Nositeľka posolstiev. Mestskú knižnicu Tchaj-nan navrhli tak, aby odolala zemetraseniam

Partneri sekcie:

Zadanie bolo jasné – dodržať kultúrne prvky z histórie Taiwanu a spojiť ich so súčasnou tvárou krajiny a mesta.

Holandský architektonický ateliér Mecanoo už nakreslil na ďalekom východe nejeden vydarený projekt. Práve vďaka tomu dostal možnosť zhmotniť aj svoju víziu mestskej knižnice v Tchaj-nane. Vznikol tím 16 ľudí, ktorí mali presne stanovené kritériá. Aby bola práca čo najefektívnejšia, vytvorili ešte ďalšiu divíziu z partnerskej spoločnosti Mayu, sídliacej priamo na ostrove, ktorá pomohla zhmotniť ideu.

Toto rozhodnutie padlo po 48-hodinovej porade, kde sa predstavitelia Taiwanu rozhodovali medzi projektmi, ktoré boli považované za najlepšie. Do súťaže sa zapojilo spolu 17 architektov s 10 projektmi. Všetky návrhy museli prejsť trojkolovým výberom. Architekti si mohli pomôcť vizualizáciami, výpočtami, simuláciami, animáciami alebo diagramami.

Mestská knižnica Tainan.
Umenie je v budove významným elementom.
Mestská knižnica Tainan.
Mestská knižnica Tainan.
Okolie budovy je určené najmä na relax a oddych.
Z celkového počtu viac než jeden milión kníh tých najrozmanitejších tém je minimálne 16-tisíc kusov venovaných histórii krajiny vychádzajúceho slnka.
Mestská knižnica Tainan.
Výstavba 6-podlažnej knižnice prebiehala plynule a bez problémov.

Spojenie kultúry a mesta

Zadanie bolo jasné – dodržať kultúrne prvky z histórie Taiwanu a spojiť ich so súčasnou tvárou krajiny a mesta. Víťazom súťaže na lokálnu divíziu projektu sa stali Zhang Malong spolu s Chen Yulin. Smútiť nemuseli ani tí, ktorí sa umiestnili na ďalších štyroch priečkach. Vláda im rozdelila odmenu vo výške cca 45 000 €.

S plánovaním knižnice sa začalo v roku 2016. Budova a interaktívny areál mali vyrásť na ploche 37 000 m2. Bola to skutočná výzva pre celý tím, ktorý odovzdal plán návrhu výstavby v roku 2017. Hneď v tom istom roku sa začalo aj s výstavbou.

Pre stavbu takýchto rozmerov museli hľadať miesto aj na periférii aglomerácie. Našli ho v relatívne dobre situovanej mestskej časti Jung-kchang, kde práve začalo rásť nové sídlisko s plnou občianskou vybavenosťou. Okrem výškových budov pribudla aj policajná stanica či škola. Neďaleko sa nachádzajú aj univerzity a vlakové zastávky.

Výstavba 6-podlažnej knižnice prebiehala plynule a bez problémov. Jediné, čo budovanie spomalilo, boli letné tajfúny, no s tými sa rátalo už pri plánovaní. Budova je postavená tak, aby vyhovovala prísnym taiwanským kritériám. Musí odolať aj mnohopočetným zemetraseniam, s ktorými je ostrov dennodenne konfrontovaný.

Výstavba 6-podlažnej knižnice prebiehala plynule a bez problémov.
Výstavba 6-podlažnej knižnice prebiehala plynule a bez problémov. | Zdroj: Aleš Tvrdý 

Fasáda s posolstvami

Bol december 2020 a mestskú knižnicu v Tchaj-nane oficiálne otvorili. Okolitý areál sa stále dokončuje, no ide už len o kozmetické úpravy. Samotná budova a jej interiér už plne slúžia verejnosti.

Na prvý pohľad sa môže budova zdať nenápadná alebo nevýrazná, no už zvonka je na nej hneď niekoľko posolstiev. Celá konštrukcia je postavená na štíhlych kovových stĺpoch. Tie sú vytvorené zo štyroch tenších. Poskytujú stabilitu jednotlivým konzolám a odolnosť proti záchvevom zemského povrchu, no tiež reprezentujú bambusové lesy. Pre Taiwan sú typické a značia pružnosť, pevnosť a odolnosť. Presne tak, ako sa správa táto rastlina počas vyčíňajúceho počasia.

Vrchné poschodia obopína koruna. Tvoria ju zvislé hliníkové lamely, v ktorých sú vyrezávané kvety, pripomínajú okenice tradičných domov v starom meste. Náter je vo svetlých tónoch žltej, aby absorboval čo najmenej slnečných lúčov.

Vrchné podlažia sú zámerne navrhnuté tak, aby boli rozsiahlejšie ako spodné. Vznikol tak priestor na veľké terasy, na ktorých sa konajú koncerty, prednášky alebo výstavy. Priezory medzi samotnými lamelami sú aj akousi prírodnou klimatizáciou. Jednoduchosť ich spojenia zabezpečuje dostupné zmeny v konštrukcii, ktoré môžu byť vykonané v budúcnosti. Okolie budovy je určené najmä na relax a oddych.

Okolie budovy je určené najmä na relax a oddych.
Okolie budovy je určené najmä na relax a oddych. | Zdroj: Aleš Tvrdý

V znamení umenia a prírody

Umenie je v budove významným elementom. Vidíte ho takmer všade. Vstup do budovy je úplne nenápadný. Za malou sálou však čaká obrovské átrium, ktoré sa týči do výšky ďalších dvoch poschodí. V ňom sa vznáša dielo britského umelca Paula Cocksedgea. Inštalácia vyzerá ako pohyb zmrazený v čase. Levitujúce listy papiera už-už odnáša prúd vetra. Majú znázorňovať slobodu a radosť z čítania.

Výrazné línie prírodných materiálov sú doplnené betónovou konštrukciou. Odtiene farieb, ktoré boli zvolené na steny a podlahy, takisto zvýrazňujú prírodné elementy, ktoré sú pre Taiwan príznačné.

Celá knižnica je tak akousi zbierkou vedomostí z minulosti, ale obsahuje aj významné spektrum modernej techniky. V budove nechýbajú veľké dotykové obrazovky rozmiestnené po podlažiach a rezervačný systém pre malé mítingové miestnosti a učebne. Na podlažiach sú mediálne sektory s veľkými obrazovkami s DVD prehrávačmi a bezplatnou DVD požičovňou. Aby študenti mohli využívať archív knižnice kedykoľvek, na prízemí je špeciálny priestor, ktorý je otvorený 24/7.

Umenie je v budove významným elementom.
Umenie je v budove významným elementom. | Zdroj: Aleš Tvrdý

Spätá s históriou

Najstaršie mesto na ostrove Taiwan je plné histórie. V predošlých storočiach sa tu vystriedali kolonizačné vlády z Holandska, Číny a z Japonska. Práve preto bola do knižnice privezená zbierka vzácnych kníh z čias japonskej okupácie.

Z celkového počtu viac než jeden milión kníh tých najrozmanitejších tém je minimálne 16-tisíc kusov venovaných histórii krajiny vychádzajúceho slnka. Taiwanci sú na túto zbierku nesmierne pyšní, lebo spomínané obdobie mnohí berú ako jedno z tých najlepších.

Knižnica je vybavená aj modernými kaviarňami a kníhkupectvom. V spodnom podlaží je dômyselne nainštalovaná detská knižnica s malým ihriskom. Na streche je zas niečo pre dospelých. Rozľahlá záhrada plná rastlín a stromov, ktoré dokážu spríjemniť slnečný deň na subtropickom ostrove.

Z celkového počtu viac než jeden milión kníh tých najrozmanitejších tém je minimálne 16-tisíc kusov venovaných histórii krajiny vychádzajúceho slnka.
Z celkového počtu viac než jeden milión kníh tých najrozmanitejších tém je minimálne 16-tisíc kusov venovaných histórii krajiny vychádzajúceho slnka. | Zdroj: Aleš Tvrdý

MESTSKÁ KNIŽNICA TCHAJ-NAN

Miesto: Tchaj-nan, Taiwan
Architekt: Mecanoo a MAYU
Klient: Úrad pre kultúrne záležitosti Tchaj-nan, Taiwan
Dizajn: 2016 − 2017
Realizácia: 2017 − 2020
Rozloha: 37 000 m2

Aleš Tvrdý