Prešov pripravuje revitalizáciu parku Vlada Clementisa. Bude mať tri zóny

Vizualizácia revitalizácie parku.
Zdroj: presov.sk

Mesto Prešov bude v danej lokalite postupne realizovať aj výstavbu cyklochodníka a parkoviska.

Mesto Prešov plánuje v prvej polovici tohto roka začať s revitalizáciou parku Vlada Clementisa medzi Sídliskom II a III. Celkové náklady na projekt predstavujú takmer 777-tisíc eur.

Mesto na revitalizáciu parku získalo v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu nenávratný finančný príspevok takmer 738-tisíc eur. Z vlastných zdrojov pokryje päť percent, teda necelých 39-tisíc eur. Práce budú trvať približne 21 mesiacov.

Tri zóny

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, revitalizáciou parku medzi ulicou Vlada Clementisa a Levočskou ulicou sa má jeho územie pomocou chodníkov a horizontálnych plôch rozdeliť na tri zóny.

Od západu na východ to bude športová – aktívna zóna, kde budú umiestnené fit-parky, detské ihrisko, plochy pre šport, aktívny pohyb či plochy pre petang. Spoločenská zóna bude hlavným prepojením dvoch autobusových zastávok s malým námestím a lávkou cez vodný tok Vydumanec. V tejto zóne bude tiež umiestnený prírodný amfiteáter s pódiom na rôzne spoločenské aktivity.

Najväčšia, východná časť, bude oddychovou, prírodnou zónou. „Celá južná časť, ktorú lemuje frekventovaná Levočská ulica, bude v maximálnej možnej miere oddelená zeleňou a protihlukovou výsadbou. Hustejšia výsadba je navrhnutá pozdĺž celej komunikácie, čím podstatne zabráni vnímaniu hluku a vibrácií a vytvorí pre park príjemnejšie prostredie. Osadením nového verejného osvetlenia bude park bezpečnejší,“ skonštatovala Šitárová.

V parku vzniknú tri zóny – športová, spoločenská a oddychová.
V parku vzniknú tri zóny – športová, spoločenská a oddychová. | Zdroj: presov.sk

Estetický a funkčný priestor

V rámci revitalizácie parku bude vysadených viac ako 160 nových stromov a v záhonoch pribudnú trvalky. Zrevitalizované bude otvorené priestranstvo o celkovej výmere takmer 41 500 štvorcových metrov. Mesto Prešov bude v danej lokalite postupne realizovať aj výstavbu cyklochodníka a parkoviska.

Zaujímavosťou bude aj sedem dažďových záhrad na zachytávanie dažďovej vody zo spevnených nepriepustných plôch, ako sú chodníky, parkoviská či príjazdové cesty. V parku bude umiestnených celkom 60 lavičiek a tri pitné fontány napojené na vodovod. Zariadenie parku bude doplnené aj o atypické prvky, ako sú napríklad gabiónové sedenia či toalety pre psy.

„Naším cieľom je vytvoriť estetický a zároveň funkčný priestor pre obyvateľov mesta, skvalitniť možnosti pre šport, oddych či relax v tejto mestskej časti a zároveň aj zvýšiť bezpečnosť. V Prešove tak pribudne ďalšia zelená zóna, ktorá bude nielen oddychová, ale aj trvalo udržateľná vďaka funkčným dažďovým záhradám,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Spoločenská zóna bude hlavným prepojením dvoch autobusových zastávok s malým námestím a lávkou cez vodný tok Vydumanec.
Spoločenská zóna bude hlavným prepojením dvoch autobusových zastávok s malým námestím a lávkou cez vodný tok Vydumanec. | Zdroj: presov.sk
© SITA Slovenská tlačová agentúra