Ako dnes môžete chalupárčiť
Galéria(23)

Ako dnes môžete chalupárčiť

Partneri sekcie:

Česi, národ chalupárov, ako si niekedy hovoria, sú majstri improvizácie a „kutilstvo“ považujú za svoju prednosť. Na tom, že výsledok je niekedy diskutabilný už potom nie vždy záleží. Malé „chaty" ale môžu vyzerať aj inak a jedným takým príkladom je aj chata Čierna Voda v obci Horní Malá Úpa, ktorú navrhlo štúdio ADR v spolupráci s mar.s architects.

Áno, je potrebné povedať, že vlastne nejde o chatu, ale o akúsi špecifickú izbu pre hostí. Majiteľ horskej chaty Tereza, ktorá stojí neďaleko, si prial miesto, kde by mohol ubytovať svojich špeciálnych hostí. Dom teda nemá jedného stáleho používateľa. Toto mierne špecifikum, ale aj mnoho iných prvkov, by si víkendové stavby na horách mohli vziať za svoje a nechať sa inšpirovať.

Dom nezaberie zbytočne veľa miesta. Krajina je limitovaná, aj keď sa pri niektorých pohľadoch do diaľky môže zdať nekonečná. Treba s ňou zaobchádzať rozumne a v horách, kde si ešte dokázala uchovať svoju prirodzenosť, to platí dvojnásobne. Stavba sa nachádza v priestore pôvodnej stanice vlekov, ktorú nahradila. Zároveň si celý objekt vystačil s pôdorysom približne 30 m2, čo naozaj nie je veľa. Viac ale zároveň nepotrebuje.

Dom sa na nič nehrá. Má sedlovú strechu, drevené obloženie, ale už na prvý pohľad spoznáte, že je to súčasná stavba. Nesnaží sa napodobňovať, nesnaží sa priblížiť akýmkoľvek estetickým vzorom. Zmienené prvky sú klasické, čo napomáha domu, usadiť sa do krajiny a okolitej zástavby, ale sú spracované v súčasnej podobe pokiaľ ide o formy materiálu i detailov. Je veľmi nepravdepodobné, aby „bežná chata“ mala len dve okná. Tu to tak je, avšak veľké rohové prelomenie fasády zaisťuje dostatočné množstvo svetla, výhľad aj kontakt s priestrannou vonkajšou terasou.

Dom je drevostavbou z hľadiska konštrukcie aj estetiky. Nemaskuje svoju podstatu. Založený je na betónových stĺpikoch, strecha a bočné fasády sú prekryté čiernym hliníkovým plechom. Štítové fasády sú obložené drevenými prvkami a natreté, ako inak, načierno. Interiér je obložený svetlým drevom, ktoré nemaskuje použité stavebné princípy. Funkčné prvky sú čierne – kuchynská linka, kozub, osvetlenie, kľučky a rukoväte. Výsledkom je jednoduchá kombinácia, nič násilné.

Dom využíva minimum na maximum. Zastavaná plocha i celkový objem stavby nie je vôbec veľký, napriek tomu je interiér dostatočne priestranný a aj dostatočne pôsobivý. Na vstupnú chodbu nadväzuje kuchynský kút, v rohu je malá, ale funkčná kúpeľňa. Druhá polovica domu je jedným prepojeným priestorom.

Hneď pri okne sa nachádza jedálenský stôl a na večeru sa tak servíruje aj nádherný výhľad. Pokojne až na Sněžku. Príkre schody tvorené kuchynskou linkou vedú na poschodie, ktoré je umiestnené nad funkčnými miestnosťami. Bezpečie zabezpečuje oddelenie sieťou, efekt a komfort otvorenie priestoru až na krov. Aj keď je pôdorys malý, vnútro chaty je až prekvapivo priestranné.

Páčila by sa chata českému chalupárovi? Asi nie! Každému by niečo vadilo – bola by veľmi malá, mala tmavý exteriér alebo nedostatok úložných priestorov pre to české „kutilstvo“. Klientovi v Horní Malé Úpě to tak ale vyhovuje. A ako príklad a pomyselný dôkaz, že aj chaty môžu byť dobrou architektúrou, funguje stavba skvele. Patrí jej za to vďaka a náležitá pozornosť. Nominácia na Českú cenu za architektúru je toho dôkazom.

 

Text: Tomáš Čech – Architektonická platforma Polychrome

Foto: BoysPlayNice