Nápadný zjav v okrajovej zóne bez identity

Zóna bez identity na okraji Bratislavy. Medzi cestou a železničnou traťou. Zmes rôznych funkcií a vnemov – paneláky, beztvaré haly, socialistická škola, rodinné domy a... nová budova ako firemné sídlo.

Nová budova je firemným sídlom prosperujúcej slovenskej spoločnosti, ktorú živí farmaceutický priemysel – obchod s liečivami, zdravotníckym materiálom a malou zdravotníckou technikou. Dlho boli jej jednotlivé zložky rozptýlené na viacerých miestach v meste, koncentrácia na jednej adrese priniesla nielen časovú a ekonomickú harmonizáciu, ale najmä „upgrade“ na vyššiu úroveň v režime skladovania a distribúcie.

Interpharm 10
Interpharm 1
Interpharm 8
Interpharm
Interpharm 4
Interpharm 5
Interpharm 2
Interpharm 7

Okrem administratívy bolo teda potrebné pridať aj pomerne rozsiahly sklad a dobre fungujúci systém dopravnej logistiky, zároveň toto všetko skĺbiť do výrazovo zjednotenej figúry. Kompaktné teleso tvoria dve previazané hmoty – dvojpodlažné lineárne kancelárske krídlo obrátené do ulice a vysoký sklad so zásobovacím zázemím na prísun tovaru veľkými nákladnými autami.

K tomu suterén na operatívnu distribúciu na odberné miesta po celom Slovensku. Prevádzka s náročnou logistikou, kde bolo treba vyťažiť maximum zo značne limitovaných možností pozemku.

Interpharm 2
Interpharm | Zdroj: Soňa Sadloňová

Optický efekt žltej

Uličné priečelie pred západným slnkom chránia zvislé signálne žlté hliníkové žalúzie. Počas jazdy autom tak vzniká dynamicky premenlivý optický efekt. Žltá prebúdza celé okolie, no preniká aj dovnútra, kde vytvára optimistickú náladu, aj keď je vonku pod mrakom.

V interiéri administratívnej a komunikačnej časti sa zámerne objavujú akoby surové stavebné prvky ponechané len v betónovej podobe bez povrchových úprav. Zvýraznenie stavebnej podstaty sa vyskytuje aj v podstrešnom priestore s odkrytou oceľovou konštrukciou.

Difúzne steny

Ďalším výtvarným, ale aj funkčným motívom sú difúzne steny. Okrem obohatenia sústavy plných, lamelových a zasklených plôch je ich úlohou prepúšťať denné svetlo čo najhlbšie do interiéru. Drsnejší výraz majú aj schodiská zjemnené žltou alebo bielou výplňou zábradlí. Zvrchovanú vládu plnotučnej žltej podporujú všadeprítomné striedme odtiene sivej a bielej farby.

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Ľudovít Petránsky
FOTO: Soňa Sadloňová
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: ALEXY & ALEXY