Partneri sekcie:
  • Deceuninck

Pressburg tower a jeho postmoderný šarm

Pressburg Tower

Dvanásťpodlažný komplex z prelomu milénií bol kedysi známy ako Bratislava Business Center IV. Budova, skolaudovaná v roku 1999, slúžila ako sídlo telekomunikačného operátora. Vzhľadom na obdobie svojho vzniku bola už značne zastaraná a nevyhovujúca súčasným nárokom na moderné bizniscentrá. Po rekonštrukcii sa to však zmenilo.

Pressburg Tower je jedným z mála prípadov, keď sa podarilo úplne zachovať postmoderný exteriér budovy. Stavby z konca 90. rokov sa u verejnosti spájajú najmä s novými budovami daňových úradov či poisťovní, napriek tomu je podobná rekonštrukcia pozitívnym príkladom, akých nie je veľa.

Jedným z dôvodov, ktoré investora viedli k takémuto rozhodnutiu, bola aj ekologická zodpovednosť. „Počas čistenia sa dokonca odložili pôvodné sadrokartónové kazety z podhľadu,“ hovorí zástupca investora Martin Loukota z UCTAM. DELTA mala celý projekt na starosť ako odborný stavebný dozor.

„Ušetrené náklady sú otázne, pretože všetky stropy bolo nutné ručne rozobrať, kazety počas obdobia výstavby niekde uskladniť a potom po jednej roztriediť a vyčistiť. Je to však zodpovednejšie, ako keby sme vyhadzovali všetko, čo nám príde pod ruku.”

Generálka

Aj keď exteriér zostal zachovaný a kamenné obloženie sa skvie v plnej postmodernej kráse, interiér prešiel opravou od podlahy po strop. Na prvých šiestich podlažiach ostala zachovaná pôvodná dispozícia, vymenili sa však podlahové krytiny, okná a tieniace prvky, kompletne sa zrekonštruovali sadrokartónové steny a všetky interérové výplne otvorov.

Celá budova prešla kompletnou výmenou alebo revíziou všetkých základných technológií. Zachovaná ostala len plynová kotolňa, ktorá po servise a naddimenzovaní môže slúžiť ďalej. Vymenilo sa všetkých šesť výťahových kabín.

V celom objekte bol nainštalovaný nový systém chladenia, elektrorozvodov aj vzduchotechniky. Pribudol tiež systém elektronických zámkov a sledovania dochádzky. Riadiacia miestnosť facility managementu sa nachádza v suteréne v priestore podzemnej garáže.

Jedna z dvoch recepcií. Orientačný systém je z rovnakého španielskeho mramoru ako podlaha.
Jedna z dvoch recepcií. Orientačný systém je z rovnakého španielskeho mramoru ako podlaha. |

Požiarna ochrana

„Budova vôbec nevyhovovala požiadavkám súčasných noriem na požiarnu bezpečnosť,“ vysvetľuje Martin Loukota. Práve bezpečnosť budov je prioritou investora, ktorej kvalitu mala DELTA počas projektu aj stavby strážiť. V suteréne na strope garáže a na staticky kritických miestach pribudla protipožiarna izolácia.

Bol nainštalovaný nový systém elektronickej požiarnej signalizácie. Z hľadiska bezpečnosti sa museli podlažia rozčleniť na uzatvárateľné požiarne zóny, čomu sa nevyhla ani ikonická časť budovy – najvyššie, dvanáste podlažie, prezývané Ufo.

Kapitánsky mostík

Za čias, keď v budove sídlil telekomunikačný operátor, fungovalo najvyššie podlažie ako open office. Súčasné požiarne smernice to však nedovolili, a tak je 700 m2 rozdelených na štyri časti. Budúci nájomca ich môže spojiť, ak mu to bude vyhovovať, ale všetky dvere budú musieť mať požiarnu uzáveru.

360-stupňový výhľad na Bratislavu je však stále úchvatný. „Aj keď jeho tvar evokuje, že na streche by mohol byť heliport, nie je to tak,” usmieva sa Martin Loukota. Statika budovy ani okolité mrakodrapy by to zrejme nezniesli, a tak sa na streche nachádzajú strojovne klimatizácie.

Apropo, statika. „V celej budove bolo nevyhnutné zosilniť nosný betónový skelet,” opisuje priebeh projektu M. Loukota. „Použili sme na to najmodernejšie technológie karbónových lamiel, CarboWrap-ov a oceľových klinových kotiev, ktorými sa spevňovali hlavy stĺpov.”

CarboWrap a karbónové lamely sú kompozitné materiály zložené z vysokopevnostného uhlíkového vlákna obaleného v polymérovom spojive. Majú podobu tyčí, lamiel alebo textílií a využívajú sa na spevnenie existujúcich betónových konštrukcií.

Hlavné výhody používania kompozitu oproti tradičným oceľovým doskám sú ich vysoká pevnosť a nízka hmotnosť. Preto je ich inštalácia jednoduchšia a rýchlejšia, a tým znižuje alebo úplne eliminuje potrebu použitia dočasných podpier. Tieto materiály môžu byť ľahko narezané na požadované dĺžky priamo na stavbe.

Pressburg Tower ponúka 15 670 m2 priestorov kancelárií
Pressburg Tower ponúka 15 670 m2 priestorov kancelárií |

Postmoderný šarm, moderný biznis

Celkom 11 nadzemných podlaží z 12 zaberajú v Pressburg Tower kancelárske priestory s celkovou prenajímateľnou plochou 15 670 m2. Druhé až šieste nadzemné podlažie sú pripravené v tzv. basic štandarde, čo znamená, že je zachované pôvodné rozloženie poschodia vrátane priečok, avšak všetko vrátane technológií prešlo rekonštrukciou.

Siedme až jedenáste nadzemné podlažie prešli tiež celkovou rekonštrukciou vrátane úplne nových priečok a technológií. Pripravené sú ako „shell & core“ a dokončené budú v tzv. ideal štandarde až podľa zadania konkrétneho nájomcu. Na každom z poschodí môže byť jeden až štyria nájomcovia.

Na prvom a šiestom nadzemnom podlaží umiestnil investor kancelársky koncept, ktorý je hybridom medzi tradičnými kanceláriami a tzv. coworkingom. Kancelárske bunky majú spoločné zasadačky, kuchynku a zázemie. Na prvom podlaží je určený priestor na služby a na spoločné zázemie.

Objekt má dva vstupy, každý je obsluhovaný recepciou. Parkovanie pred budovou bolo zrekonštruované vrátane nových sadových úprav. Pressburg Tower je administratívna stavba, ktorá sa nestratí medzi krabičkami zo skla a z ocele.

Pressburg Tower
Miesto: Plynárenská ulica, Bratislava
TEDD: Delta
Technický dozor investora: Delta
Architekt / zhotoviteľ: Obermeyer Helika a.s.
Investor: UCTAM SVK s.r.o., UniCredit Bank
Generálny dodávateľ: Obermeyer Slovak Republic s.r.o.
Generálny subdodaváteľ: Oraving, s.r.o., Dolný Kubín
Celková plocha: 19 000 m2
Prenajímateľná plocha: 17 105 m2
Realizácia: 2017 – 2019
Text: Karolína Balášková
Foto: Delta, pressburgtower.sk
Skice, projektová dokumentácia: Obermeyer Helika a.s.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2019.

KategórieKancelárie