image 70617 25 v2
Galéria(15)

Piváreň a reštaurácia Bokovka

Zo samoobsluhy reštaurácia? Bývanie v opustených továrňach? Premena funkcie prázdnych objektov sa postupom času nestáva len módnou záležitosťou, ale aj novým prístupom v stavebníctve. Využitie existujúcich priestorov tak nielen zodpovedne rozvíja prostredie, ale je aj ,,in“. Piváreň a reštaurácia Bokovka je netradičný príklad toho, ako sa samoobslužná predajňa potravín v Ružinove zmenila na modernú piváreň.

Bok 3
Bok 4
BokWW 1
BokWW 5
BokWW 7
BokWW 8
BokWW 6
BOKOVKA rez pozdlzny farebny

Hlavný vstup do reštaurácie je situovaný na Tokajskej ulici. Ako prvý upúta pozornosť strop podopretý priehradovými nosníkmi. Predstavuje najvýraznejší element interiéru miestnosti. Práve odhalením stropnej konštrukcie získal interiér individuálny charakter. Povrch stropných prvkov ostáva čiastočne surový, natretý len bielou farbou, aby sa tak uchovala industriálna atmosféra. Tá je do detailu doplnená osvetlením, ktoré je kombináciou okrúhlych spustených plechových klobúkov a svetiel vyrobených z pohárov.

Rozsiahlou rekonštrukciou vznikol veľkorysý priestor. Vo vnútri hlavnej miestnosti je možné bez problémov vidieť z jedného konca na druhý. Základ tvoria menšie otvorené priestory s premenlivou mierou súkromia, ktorú si každý zákazník môže zvoliť sám. Nájdete tu rôzne typy atmosfér – intímne zákutia na každé jedno posedenie. Táto variabilita sa dosiahla použitím nezávislých interiérových konštrukcii z jaklových profilov. Svetlo následne opäť všetko zjednocuje do homogénneho priestoru. Slnečné lúče zvonku prepúšťajú pásové okná nad úrovňou očí a vysoké zasklené dvere.

Dispozícia pozostáva z dvoch častí. Časť na sedenie je orientovaná na juh až juhovýchod. Poskytuje 180 miest na sedenie vo vnútri a 140 miest na terase. Miestnosť na stolovanie má 29 metrov dlhý a 11 metrov široký obdĺžnikový pôdorys, siaha do výšky približne 4 metrov. Aj keď priestor pôsobí otvorene a prehľadne, zo severnej strany má ešte jednu uzatvorenú oddelenú časť určenú na prípravu jedla a zázemie pre personál. Verejne prístupnej časti jednoznačne dominuje barové teleso a otvorené ohnisko.

Medzi bielymi stenami púta pozornosť nástenná maľba plaziaceho sa chmeľu od Alexandry Hudecovej. Farebná kompozícia stien nechala vyniknúť aj bar, kozub, osvetlenie a sedací nábytok. Na výber sú pritom rôzne typy sedenia – pod pergolou, klasické pri masívnych drevených stoloch, atypické na čalúnených laviciach. Barové stoličky stoja okolo červeného baru, ktorého konštrukcia pozostáva z jaklových profilov. Okrem výraznej červenej je celá piváreň mierne strohá s nádychom industriálnej atmosféry. Prostý jednoduchý interiér tvorí perfektné pozadie pre živé prostredie plné debatujúcich zákazníkov.

Každá piváreň by mala byť otvorená verejnosti a v Bokovke je táto neformálnosť rozvíjaná výberom materiálu. Sú použité ,,obyčajné“ materiály ako drevo, kov. Podlaha je pokrytá keramickými a betónovými dlaždicami. Cieľom úprav bolo očistiť celok od nepôvodných nánosov a zjednotiť tento rozmerný priestor. Zbavením sa všetkých nepôvodných úprav a inštalácii sa naplno odkryli priestorové kvality.

O dizajn novej reštaurácie na tému „chmeľnica“ či pivárne s kvalitnou gastronómiou sa postarala architektonická kancelária winwin. Čím prispel dizajn k príťažlivosti bývalej samoobslužnej predajne? Pri pohľade nahor vidíte strop a odokrytú ventiláciu, na podlahe betónové dlaždice. Medzitým sa však nachádzajú drevené lavice a stoličky pôsobiace ako jedno veľké spoločné miesto na posedenie, pretože jednotlivé sedenia a časti priestoru sú oddelené skôr pomyselne ako klasicky – hmotovo.

Autor: winwin architektonická kancelária
Investor: Bencik Culinary Group, Bratislava
Lokalita: Sabinovská ulica, Bratislava-Ružinov
Spolupráca: Ing. arch. Monika Čajová
Realizácia: 2014
Zdroj: winwin

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: winwin