Pracovisko ako klub?
S rozvojom priemyslu a obchodu sa vyvíja aj kancelárske prostredie. Zavedenie výpočtovej techniky podstatne zmenilo spôsob a organizáciu práce v spoločnosti a podnikoch. Pôvodné vnímanie práce ako statického a nemenného usporiadania pracovných činností sa zmenilo na chápanie práce ako dynamicky sa vyvíjajúceho procesu. Už dávno neplatí slovné spojenie o sivých kancelárskych myškách. Firmy majú záujem, aby sa zamestnanci v prostredí, v ktorom trávia väčšiu časť dňa, cítili dobre. Tomu sa prispôsobuje farebnosť, ergonómia a estetické stvárnenie priestoru. Kancelárske prostredie reaguje na vývoj kancelárskej techniky, nábytku, administratívnych budov, organizácie práce a pracovných vzťahov. Špecifickým spôsobom sa do neho premietajú aj všeobecné módne trendy v zariaďovaní interiérov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Corporate identity
Dispozícia – layout
Základom zariadenia kancelárskeho priestoru je dispozičná schéma, ktorá odráža individuálne organizačné štruktúry a postupy. Efektívne využitie podlahovej plochy redukuje náklady a súčasne poskytuje pracovný komfort s možnosťou flexibility priestoru.
Súčasné moderné administratívne budovy sa koncipujú ako veľkopriestorové kancelárie. Ich pôvodné chápanie – veľký počet pracovísk na jednom spoločnom priestore a malý počet pracovísk manažmentu v oddelených kanceláriách – sa postupne nahrádza konceptom, ktorý štruktúruje priestor do pracovných zón s rozličnými pracovnými aktivitami: priestor na komunikáciu, tímovú prácu a koncentrovanú činnosť. Na ne potom nadväzujú podporné priestory – recepcia, šatňa, archív, kopírovanie, občerstvenie. Jednotlivé pracovné zóny sa vytvárajú pomocou zasklených priečok, ktoré poskytujú priestorovú transparentnosť, dôležité však je aj ich zvuková izolácia. Flexibilita priečok umožňuje prípadnú zmenu dispozície. Ako vnútorné zariadenie však majú priečky inú životnosť v porovnaní so stavebnou časťou.
Hot Desking
V spoločnostiach, v ktorých pracovníci počas pracovného týždňa často cestujú mimo firmu, sa s obľubou využíva systém Hot Desking. Pracovník si po príchode do práce vyberie niektorý z voľných pracovných stolov, ku ktorému si privezie svoj súkromný mobilný kontajner s osobnými vecami a dokumentmi. Počet pracovných miest môže byť potom menší než celkový počet pracovníkov firmy.
Pracovisko ako klub alebo kaviareň
Niektoré spoločnosti ponúkajú pre svojich pracovníkov možnosť zvoliť si pracovné prostredie podľa momentálnych osobných pocitov či podľa vykonávanej pracovnej úlohy – tradičnú kanceláriu na koncentrovanú činnosť, pracovný priestor na tímovú prácu, prípadne klubové či kaviarenské posedenie.
Práca, ktorá si vyžaduje najmä osobnú alebo telefonickú komunikáciu a prístup notebooku na internet, nie je pevne viazaná na stoly a môže byť efektívna práve pri klubovom posedení.
Optické paravány
Dôležitou súčasťou súčasných kancelárií je umiestnenie viacerých pracovníkov v jednom spoločnom priestore. Preto sa vo veľkej miere uplatňujú optické paravány rozličných výšok, ktoré umožňujú čiastočne oddeliť jednotlivé pracovné miesta a vytvoriť priestor na koncentrovanú prácu. Tieto paravány sú tiež často nositeľmi individuálneho farebného riešenia kancelárskeho interiéru.
Osvetlenie
Nástup plochých LCD monitorov do kancelárií priniesol požiadavku na nový typ osvetlenia. Ploché displeje notebookov sa používajú vo výrazne sklopenejšom uhle než dnes už vyslúžené vákuové monitory. To však vo väčšej miere spôsobuje zrkadlenie rušivých svetelných bodov na ploche monitora. Prísnejšia požiadavka na posudzovanie osvetlenia z hľadiska obmedzenia jeho rušivých vplyvov viedla k vývoju novej koncepcie svietidiel na báze svetlovodivých materiálov. Vlastný zdroj svetla sa ukrýva v tele svietidla, svetelný tok sa do priestoru rozptyľuje pomocou technologicky vysoko sofistikovaných svetlovodivých materiálov. Pri rovnakom alebo väčšom svetelnom výkone sa dosahuje rovnomernejšie rozloženie svetla do priestoru a súčasne sa výrazne znižuje rušivé oslnenie.
Akustika
Neviditeľnou, ale o to dôležitejšou súčasťou moderných kancelárií, je kvalitné akustické riešenie, ktoré sa stále viac uplatňuje ako integrovaná časť nábytkového riešenia. Akusticky pohltivé materiály sa uplatňujú najmä na deliacich paneloch a paravánoch, obkladových a stropných paneloch. Objavujú sa tiež na dvierkach dverí, prípadne na plastových roletkách.
Pracovné stoly
Rohové pracoviská sa postupne nahrádzajú rovnými pracovnými stolmi s prípadnými prídavnými odkladacími plochami. Pracovné stoly, pri ktorých striedavo pracuje viacero pracovníkov, musia umožňovať nastavenie výšky pracovnej plochy v rozpätí 68 až 76 cm. Trendom je tiež možnosť pracovať postojačky – buď doplnením pracoviska pultom na prácu, alebo zvýšením výšky pracovného stola až na výšku napríklad 128 cm.
Na druhej strane sa často využívajú tímové stolové zostavy, ktoré umožňujú prácu viacerých pracovníkov. No podstatné je to, že majú združenú podnož stola pre viacero pracovných dosiek. Neumožňujú však individuálne nastavenie výšky jednotlivých pracovných miest. Vedľa tradičných rokovacích stolov sa na krátke operatívne pracovné schôdzky objavujú rokovacie stoly na pracovnú komunikáciu postojačky alebo posedenie na zvýšenej stoličke.
Tradičné kovové podnože v tvare T alebo L ustupujú podnožiam typu A a podnožiam s rohovými nohami. Objavujú sa kovové rámové podnože, ktoré odrážajú buď technicky hranatý trend, alebo zaoblené tvarovanie s určitou mierou reminiscencie na 70. roky minulého storočia. Podnože stolov z plochých dielov sa používali pri lacnejších stoloch, napriek tomu cítiť určitý návrat k týmto podnožiam v novom modernom tvarovaní, predovšetkým pri operatívnom nábytku. V rámci hľadania ekonomického riešenia sa kompletné podnože čiastočne tiež nahrádzali upínaním stolových dosiek na paravánové steny alebo skrinky.
Skrine – úložné priestory
S digitalizáciou údajov postupne klesá požiadavka na množstvo ukladaných papierových dokumentov. Výškový štandard šanónov DIN sa preto neuplatňuje s takou dôslednosťou, objavuje sa nový výškový rozmer CD nosiča. Vzhľadovo sa skrinky snažia odpútať od obdĺžnikového princípu daného výškou šanónu a šírkou skrinky približne na 80 cm.
V snahe o nové optické členenie úložných priestorov sa v kanceláriách objavuje štvorcový raster, skrinky sa odľahčujú vysokými nožičkami alebo priehľadným nadstavcom.
Materiálové vyhotovenie
Dlhodobo sa na úrovni operatívneho nábytku používajú laminované drevotrieskové dosky. Tieto dosky sú v ponuke nielen v rôznych farbách, ale verne kopírujú aj dezény drevín.
Dyhovaný nábytok sa stále viac používa na manažérske zariadenie. V kancelárskom nábytku sa uplatňujú aj také materiály, ako sú hliník a ďalšie kovy, sklo, vysokotlakové lamináty, plastové profily a rolety alebo koža. Z oblasti kuchynského a bytového nábytku prichádza aj do kancelárskeho prostredia vysoký lesk na farebných plochách dvierok a zadných panelov.
Farebnosť
Rovnako dlhodobo prevažuje v kancelárskom prostredí decentná, triezva až konzervatívna farebnosť. Kancelárie sa však neubránia módnym trendom, ktoré sa často prezentujú aj módnymi odtieňmi farieb. Kancelárske prostredie postupne prijíma tieto farebné trendy, často ako spestrenie svojej všednosti, niekedy ako prezentáciu dynamickosti firmy. Pri ich uplatnení je vhodné zachovávať určitú zdržanlivosť, aby farebné akcenty nepôsobili príliš rušivo na pracovnú koncentráciu. Napríklad firma Bene ponúka odstupňovaný farebný koncept Industrial, Natural, Expresive a Spice, ktorý je inšpirácou pre postupné pridávanie farebných akcentov.
Ing. arch. Hynek Maňák
Foto: autor
Autor sa zaoberá dizajnom kancelárskeho nábytku, navrhovaním a realizáciou kancelárskych interiérov.