plavaren Kosice

Košická krytá plaváreň už patrí mestu. Na rekonštrukcii má robiť viacero architektov

Partneri sekcie:

Staromestskí poslanci schválili predaj budovy Mestskej krytej plavárne do výlučného vlastníctva mesta Košice za 700-tisíc eur.

Staromestskí poslanci schválili predaj budovy Mestskej krytej plavárne (MsKP) do výlučného vlastníctva mesta Košice za 700-tisíc eur vrátane úhrady všetkých jej záväzkov a bankových úverov. Po prevzatí MsKP plánuje mesto rozsiahle investície do jej obnovy vrátane prepojenia s kúpaliskom Červená hviezda. Mestské zastupiteľstvo už schválilo úver na vybudovanie športovej infraštruktúry vo výške 10 miliónov eur. Väčšina z týchto finančných zdrojov by sa použila práve na tento účel. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Chceme v čo najkratšom čase započať novú éru MsKP a postaviť moderný plavecký komplex na úrovni 21. storočia, na ktorý budú Košičania hrdí. Začneme už budúci rok s prestrešením ‚čéhačka‘. Máme spracovanú štúdiu, no oslovíme viacerých architektov, aby sme v spolupráci s nimi priniesli Košičanom tie najlepšie riešenia,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Pribudne menší akvapark

V prvej etape sa má prekryť terajší vodnopólový bazén na západnom okraji „čéhačka“, čím sa zabezpečí jeho celoročná prevádzka. Prekrytie spravia formou nafukovačky, ktorá sa bude dať v letných mesiacoch „sfúknuť“. Začiatok výstavby je predbežne naplánovaný na jeseň budúceho roka.

Zároveň by sa vybudovalo aj zázemie pre celoročnú prevádzku vodnopólového bazéna. V nej by bola umiestnená technológia potrebná pre chod vodnopólového bazéna a jeho zázemie ako sú šatne, sprchy, toalety a skladové priestory. Okrem toho by sa vytvoril aj prepojovací tunel medzi vodnopólovým bazénom a Mestskou krytou plavárňou, aby tam návštevníci mohli prechádzať suchou nohou.

V druhej etape by sa cez prístavbu v krytej plavárni vybudovala nová bazénová hala pre menší akvapark. Tá je navrhnutá spôsobom, že by v nej vznikol nový 25-metrový plavecký bazén alebo zážitkový bazén. Do haly by ústili aj tri tobogány z novovybudovanej tobogánovej veže. Hala by bola s vonkajším prostredím prepojená terasami, ktoré by mohli slúžiť na slnenie a zároveň na plynulý prechod na vonkajšiu pieskovú pláž a plochy so športovým využitím.

V tretej etape sa má budovať rekonštrukcia MsKP. Zabezpečila by sa ňou jej bezproblémová prevádzka minimálne na nasledujúcich 10 rokov. Výmenou by prešla napríklad dlažba, rozvody elektrickej energie, kúrenie a vykonali by sa aj stavebné opravy miestností, suterénu a technologických priestorov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra