Pod Krásnou hôrkou: komplikovaný terén, no krásne výhľady

Kramáre sú synonymom bývania na kopci, v ktorom sa snúbi výhľad na hlavné mesto s pokojným rodinným prostredím. Rezidenčný projekt Pod Krásnou hôrkou rozšíril možnosti bývania o obytný blok, ktorý si uchováva kvality štvrte.

Pod Krásnou hôrkou je jednoduchý obytný blok umiestnený v komplikovanom teréne. Forma zalomenia doskového domu bola zvolená s ohľadom na zachovanie výhľadov na juhovýchod, kde sa nachádza Kalvária, zelený Horský park i pamätník Slavín. Sedem nadzemných podlaží dopĺňajú navrchu dve ustúpené podlažia, kde sa nachádzajú 2 päťizbové penthousy.

Dokopy sa objekte nachádza 68 bytových jednotiek, z toho 48 je dvojizbových a 18 je trojizbových. Dispozične ide o tradičné riešenia priestorov, špeciálne rozmiestnenie si žiadali byty v zalomených častiach budovy a niektoré „trojizbáky“. Každému bytu tiež prislúcha balkón či terasa. Parkovanie je riešené ako v garáži, tak aj povrchovo na otvorenom prvom podlaží. Celkovo ponúka 89 miest.

Pod Krásnou hôrkou
Pod Krásnou hôrkou | Zdroj: Miro Pochyba

Lesopark i Koliba na skok

Projekt ťaží predovšetkým z kvalít lokality – atraktívne prostredie, občianska vybavenosť, rýchla dostupnosť do centra mesta, no zároveň pokojná atmosféra s dôrazom na súkromie je kombináciou, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou zabezpečila úspech medzi potenciálnymi vlastníkmi bytov.

V bezprostrednej blízkosti sa nachádza bratislavský lesopark, ktorý je súčasťou CHKO Malé Karpaty a vstupnou bránou do Malých Karpát. Ponúka možnosti na rôzne turisticko-športové aktivity a jeho súčasťou je i voľnočasový areál Partizánska lúka.

V susedstve lesoparku sa nachádza Koliba, ktorej názov je ľudovým pomenovaním niek­dajšej krčmy Strohhütte (Slamená búda). Je to jedno z najobľúbenejších útočísk v Bratislave, kde sa obyvatelia v lete môžu previezť na bobovej dráhe, v zime tu premáva vlek, nachádza sa tu tiež množstvo ohnísk a altánkov. V roku 2005 zrekonštruovaná lanovka zo Železnej studienky na Kolibu pomôže peším turistom i cyklistom.

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Alexandra Müllerová
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: RETEP SLOVAKIA, S.R.O
FOTO: Miro Pochyba