V Obchodnej zóne GLP Bratislava má vzniknúť asi 740 pracovných miest

Obchodná zóna GLP Bratislava
Zdroj: GLP

Výstavba novej komerčnej zóny v Bratislave  pod názvom Obchodná zóna GLP Bratislava by sa mohla začať v poslednom štvrťroku 2023.

Viacúčelový areál bude súčasťou zóny Pharos, ktorej oficiálny názov je Bratislava-Ružinov-Letisko Západ. Investorom výstavby je spoločnosť GLP, developer obchodných a priemyselných nehnuteľností. Vlastní pozemky vhodné na výstavbu v zóne a tiež miestnu infraštruktúru ako komunikácie, kruhové objazdy a inžinierske siete.

Moderné technológie v budovách

Zónu bude tvoriť pätica jednopodlažných nízkoenergetických budov. Využijú obnoviteľné zdroje, keď elektrickú energiu vyrobia fotovoltaické panely, teplo zaistia tepelné čerpadlá a dažďová voda bude slúžiť ako úžitková.

Systém merania a zberu dát zmonitoruje spotrebu tepla a chod zariadení v budove. Budovy nebudú oplotené, v okolí je naplánovaný park. Jeho prevádzku zaistia moderné technológie a CCTV kamery – uzavretý televízny okruh.

„V obchodnej zóne vznikne cca 740 pracovných miest, konkrétny počet návštevníkov sa bude vyvíjať podľa konečnej skladby našich nájomcov. Rokujeme s možnými záujemcami, ale vzhľadom na to, že sme na začiatku procesu výstavby, tak nemôžeme špekulovať,“ uviedol pre ASB riaditeľ spoločnosti GLP pre Slovensko a Česko Jan Palek.

Umiestnenie budov v Obchodnej zóne GLP Bratislava
Obchodná zóna GLP Bratislava | Zdroj: GLP

Priestor pre malé a stredné podniky

Zóna je navrhnutá aj na technologický vývoj a výskum. Konkrétnych záujemcov GLP nemá, ale môže ísť o firmy, ktoré potrebujú kvalitné zázemie pre výskum a vývoj v blízkosti Bratislavy.

V tejto súvislosti poukázal Palek na GLP Park Mladá Boleslav v Českej republike. Nachádza sa v priemyselnej zóne v susedstve automobilky Škoda. Jej oddelenie Škoda Motorsport sa orientuje na vytváranie pretekárskych automobilov odvodených zo sériových automobilov a využíva na špeciálne navrhnuté priestory v GLP Park Mladá Boleslav. „Z hľadiska veľkosti ide skôr o menšie a stredné firmy čo pobočky vývoja veľkej spoločnosti, podobne ako u Škodovky,“ spresnil Palek.

Obchodná zóna GLP Bratislava, parková úprava
Obchodná zóna GLP Bratislava, parková úprava | Zdroj: GLP

Obchodná zóna GLP Bratislava

Investor: GLP
Výška investície: vyše 100 miliónov €
Architekt: Atrios architects
Zastavaná plocha: cca 83 000 m2
Počet parkovacích miest: 475
Stav:  V území je pripravená potrebná infraštruktúra vrátane napojenia na MHD. Proces povolenia projektu je v pokročilej fáze.

KategórieKomerčné objekty