Polyfunkčný dom Stromová

Projekt na Kramároch stopol magistrát. Musia ho znížiť

Partneri sekcie:

Pôvodný projekt počíta s osempodlažnou budovou so 66 bytovými jednotkami a 11 ateliérmi. Budú ho však musieť znížiť

Magistrát zamietol developerský projekt Polyfunkčný dom Stromová na bratislavských Kramároch. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta Nového mesta Rudolf Kusý, ktorý pred rokom konanie zastavil.

„Okres však rozhodnutie zrušil, tak som požiadal hlavné mesto o zrušenie súhlasného stanoviska,“ vysvetlil starosta. „Podľa nového stanoviska mesto tento projekt zamietlo. Investor musí projekt výrazne znížiť,“ uviedol Kusý. Pôvodný projekt počíta s osemposchodovou budovou so 66 bytovými jednotkami a 11 ateliérmi.

Zníženie ako jediná možnosť

Na bývalom pozemku nemocníc chce developer niekoľko rokov stavať byty. „Z jednej strany má za suseda nemocnicu, z druhej strany rodinné domy. Nejaký čas sme sa s ním pokúšali dohodnúť na rapídnom znížení výstavby. Problémom totiž nie je len susedstvo rodinných domov, ale aj samotný vstup desiatok nových áut, ktorý je naplánovaný z úzkej Vresovej ulice,“ vysvetlil starosta.

Dopravný inšpektorát súhlas na využívanie Vresovej ulice vydal. „Súhlas k výstavbe dali tiež všetky ostatné orgány. Nové Mesto však s bytovkou, tak ako je naplánovaná, má problém,“ podotkol Kusý.

Starosta zároveň upozornil, že ide o stavebný pozemok, preto sa tam raz stavať bude a umožňuje to aj územný plán. „Kým však vieme legálne ovplyvniť, aby plánovaná stavba bola čo najmenšia, tak to urobíme,“ deklaroval Kusý a dodal, že po zamietnutí rozhodnutia má investor jedinú zmysluplnú možnosť. „Sadnúť si znova za rokovací stôl s miestnymi obyvateľmi s novým, výrazne zmenšeným projektom, ktorý bude rešpektovať okolie,“ uzavrel.

Rozhorčená verejnosť

Hlavné mesto odôvodnilo zmenu stanoviska tým, že stavba „je v rozpore s platnou územnoplánovacou dokumentáciou z hľadiska dopravného napojenia navrhovanej viacpodlažnej stavby na komunikačnú sieť v stabilizovanom území s existujúcou málopodlažnou zástavbou a z hľadiska neprípustného navýšenia intenzity využitia územia. Lokalitu by negatívne ovplyvnila neakceptovateľnou zmenou.”

Proti výstavbe projektu bola spustená aj petícia, na ktorej bolo podľa poslankyne Dariny Timkovej približne 1000 podpisov. „Ako poslanci sme urobili maximum, čo sa dalo. Vyzvali primátora, aby prehodnotil stanovisko z minulosti, otvorili tému na mestskom zastupiteľstve, predkladali argumenty, obiehavali úrady, komunikovali s obyvateľmi. Mrzí ma ale, že aj keď dlhodobo poukazujeme na dopravnú situáciu na Kramároch, MÚ Nové Mesto, nerieši stále dopravno-kapacitnú štúdiu pre Kramáre,” uviedla na svojom facebookom profile.

 

© SITA Slovenská tlačová agentúra, raj