Luxusný byt so sklenenou vínotékou. Uprostred stojí motorka

Veľkometrážne byty sú často výzvou – rozdeliť priestor a racionálne ho vyplniť sa môže na prvý pohľad zdať jednoduché, no častokrát sa z takých bytov stávajú výkladné skrine zbierok bizarností vlastnených majiteľmi. Keď však architekti zaparkujú do obývačky motorku a vínnej zbierke pridelia vlastnú izbu, je namieste byť uchvátený.

Historický komplex budov vo Vokoviciach dlho chátral a dnes je tu luxusné bývanie: moderné novostavby, ale aj pôvodná zástavba. V jednom z nových bytových domov dostali architekti z ateliéru archicraft zadanie navrhnúť a realizovať interiér, kde sa bude pohodlne bývať, ktorý bude baviť počas párty a zlomí srdce pri rannej rozlúčke.

Solitérom obytného interiéru je motorka Honda CX-500, ktorá inšpirovala dizajn priestorov svojimi drobnými detailmi. „Vzali sme technologickú estetiku stroja a premietli ju do návrhu. Nechali sme starú motorku z 80. rokov prestavať v dielni Trueborne Works na štýlový exponát,“ opisuje architekt Tomáš Cieśla.

Byt architekti rozčlenili podľa funkcie na niekoľko častí: tou hlavnou je zábavná časť s audiosystémom, kamenný pult s krbom a priestor s nadštandardnou vínotékou.

Krb dodáva bytu teplo domova.
Krb dodáva bytu teplo domova. | Zdroj: Tomáš Dittrich

Vysnívaná vínotéka

Vínotéka musela byť impozantná a ohromiť na prvý pohľad. Architekti usúdili, že do bytu sa najlepšie hodí sklo: 12-milimetrová hrúbka supluje aj nosnú konštrukciu. Technické zázemie vínotéky je schované v strope a zakryté čiernym plechom. Samotný stojan na vína je tiež zo skla, tentoraz s hrúbkou 16 mm.

A najväčšia výzva? Otvory na vína. „Na začiatku sme v hlave mali len číre sklo a frézované kruhové otvory. Dilema nastala v momente, keď sme riešili, ako pracovať s krehkosťou skla, špeciálne pri náraze na hranu otvoru pri vkladaní fľaše,“ vysvetľuje architektka Lenka Bartoňová. Jednou možnosťou bolo nahradiť sklo plexisklom. Tú ale architekti rýchlo zavrhli: plexisklo by bolo čoskoro poškriabané a postupom času by zosivelo. A tiež sa nehodilo do celkového konceptu bytu.

Architekti teda využili moderné technológie a každý otvor má na 3D tlačiarni vytlačené „tesnenie“, ktoré chráni hranu pri náraze. Kapacita vínotéky je 200 fliaš a zasklený kubus má rozmery 1750 × 2680 × 2700 mm. Aby sa do interiéru vošiel, sťahovali ho do bytu žeriavom.

Ďalším výrazným prvkom bytu je kamenný pult v kuchyni. Ako ale skĺbiť váhu prírodného kameňa, keď statik povolil zaťažiť strop obyčajnou poltonou? Kuchynský solitér bol teda vymyslený ako zváraná oceľová jäklová konštrukcia obalená kamennými platňami. Po odľahčení nosnej konštrukcie sa váha dostala na sviežich 475 kg. Použitý kameň je žula Bianco Antico s povrchom Satinato.

„Izba“ plná vína.
„Izba“ plná vína. | Zdroj: Tomáš Dittrich

Cafe Racer stredom pozornosti

V obývacej izbe architekti do otvoreného priestoru doplnili priestrannú modulárnu pohovku, oproti krb a dostatok vína. Vedľa spálne je umiestnená atypická masážna vaňa. Na ďalšie rozdelenie priestoru využili vstavané skrine. Chceli, aby interiér pôsobil industriálnym, tak trochu nedokon- čeným dojmom.

„Tak, ako to máme radi: surové materiály, kovový plech na podlahe ošetrený iba bezfarebným práškovým lakom,“ hovorí Tomáš Cieśla. Použitie vonkajších tehál v interiéri, opäť nalakovaných transparentným lakom, podporilo „drsný“ pocit zo stien. Všetky povrchy majú teplé zemité farby a udržujú tak v byte príjemnú a pokojnú atmosféru.

Naturálny a „surový“ dizajn bytu podčiarkuje mohutná hmota kuchynského pultu zo žuly. Architekti pracovali s obnaženými betónovými stenami, ktoré kombinovali s luxusnými prvkami. „Chceli sme navodiť atmosféru, ktorá jemne evokuje nočný klub,“ dodávajú na záver autori. A vizuálna párty sa môže začať.

V kúpeľni dominuje asymetrická sanita.
V kúpeľni dominuje asymetrická sanita. | Zdroj: Tomáš Dittrich
Zemité farby interiérových prvkov dopĺňa kameň a sklo.
Zemité farby interiérových prvkov dopĺňa kameň a sklo. | Zdroj: Tomáš Dittrich

BYT S MOTORKOU

Miesto: Praha-Vokovice
Dizajn: archicraft – Tomáš Cieśla, Lenka Bartoňová, Mirek Krátký
Celková plocha: 180 m²
Realizácia: 2019

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Alexandra Müllerová
DOKUMENTÁCIA: archicraft
FOTOGRAFIE: Tomáš Dittrich