Nezvyčajný interiér: Starnutie kovu ako moment krásy

Partneri sekcie:

Tri z projektov, ktoré realizovalo ruské architektonické štúdio dvoch mladých architektov INT2 ARCHITECTURE, získali ocenenia v súťaži ADD Awards 2018. Jedným z nich bol interiér KAS. Na jeho charakteristiku stačí slovné spojenie starnutie kovu v novej podobe.

Prispôsobivý priestor

Neveľký poschodový byt sa nachádza v dome na predmestí Petrohradu. Na prízemí je kuchyňa spojená s obývacou izbou, malá práčovňa a hosťovská kúpeľňa. Horné podlažie je venované priestrannej spálni, z ktorej sa dá vyjsť na balkón, a hlavnej kúpeľni.

Výhodou tohto priestoru je jeho prispôsobivosť podľa aktuálnych potrieb domácich. Môžu ho posuvnými dverami rozdeliť na dve samostatné miestnosti, čím vznikne miesto pre hostí alebo detskú izbu.

Strop na prízemí je odhalený až po betón a prelakovaný.
Barový kút
Viacfunkčná pohovka
Horné podlažie je venované priestrannej spálni z ktorej sa dá vyjsť na balkón a hlavnej kúpeľni.
Interiér kúpeľne
Kovové skrinky zábradlie police schody i rebrík boli zvarené v blízkej autodielni.
Hosťovská izba
Improvizovaný bar

Urob si sám

Hoci vo vyspelých západných krajinách je dnes prístup „urob si sám“ veľmi trendový, v Rusku túžba opraviť, vylepšiť, navrhnúť či vytvoriť si niečo vlastnoručne za posledné desaťročia výrazne klesla. I vďaka vplyvu médií sa pomaly začína rozhýbavať.

Interiér bytu kuchyňa 3

Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva zobrali prácu do vlastných rúk a premenili interiér dvojpodlažného bytu veľmi originálne. Šikovných detailov je v tomto neveľkom byte mnoho, na každej fotografii nejaký nájdete.

Na dizajne pracovali od základu

Majitelia byt zakúpili ešte v stave bez povrchovej úpravy, neboli realizované ani inštalačné práce. O to lepšie sa pracovalo architektom, ktorí sa mohli s projektom pohrať od základu. Kovové skrinky, zábradlie, police, schody i rebrík boli zvarené v blízkej autodielni.

Interiér bytu kuchyňa

Všetko ostatné bolo realizované priamo na mieste a postupne: omietanie a lakovanie stien, čistenie a lakovanie betónového stropu, kladenie a lakovanie podlahy, montáž podkrovného lôžka, nábytku, svietidiel, dekorácie.

Tvorcovia návrhu chceli omietky podľa vzoru tradičných bielych domov s ílovitými stenami. Podobný efekt dosiahli nanesením tenkej vrstvy omietky a sadrokartónovej stierky. Strop na prízemí je odhalený až po betón a prelakovaný.

Improvizovaný bar

Prečo starnutie kovu?

„Tento projekt vnímame ako experiment, ktorého cieľom je pochopiť, čo môžete urobiť v interiéri vlastnými rukami pomocou jednoduchých nástrojov. A to aj vtedy, ak nemáte žiadne zručnosti súvisiace s opravami či výrobou nábytku.

Aby sme dosiahli starnúci vzhľad kovových prvkov interiéru a odhalili ich štruktúru, sme použili tzv. bluing. Týmto spôsobom sú ošetrené všetky kovové prvky: od zábradlia schodiska cez skrutky, úchytky až po stolík pre rastliny,“ zdôrazňuje tvorivá dvojica.

Interiér bytu kuchyňa 4

Čo je to bluing?

V slovenčine je tento postup známy ako brunírovanie, brunovanie alebo čiernenie kovov chemickými prostriedkami. Je to povrchová úprava kovu, ktorá obmedzuje koróziu. Najčastejšie sa takto upravujú zbrane, náradie a starožitnosti. Podľa zloženia základného kovu je výsledný povrch modročierny až hnedočierny.

Aby dosiahli starnúci vzhľad kovových prvkov interiéru a odhalili ich štruktúru použili tzv. bluing.

Musíme uznať, že Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva použili túto metódu nezvyčajne a vďaka nej sa im podarilo vniesť do celého interiéru špeciálne čaro.

Interiér KAS v skratke
Architektonické štúdio: INT2 ARCHITECTURE
Architekti: Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva
Lokalita: Petrohrad, Rusko
Realizácia: 2018
Celková plocha: 67 m2

 

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: INT2 ARCHITECTURE