Pod Krásnou hôrkou: komplikovaný terén, no krásne výhľady

Kramáre sú synonymom bývania na kopci, v ktorom sa snúbi výhľad na hlavné mesto s pokojným rodinným prostredím. Rezidenčný projekt Pod Krásnou hôrkou rozšíril možnosti bývania o obytný blok, ktorý si uchováva kvality štvrte.

Pod Krásnou hôrkou je jednoduchý obytný blok umiestnený v komplikovanom teréne. Forma zalomenia doskového domu bola zvolená s ohľadom na zachovanie výhľadov na juhovýchod, kde sa nachádza Kalvária, zelený Horský park i pamätník Slavín. Sedem nadzemných podlaží dopĺňajú navrchu dve ustúpené podlažia, kde sa nachádzajú 2 päťizbové penthousy.

Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou

Dokopy sa objekte nachádza 68 bytových jednotiek, z toho 48 je dvojizbových a 18 je trojizbových. Dispozične ide o tradičné riešenia priestorov, špeciálne rozmiestnenie si žiadali byty v zalomených častiach budovy a niektoré „trojizbáky“. Každému bytu tiež prislúcha balkón či terasa. Parkovanie je riešené ako v garáži, tak aj povrchovo na otvorenom prvom podlaží. Celkovo ponúka 89 miest.

Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou | Zdroj: Miro Pochyba

Lesopark i Koliba na skok

Projekt ťaží predovšetkým z kvalít lokality – atraktívne prostredie, občianska vybavenosť, rýchla dostupnosť do centra mesta, no zároveň pokojná atmosféra s dôrazom na súkromie je kombináciou, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou zabezpečila úspech medzi potenciálnymi vlastníkmi bytov.

V bezprostrednej blízkosti sa nachádza bratislavský lesopark, ktorý je súčasťou CHKO Malé Karpaty a vstupnou bránou do Malých Karpát. Ponúka možnosti na rôzne turisticko-športové aktivity a jeho súčasťou je i voľnočasový areál Partizánska lúka.

V susedstve lesoparku sa nachádza Koliba, ktorej názov je ľudovým pomenovaním niek­dajšej krčmy Strohhütte (Slamená búda). Je to jedno z najobľúbenejších útočísk v Bratislave, kde sa obyvatelia v lete môžu previezť na bobovej dráhe, v zime tu premáva vlek, nachádza sa tu tiež množstvo ohnísk a altánkov. V roku 2005 zrekonštruovaná lanovka zo Železnej studienky na Kolibu pomôže peším turistom i cyklistom.

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Alexandra Müllerová
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: RETEP SLOVAKIA, S.R.O
FOTO: Miro Pochyba