plynule nadväzuje na vstavanú knižnicu v schodiskovej hale a maximálne využíva každý centimeter úložnej plochy na odkladanie topánok a kabátov.

Okná sú koncipované podľa dispozície výhľadov na krajinu. Ústredným prvkom hlavnej obytnej miestnosti sú omietnuté kachle, ktoré jednoducho vykúria takmer celý dom.

Detaily interiéru sú vymyslené na želanie až do poslednej zásuvky. S ohľadom na úžitkovú plochu 130 m², na ktorej má pohodlne žiť štvorčlenná rodina, sú prostredníctvom vstavaného nábytku využité všetky zákutia domu.

Schodisková hala je priestrannou knižnicou a zároveň úložiskom grafických listov v arbore pod schodmi, parapety okien majú súčasne funkciu priestranných ník na sedenie. Dvere sú súčasťou knižníc a kachle poskytujú priestor na leňošenie a vyhrievanie sa, navyše s výhľadom na protiľahlý svah.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Zhrnuté a podčiarknuté – v dome je nenásilne a prirodzene prepojená útulnosť s priamou účelovosťou každého kúska vybavenia. Takmer všetok vstavaný nábytok je vyrobený z brezovej preglejky, akýmsi spájajúcim prvkom sú jednoduché detaily úchytiek v podobe otvorov v dvierkach, žlté zábradlia, rebríky a podobne.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

Názor architektov:

Dom medzi stromami sme navrhli spoločne s našimi priateľmi, s ktorými máme už jednu úspešnú architektonickú realizáciu za sebou. Diskusie nad štúdiou prebiehali priamo na pozemku v Troji, u priateľov doma, u nás doma, v ateliéri, ale aj na našich cestách.

Foto: A1 Architects – David Maštálka

K ideálnemu riešeniu sme sa dostali takmer po pol roku spoločných večerí, stretnutí a premýšľania nad tým, ako skĺbiť príjemný rodinný život s priestorom pre prácu grafika a fotografa, ako zapojiť stavbu do strmého trojskeho svahu a rozmýšľaním nad tým, aké predstavy panujú o domove ako takom. Návrh sa neustále kryštalizoval a zdokonaľoval aj v priebehu stavby, výsledkom čoho je útulné bývanie s vycibreným a vtipným detailom.

Základné údaje:
Miesto: Praha, Troja
Klient: súkromná osoba
Autori: Lenka Křemenová a David Maštálka
Štúdia: 2011
Realizácia: 2015 – 2016
Úžitková plocha: 130 m²
Foto: A1 Architects – David Maštálka
Text: Daniela Bartošová