image 63003 25 v1
Galéria(23)

Malý dom s veľkým priestorom

Partneri sekcie:

Dom je odrazom dôvery medzi investorom, architektom a stavebníkmi. Zadanie nebolo jednoduché. Bolo potrebné navrhnúť rodinný dom pre dve ženy, matku s dcérou, a zmestiť sa do rozpočtu 80 000 €. Architekti to zobrali ako výzvu, z ktorej vznikol malý, ale zato priestorovo zaujímavý rodinný dom.

2np
1np
axonometricke zobrazenie objektu
1
2
3
4
5

Architektonický koncept

Dom nám priblížia dva charakteristické pohľady. Jeden z exteriéru a druhý z interiéru. Zatiaľ čo jeho exteriér nesie znaky slovenskej ľudovej architektúry – má pozdĺžnu dispozíciu, šikmú strechu, tzv. gánok do záhrady a farebné okná, interiér tvorí otvorený, ale aj uzavretý priestor, ktorý odráža súčasné potreby spojené s bývaním.

Vstupným medzipriestorom do objektu je práve gánok, ktorý sa v lete stáva súčasťou interiéru a v zime zostáva iba plynulým prechodom zvonka dnu.

Funkčné riešenie

Objekt sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Čunovo, ktorá je charakteristická výstavbou rodinných domov. Dom je postavený na malom pozemku (480 m2), ktorého vchod je orientovaný na južnú stranu. Vstupný gánok sa tiahne pozdĺž celej východnej strany domu.

V interiéri je vložený drevený box, ktorý ho rozdeľuje na dve časti. Na uzavretú nočnú na južnej strane a otvorenú dennú, ktorá je orientovaná severne, čo umožnilo použiť celozasklenú stenu bez tieniacich prvkov a otvoriť priestor do okolitej krajiny. Box má výšku jedného podlažia a obsahuje schodisko s technickou miestnosťou, šatník a sklad prístupný aj z exteriéru.

Vo vrchnej časti boxu sa nachádza pracovňa s knižnicou a vstup do spálne. Horné podlažie domu je takmer celé otvorené (okrem spálne s kúpeľňou). Priestor postupne terasovo klesá smerom k celozasklenej stene.

Drevostavba a technológie

Hlavná konštrukcia domu je drevená a je zložená z prefabrikovaných panelov K-kontrol. Strešný systém je riešený klasickým krovom a stropy miestností sú trámové. Z exteriéru je konštrukcia obalená tepelnou izoláciou.

Steny sú biele a strecha elegantná plechová. Jediným farebným prvkom exteriéru sú modré rámy okien. Interiér domu uzemňuje betónová podlaha, biele steny a preglejkové priečky. Jeho súčasťou je aj kuchynská linka, ktorá vertikálne prechádza cez obe podlažia až do pracovne, kde tvorí pracovný stôl.

Miesto: Čunovo, Bratislava
Architekt: Peter Jurkovič, Števo Polakovič, Lukáš Kordík
Hlavný dodávateľ: Czech Pan, s. r. o.
Plocha: 90 m2
Projekt: 2012 – 2013
Realizácia: 2013 – 2014
Náklady: 80 000 €

Marián Stanislav

Foto: JRKVC.sk