Reč digitálneho baroka v kúpeľni
Galéria(7)

Reč digitálneho baroka v kúpeľni

Označením avantgarda chápeme niečo, čo vo svojich víziách predbieha dobu, aby v dosiaľ nevídaných podobách definovalo smerovanie do budúcnosti. Španielsky nezávislý producent ArtQuitect, povestný svojou pionierskou prácou v oblasti kúpeľňovej kultúry, dal avantgarde novú a veľmi príťažlivú podobu.

Zmyslom avantgardných pokusov je overiť si životaschopnosť inovatívnych postupov. Tie reagujú na vývoj materiálových a technologických možností, ale aj na vývoj v oblasti ľudského správania a potrieb. Výsledok daný vývoj spätne ovplyvňuje a koriguje jeho smerovanie. Nástroj avantgardného navrhovania je teda dynamický interakčný jav, bez ktorého by svet ostal v opozeranej podobe tradícií.

Avantgardný dizajn sa v súčasnosti veľmi pozorne monitoruje: určuje orientáciu nábytkovej tvorby, definuje potenciálne trendy a zhodnocuje osvedčené alebo zaužívané princípy v nových súvislostiach. Je jej prirodzenou vlastnosťou, že tvorivo zaobchádza s tradíciou ako dedičstvom minulosti, interpretuje ju a tlmočí v súčasnom jazyku. Produkty avantgardného pátrania odhaľujú hraničné možnosti bývania vo všetkých oblastiach, od výrazu spální až po organizáciu v kúpeľni.

Elegantný dizajn umývadla s detailom držiaka na uterák
Zrkadlo možno umiestniť na samostatný stojan.

Práve otázka inovatívneho kúpeľňového vybavenia je základnou oblasťou záujmu spoločnosti ArtQuitect. Spočiatku zameraná na distribúciu tých najlepších producentov v oblasti, ponúka kúpeľňovým riešeniam kúsok majstrovstva v podaní tých najlepších dizajnérov – Gia Pontiho, Philippa Starcka či Mattea Thuna. Od roku 2003 sa spoločnosť rozhodla obohatiť trhovú ponuku aj o vlastnú nekonvenčnú produkciu doplnkov a vlani predstavila svoj prvý kompletný kúpeľňový program AQHayon. Jeho autorom je dizajnér Jaime Hayon, ktorý pochádza z Madridu. Momentálne je najsledovanejším tvorivým talentom v španielskom teritóriu, pričom úspešne pôsobí po celom svete od Los Angeles až po Hongkong. Ako mnohotvárny dizajnér s ľahkosťou prekračuje hranicu medzi výtvarným umením a produktovým dizajnom, aby rozvíjal vlastnú podobu ich spojení, v nespútanom rukopise fantazijnej hravosti.

Na kolekcii, ktorú pripravil pre ArtQuitect, cítiť výrazný vplyv výtvarného umenia. Jej tvary vychádzajú zo silného konceptu oživujúceho barokový sloh, ku ktorej dnes smeruje väčšina tendencií. Nie sú to však len barokové tvaroslovie a vonkajší vzhľad, ale aj vnútorná krása dôkladnej dizajnérskej i remeselnej práce, ktorá vedie k najvyššej hranici kvality.

Jaime Hayon patrí k najsľubnejším talentom španielskeho dizajnu. Hayonove ilustrácie sú energické, hravé a obsahujú jasné náznaky barokizácie.

Východiskom pre sériu kúpeľňového nábytku sa stalo jednoduché umývadlo. Jeho zvyčajná funkčná náplň sa však rozvíja v drobnom detaile – možnosti spojiť ho s niekoľkými doplnkami do súdržného tvaru. Výsledkom je neobyčajné teleso umývadla so zrkadlom alebo s lampou, špeciálne navrhnutou do vlhkého prostredia. Už na pohľad neobyčajné je aj celkové stvárnenie kolekcie, ktoré vychádza z ornamentálnej tradície baroka. Neinterpretuje sa však doslovne, ukrýva sa v neurčitých a trochu opulentných detailoch, napríklad v obryse zrkadla. Originálny a moderný aspekt kolekcie tkvie najmä v povrchovej úprave. Kovový lesk zlatých, platinových či čiernych odtieňov zabezpečuje prvotriedna výroba vo vychýrenej keramickej dielni Bosa v Taliansku.

Leitmotívom kúpeľne podľa Hayona je celkom nenápadný prvok – vešiačik na stenu, ktorý má podobu štylizovanej ľudskej hlavy. Jeho použitie má evokovať gesto uteráka prehodeného okolo krku. Je to hravý a priateľský detail, v ktorom sa koncentruje celé Hayonovo úsilie – snaha zakódovať v kúpeľni, miestnosti, ktorú tak často používame, znaky prívetivosti, empatie a klasickej krásy.

Vešiaky v tvare ľudskej hlavy sa stali symbolom kolekcie. Kľúčové je začlenenie doplnkov do telesa umývadla.

Michal Lalinský
Foto: © ArtQuitect
Zdroj: www.aqhayoncollection.com, www.artquitect.net