Materská škola Polánka
Galéria(25)

Obnova škôlky na Morave: Deti získali zdravé priestory, budova zase jedinečnú fasádu

Znižovanie energetickej náročnosti budov je témou, ktorá bude ešte dlho rezonovať. Vydareným príkladom, ako obnoviť aj „obyčajnú dedinskú“ škôlku, je realizácia ateliéru CL3. Zateplenie materskej školy prinieslo pridanú hodnotu v podobe zdravých vnútorných priestorov aj fasády s remeselným a architektonickým podpisom.

Približne tri kilometre od centra Moravského Krumlova leží jeho miestna časť Polánka. Nežije v nej viac ako 500 obyvateľov. Materská škola je tu popri kostole a hostinci jedno z najdôležitejších miest verejného života. Nachádza sa v budove bývalej školy, pričom prevádzka škôlky je situovaná na prvom poschodí. Na prízemí by sme našli miestny obchod s potravinami a zázemie pre Spolok občanov Polánky, ktorý sa stará o kultúrne akcie obce.

Projekt, za ktorým stojí štúdio CL3, zahŕňal nielen rekonštrukciu budovy, ale aj priľahlej záhrady. A to vrátane odstránenia pôvodných prvkov, ktoré už dnes stratili význam – ako napríklad sklad uhlia a podobne.

materska skola polanka 1
materska skola polanka 2
materska skola polanka 5
materska skola polanka 4
materska skola polanka 6
materska skola polanka 7
materska skola polanka 8
materska skola polanka 3

„Materská škola je z ulice jednoducho čitateľný, dvojposchodový objekt uličnom rade, s tradičnými elementmi architektúry. Smerom do záhrady je členitý, s logicky vystúpenou schodiskovou halou a uvítacím oknom – prvkom, ktorý prepája tunajšiu zrekultivovanú záhradu s prevádzkou materskej školy,“ informovali architekti.

Budova po rekonštrukcii svojím jednoduchým hmotovým členením a sedlovou strechou prirodzene zapadá do malej juhomoravskej obce. V porovnaní s klasickými dedinskými domami je však o niečo objemnejšia a smerom do záhrady je jej silueta členitejšia.

Rekonštrukcia siahala až po základné detaily fasády, ktorá je riešená profilovanou omietkou v rôznych stupňoch profilácie. Vychádza z historického odkazu budovy. Mala totiž od nepamäti charakteristickú bosáž, teda murivom s plasticky členenými plochami kvádrov. Tá spolu s rímsami vytvárala zaujímavú dynamiku.

materska skola polanka 18
Najväčším bonusom je svetlosť interiéru a čerstvý vzduch vďaka rekuperácii. | Zdroj: Tomáš Slavík

Znížené parapety aj striedma farebnosť

Pri obnove materskej školy bolo dôležité myslieť predovšetkým na deti, ktoré škôlku využívajú. „Preto sme volili znížené parapety, aby sa naplnili potreby detí preskúmavať zákutia a pozorovať široké okolie. A to vrátane pohľadov do krajiny, ktoré ponúkajú priestory na poschodí,“ vysvetlili architekti. Takýto výhľad sa deťom naskytá aj z veľkoformátového okna na schodiskovej veži.

Hlavný priestor materskej školy je rozdelený na dve časti, herňu a učebňu. Interiéry sú striedme, ale rozhodne nie nudné. V herničke prevažuje biela farba s drevenými vstavanými nábytkovými prvkami, od skríň až po riešenie parapetov s úložným priestorom. Zariadenie tvorí na mieru vyrobený nábytok z preglejky a MDF dosiek. Pri odpočinku detí sa detské postieľky vytiahnu z vysokej skrine s výklenkom na klavír.

materska skola fasada
Profilovaná fasáda s jemnými detailmi na jemnozrnnej minerálnej omietke od STO | Zdroj: Tomáš Slavík

Parapety pri oknách sú multifunkčné, dá sa na nich sedieť aj hrať a deti si na nich rady vystavujú svoje výrobky. Tlmené farby architekti zvolili zámerne, s ohľadom na históriu budovy. Zároveň pôsobia kontrastne k farebnému svetu detí, teda výkresom, ich výtvorom, detskému oblečeniu, hračkám a podobne. Na podlahu architekti zvolili prírodné linoleum.

Profilovaná fasáda s remeselným nádychom

Rekonštrukcia budovy priniesla nielen nové dispozičné usporiadanie zodpovedajúce dnešným požiadavkám, ale riešila i technickú stránku budovy a kvalitu vnútorných priestorov. Tehlová stavba s rekonštruovanými drevenými stropmi bola zateplená minerálnou izoláciou a dostala novú profilovanú fasádu s jemnými detailmi na jemnozrnnej minerálnej omietke. Jej biela farba príjemne ladí s klasickou škridlovou strechou.

Vykurovanie je v objekte riešené ako teplovodné, jeho zdrojom je plynový kotol. O čerstvý vzduch v triede sa stará centrálne vetranie s rekuperačnou jednotkou. Z celkových 24 miliónov Kč, ktoré prestavovali náklady na rekonštrukciu, bol projekt spolu financovaný z eurofondov prostredníctvom operačného programu IROP. Výška dotácie prestavovala 16 miliónov českých korún.

Rekonštrukcia materskej školy Polánka

Lokalita: Moravský Krumlov – Polánka, Česká republika
Autor: Ing. arch. Radek Pasterný z CL3
Spoluautori: Ing. arch. David Bureš, Ing. arch. Kristýna Kapraľová (spoluautor interiéru)
Zastavaná plocha: 312 m2
Podlahová plocha: 654 m2
Úžitková plocha: 474 m2
Návrh: 2018
Dokončenie realizácie: 2021