V Grécku stojí netradičný hotelový apartmán. Je celý z dreva a pripomína jaskyňu

Mýtický, moderný, ekologický. Taký je hotelový apartmán Wooden Cave. Za jeho zrodom stálo architektonické štúdio Tenon Architecture.

Náš svet tvorí najmä oceľ a betón. V posledných rokoch sa však kladie čoraz väčší dôraz na ekologické riešenia a stavebníctvo nie je výnimkou. Podľa magazínu National Geographic práve výroba betónu a cementu tvorí približne 8 % z celkovej hodnoty uhlíkovej stopy v atmosfére. Produkcia ocele zas môže za približne 5 % celkovej hodnoty svetových emisií. Hotelový apartmán Wooden Cave je dôkazom, že staré známe drevo môže byť budúcnosťou stavebníctva. 

Woo

Prírodná atmosféra s mýtickým nádychom

Stavba Wooden Cave je súčasťou rezortu Hyades Mountain v gréckej obci Trikala Korinthias. Za jedinečným hotelovým apartmánom v nadmorskej výške 1 100 metrov stojí grécke architektonické štúdio Tenon Architecture, ktoré sa špecializuje na drevené konštrukcie. 

Architekti sa rozhodli apartmán rozdeliť na dve časti. Víziou bolo vytvoriť kontrast medzi oboma priestormi. Predná polovica je zdobená čiernym kamenným obkladom z neďalekého gréckeho mesta Trikala. Táto miestnosť má skôr tradičné lineárne tvary. 

Zadný priestor tvorí výhradne drevo a jeho steny sa jemne vlnia. Vďaka svojej útulnosti a okrúhlym tvarom pripomína jaskyňu. Steny sú vyrobené z ručne opracovaného smrekového dreva, ktoré posilňuje pokojnú atmosféru prírody južného Grécka s výhľadom na vrch Kylléne. Ten celému prostrediu dodáva mýtický nádych starých čias. Práve pod týmto vrchom sa totiž mal podľa starogréckej mytológie narodiť okrídlený posol bohov Hermes.  

Apartmán pripomína sochárske dielo

Jednotlivé nepravidelné tvary drevených dosiek zadnej miestnosti navrhol počítačový program na základne špeciálneho algoritmu. Do požadovanej podoby dosky vyrezali dvaja architekti (zakladatelia štúdia Tenon Architecture) Apostolos Mitropoulos a Thanos Zevros. 

Jednotlivé drevené prvky boli následne pospájané do 55 ručne dotvarovaných kusov stavebného materiálu. Apartmán sa dá považovať takmer za sochárske umenie.

Wooden Cave
Wooden Cave | Zdroj: Facebook / Tenon Architecture

Súhra priestoru a nábytku

Zadná stena drevenej časti apartmánu je mierne vypuklá, takže vytvára ideálny priestor pre dva matrace. Vyvýšený rovný povrch okolo postelí je zasa navrhnutý tak, aby slúžil ako lavička na sedenie. Kuchynská linka či jedálenský stôl sú zabudované priamo do stien apartmánu. Tento nábytok, ako aj podlahové dosky sú z borovicového dreva. 

Atmosféru apartmánu dopĺňajú čierne detaily, napríklad lampy či umývadlo. Farebne ladia s obladom v prednej polovici apartmánu, kde nájdete priestor na sedenie s krbom a tiež kúpeľňu s veľkým oknom, ponúkajúcim výhľad na hory. 

3 ďalšie drevené budovy sveta, ktoré sa oplatí vidieť

Komunitný kostol Knarvik, Knavrik, Nórsko

Uprostred chladnej nórskej prírody stojí moderný kostol vyrobený tradičného materiálu. Drevenú stavbu navrhla nórska nezávislá architektonická firma Reiulf Ramstad Architects. Tvorí ju výhradne dreň borovicového dreva, ktorá je známa svojou odolnosťou.

Knižnica Liyuan, Peking, Čína

Steny knižnice tvorí spleť drevených vetiev, ktoré pochádzajú z miestnych ovocných stromov. Sú navrhnuté tak, aby cez ne do interiéru prenikali prírodné slnečné lúče. Čínskeho architekta Li Xiaodonga inšpiroval pohľad na palice poukladané v strede ohniska.

Volga house, Tverskaja, Rusko

Útulný domček na brehu rieky Volgy tvoria drevené palety rôznych veľkostí a tvarov. Projekt navrhoval ruský architekt Peter Kostelov v roku 2009. Jeho víziou bolo originálnou a modernou cestou stvárniť tradičné ruské vidiecke obydlia.

TEXT: Natália Mrázová
FOTO: Facebook / Hyades Mountain Resort, Facebook / Tenon Architecture

KategórieInteriérový dizajn