kreativne riesenia pre novu pozoruhodnu stavbu v afrike
Galéria(21)

Kreatívne riešenia pre novú pozoruhodnú stavbu v Afrike

Partneri sekcie:

Afrika má teraz novú atrakciu. Je ňou luxusné zábavné a nákupné centrum Morocco Mall s obchodmi s celkovou rozlohou 70 000 m2. Nachádza sa v najväčšom marockom meste Casablanca a vo svojej kategórii je jedným z piatich najväčších nákupných centier na svete.

05corian big image
01corian big image
19corian big image
18corian big image
20corian big image
17corian big image
16corian big image
12 corian big image
Vonkajšie a vnútorné priestory kina IMAX® v centre Morocco Mall; strop a časť stien sú obložené materiálom DuPont™ Corian®

Ambiciózny projekt spoločností Groupe AKSAL a Al Jedaie Group sa stal predmetom národnej pýchy mladých Maročanov, ktorí v ňom vidia symbol znovuzrodenia a obnovy svojho národa. Davide Padoa, výkonný riaditeľ architektonického štúdia Design International, poverený týmto projektom, hovorí, že ide o „symbol schopnosti ich krajiny vstrebávať globálne trendy a vývoje bez straty vlastnej identity“.


Vstupné a vnútorné priestory luxusného nákupného centra Morocco Mall – recepčný pult z materiálu DuPont™ Corian®, vyzdobený pôsobivým hviezdicovým vzorom


Dvojfarebný informačný pylón


Reklamné panely

Projekt Morocco Mall vychádza z inovatívneho konceptu, ktorý spája kvalitné nakupovanie, kultúrne podujatia, voľnočasové aktivity a pohostinstvá. Nákupné centrum Morocco Mall zahŕňa viac ako 350 obchodov, jedno akvárium a VIP sekciu a pod jednou strechou ponúka 600 značiek z oblasti luxusného tovaru, kultúry, spotrebnej elektroniky, najnovšej módy pre širokú verejnosť, stravovania a zábavy. Pritom rešpektuje prírodu, krajinu a jej prvky. Koordinátori projektu Miguel Fernandes a Catia Zizzi zo štúdia Design International k tomu hovoria: „Morocco Mall sa oficiálne otvoril v decembri 2011 a v nasledujúcom roku ho na medzinárodnom veľtrhu investičných príležitostí MIPIM 2012 vyhlásili za najlepšie nákupné stredisko. Navždy tak zostane zapísaný ako prvé a najväčšie nákupné centrum v Afrike.“

Jedným z mnohých výrazných rysov tohto centra, ktoré zaujme na prvý pohľad, je samotná konštrukcia obsahujúca symbol nekonečna „∞“ a skladajúca poklonu Atlantickému oceánu, na ktorý hľadí. „Stavebné miesto bolo na prvý pohľad veľmi dlhé, tak som si na ňom predstavoval niečo, čo by malo začiatok, ale nie koniec. A napadlo mi naprojektovať dlhú zakrivenú fasádu, ktorej stred by sa nachádzal niekde ďaleko v oceáne, takže keď idete pozdĺž budovy, nevidíte, kde končí,“ vysvetľuje Padoa. Vzhľad Morocco Mall tvorí prirodzený most medzi budovou a morom. Je to skutočne prelomový nápad, ktorý v histórii dizajnu nákupných centier vytvára nový štandard. Zvlnená architektúra je javiskom a hravou oázou pokoja, ale aj rušného nakupovania. Je to prvá budova na svete, ktorá obsahuje ešte jednu budovu. Na jednej strane tejto nekonečnej slučky je obchod Galleries Lafayette, jedna zo štyroch predajní tejto slávnej francúzskej značky na svete. Na druhej strane slučky sa nachádza VIP sekcia.


Interiér elegantného a luxusného nákupného centra Morocco Mall v Casablance so zariadením z materiálu DuPont™ Corian® – statický informačný pult


Reklamná obrazovka

Mimo areálu Mallu, avšak v blízkosti jeho hlavného vchodu, sa nachádza aj ďalší vysoko nápadný a inovačný prvok: obrie kino IMAX® podľa návrhu architekta Yassera Kahlaouia. Budova uzatvára symbol nekonečna a prirodzene prepája nákupné stredisko s vonkajším priestorom. Kiná 3D IMAX® sú preslávené svojimi inovačnými technológiami s vysokým jasom a dokonalým zvukom, ktoré divákom prinášajú jedinečný zážitok z filmu.

Kino v Morocco Mall má kapacitu 400 sedadiel a ako prvé v Afrike ponúka digitálne premietanie. Červená lastúrovitá konštrukcia s celkovou plochou 550 m2 a hmotnosťou 20 t vnútri budovy architektonicky odráža spojenie s prírodou a je celá vyrobená z materiálu DuPont™ Corian®. Týmto vyspelým povrchovým materiálom sú obložené aj jasne červené stropy interiéru a niektoré steny. Prirodzená pevnosť a tvarovateľnosť tohto materiálu umožnila architektovi Yasseru Kahlaouiovi vytvoriť ilúziu absolútne trojrozmerného priestoru. Každý červený má inú veľkosť a navodzuje pocit priestorovosti. Panelové obloženie navrhla a inštalovala firma Deborel Maroc (pod vedením Igora Desmazieresa) v spolupráci s odborníkmi na tento materiál.


Kino, Morocco Mall, Casablanca – strop.


Kino – pulty a vyrezávané zvislé povrchy z materiálu DuPont™ Corian® v červenej a bielej farbe

Táto vnútorná 3D červená lastúra v poňatí architekta Yassera Kahlaouia je svetovým unikátom. Červená farba odráža nadšenie a túžbu dominovať scéne, ale zároveň stimuluje ľudskú tvorivosť a šíri energiu. Interiéry kina sú vlastne šťavnatým ovocím, do ktorého máte chuť sa zahryznúť, alebo podmorským koralom, ktorý vás fascinuje svojou krásou a ktorého sa túžite dotknúť. Z rovnakého materiálu sú vyrobené aj predajné pulty kina.

Materiálu DuPont™ Corian®sa dá za tepla tvarovať, lepiť, vyrezávať, lisovať a vsadzovať do iných materiálov. Dá sa z neho vyrábať monolitický a bezšvový nábytok. V skutočnosti je z neho okrem stien a pultov kina vyrobených aj mnoho ďalších zariadení vo verejných priestoroch i luxusných obchodoch nákupného centra Morroco Mall, napríklad biela recepcia vo vstupnej hale, vyzdobená vzorom z päťcípych marockých hviezd, všetky čiernobiele informačné pylóny, dotykové informačné panely, reklamné obrazovky, statický informačný pult na každom podlaží a sprchy a toalety vo VIP sekcii, dosky stolov v reštauráciách na 2. poschodí, pretože sa ľahko čistí a navyše je vysoko hygienický a trvanlivý.


Interiér kina – strop v dominujúcej  červenej farbe


Interiér kina – pult v červeno – bielej kombinácii


Predajné pulty kina


Pohľad na kino zvonku

Autor projektu obratne využil vybranú paletu farieb na umocnenie zamýšľaných vizuálnych efektov: červenú uplatnil na strope kina, netradičnú hnedú na reklamných paneloch a čiernu a bielu na informačných pylónoch.


Interiéry elegantného a luxusného nákupného centra Morocco Mall v Casablance


Reklamné panely


Digitálne informačné pylóny

Na toaletách vo VIP sekcii sa základný materiál použil aj na vytvorenie predelov v arabskom štýle „moucharabieh“ v bielej farbe pre dámy a čierne pre pánov. Deliace priečky, ktoré sa tradične vyrábajú z dreva, tak získali moderný vzhľad.


Interiér Morocco Mall v Casablance. Na VIP toaletách sú inštalované priečky s typickým arabským mriežkovaním.


Recepčný pult vo vstupnej hale Morocco Mall z materiálu DuPont™ Corian® s pozoruhodnými hviezdicovými dekoráciami


Posedenie v kaviarni

TEXT: DuPont
FOTO: so zvolením Deborel Maroc, všetky práva vyhradené