Cena RIBA 2018 pre školu

Children Village (Detská dedina), nový školský komplex na okraji dažďového pralesa v severnej Brazílii navrhnutý brazílskymi ateliérmi Aleph Zero a Rosenbaum, získal Medzinárodnú cenu RIBA 2018. Ocenenie udeľuje Kráľovský inštitút britských architektov (Royal Institute of British Architects – RIBA) a je to jedna z najdôkladnejšie hodnotených architektonických súťaží na svete.

Cena sa udeľuje každé dva roky budove, ktorá je príkladom excelentného dizajnu i architektonickej ambície a prináša zmysluplný sociálny dosah. Brazílska internátna škola v meste Canuanã obstála v konkurencii výnimočných budov, do finálovej štvorice postúpili: Stredoeurópska univerzita v Budapešti, O‘Donnell + Tuomey; Hudobná škola Toho Gakuen v Tokiu, Nikken Sekkei a Il Bosco Verticale (Vertikálny les) v Miláne od ateliéru Boeri Studio.

Spolupráca s deťmi

Za návrhom komplexu Children Village stoja architekti Gustavo Utrabo a Petro Duschenes z ateliéru Aleph Zero v spolupráci s Marcelom Rosenbaumom a Adrianou Benguelovou z architektonického a dizajnérskeho štúdia Rosenbaum. Je jednou zo 40 škôl financovaných Nadáciou Bradesco, ktorá poskytuje vzdelanie pre deti z vidieckych oblastí naprieč Brazíliou. Žiaci pochádzajú z odľahlých oblastí krajiny, niektorí do školy cestujú hodiny loďou.

Poskytuje ubytovanie, učebne a priestor na zmysluplné trávenie voľného času pre 540 detí vo veku od 13 do 18 rokov. Kľúčovou myšlienkou projektu bola vízia architektúry ako nástroja na sociálnu transformáciu. Architekti úzko spolupracovali s deťmi, aby identifikovali ich potreby a túžby. Chceli pre ne vytvoriť prostredie, ktoré by mohlo byť domovom vzdialeným od skutočného domova, kde by deti mohli rozvíjať zmysel pre individualitu aj pre spolupatričnosť.

Škola sa rozprestiera na viac ako 23 000 m2 a je rozdelená do dvoch identických komplexov – jeden pre dievčatá a jeden pre chlapcov. Ústredným bodom každej rezidencie sú tri veľké, dobre tienené nádvoria na prízemí. Okolo nich sú umiestnené internáty, ale namiesto veľkých ubytovacích priestorov má každý komplex 45 jednotiek pre 6 študentov.

Zníženie počtu študentov na izbu z bežných 40 na 6 je obrovský rozdiel v intimite priestoru, čo zlepšuje kvalitu života detí aj ich akademický výkon. Na prvom podlaží sú umiestnené učebne a flexibilné spoločenské priestory, od miest na čítanie či pozeranie televízie až po balkóny s hojdacími sieťami.

kolu tvoria dva identické komplexy jeden pre chlapcov a jeden pre dievčatá.
Školu tvoria dva identické komplexy jeden pre chlapcov a jeden pre dievčatá. |

Konštrukčné výzvy

Tropická klíma s letnými teplotami presahujúcimi 40 °C bola pre architektov jednou z najväčších výziev. Celý komplex je prekrytý strechou v miernom sklone, ako hlavný konštrukčný materiál boli použité CLT (cross-laminated) trámy a stĺpy. Prestrešenie vytvorilo medzipriestory medzi interiérom a exteriérom a vytvára príjemnú klímu bez ďalšej technológie. Budova je skonštruovaná pomocou miestnych techník a najmä z lokálnych materiálov.

Steny sú postavené z ručne robených hlinených blokov, ktoré architekti zvolili pre ich konštrukčné, technické vlastnosti, ale aj vďaka ich schopnosti pozitívne ovplyvniť mikroklímu v budove. Takýto prístup je nielen lacnejší a ekologicky zodpovedný, ale aj buduje silnejší vzťah medzi budovou a komunitou. Kombinácia súčasnej estetiky a tradičných techník zapôsobila na porotu tak, že Chilldren Village nazvali „znovuvynájdenie brazílskej tradície“.

„Sme nadšení z tejto ceny,“ komentovali udelenie ceny Gustavo Utrabo a Pedro Duschenes, riaditelia kancelárie Aleph Zero. „Bola radosť pozerať sa na to, ako deti spravili z budovy školy svoj vlastný priestor a prispôsobili si ho svojim potrebám. Deti musia využívať svoju predstavivosť. Chceli sme, aby dodržiavali pravidlá, ale bez toho, aby sme boli arogantní, chceli sme ich podporiť, ale bez patronizovania, a chceli sme podporiť ich rast a vývoj bez toho, aby sme ich do niečoho tlačili.“

Marcelo Rosenbaum a Adriana Benguela, riaditelia ateliéru Rosenbaum, ich doplnili: „Toto ocenenie posilňuje naše chápanie architektúry ako nástroja sociálnej transformácie, nástroja, ktorý prekračuje konštrukciu a vytvára hlboké prepojenie medzi mladými ľuďmi a ich predkami i vedomosťami. Priestor uľahčuje vzájomné pôsobenie medzi verejným a súkromným sektorom a spoločenský vzťah medzi kolektívom, prírodou a jednotlivcom, opätovne spája deti a mladých ľudí s ich pôvodom aj s okolitým ekosystémom.“

Počas tropických horúčav vytvárajú átriá príjemnú mikroklímu.
Počas tropických horúčav vytvárajú átriá príjemnú mikroklímu. |

Poslanie filantropie

Porota Medzinárodnej ceny RIBA 2018 bola zložená z týchto architektov: Elizabeth Diller (DS + R), Kazuyo Sejima (SANAA), Joshua Bolchover (Rural Urban Framework), Gloria Cabral (Gabinete de Arquitectura) a Peter Clegg (štúdio Feilden Clegg Bradley).

„Okrem toho, že je to výnimočné architektonické dielo, Children Village stelesňuje poslanie filantropickej Nadácie Bradesco – poskytnúť potrebnú občiansku vybavenosť tým, ktorí majú inak obmedzený prístup do škôl. Aleph Zero a Rosenbaum sa stali pokornými hrdinami,“ dopĺňa predsedníčka poroty, renomovaná britská architektka Elizabeth Diller.

„Využili tak sofistikovaný prístup k detailom a konštrukcii, ktorý popiera skutočnosť, že používatelia budovy sú prevažne tínedžeri v odľahlej oblasti Brazílie. Vynaliezavé prehodnotenie tradičných techník a materiálov dokázalo vybudovať komunitu. Children Village poskytuje výnimočné prostredie určené na zlepšenie života a blahobytu detí z tejto školy a ilustruje nemerateľnú hodnotu dobrého vzdelávacieho dizajnu.“

Na prízemí je ubytovanie študentov na poschodí učebne a spoločné priestory.
Na prízemí je ubytovanie študentov na poschodí učebne a spoločné priestory. |
CHILDREN VILLAGE BOARDING SCHOOL
Miesto: Formoso do Araguaia – Tocantins, Brazília
Architekti: Aleph Zero: Gustavo Utrabo, Petro Duschenes
Rosenbaum: Marcelo Rosenbaum, Adriana Benguela
Investor: Fundação Bradesco
Plocha: 23 344 m2
Redakčná úprava: Karolína Barényi
Foto: RIBA

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 1-2/2019.

KategórieŠkolyZnačky