Smrtiaci lúč Walkie Talkie

shutterstock 696594646

Výšková budova na Fenchurch Street, zvaná aj „Walkie Talkie“, je jednou z dominánt londýnskeho City. Aj napriek úvodným negatívnym reakciám proti „zdutej, neelegantnej a obhrublej“ stavbe si na „Vysielačku“ od architekta Rafaela Viñolyho Londýnčania zvykli.

Nájomcami sa naplnila rýchlo a zo stránky estetickej je vlastne vcelku sympatická. Takže, prečo je v Prehre? Dôvodom je „smrtiaci lúč“ jej fasády. Totiž, keď postavíte 160 metrovú konkávnu sklenú lupu a potom sa vám do nej oprie októbrové slnko, vo vzniknutom koncentrovanom slnečnom jase s teplotou (podľa niektorých zdrojov) až 90 °C neupražíte len mravce. Roztopíte kreslá v interiéroch, vypálite diery do kobercov a uškvaríte lak na kapotách okolostojacich áut. A to sa presne stalo. Po sťažnostiach poškodených (ktorí si na ilustráciu nebezpečenstva piekli v lúči vajíčka) musel stavebník medzi 3. a 34. podlažím nainštalovať horizontálne slnolamy. Čo je na tom? Tie slnolamy boli na fasáde pôvodne navrhnuté. V istom momente však boli zrušené, aby sa znížila cena stavby. Jednoducho sú veci, na ktorých netreba pri výstavbe šetriť. Ešte si vás za to niekto upraží.

P. S.: V Las Vegas stojí ďalšia zaoblená výškovka od Rafaela Viñolyho, Vdara Hotel & Spa. A hádajte, na čo sa domáci sťažujú.

Viac aj na www.theguardian.com/artanddesign/shortcuts/2013/sep/03/walkie-talkie-death-ray-buildings-heat

TEXT: KORINA KRCHNIAKOVÁ
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK