Podkrovný byt Nusle
Galéria(10)

Podkrovný byt Nusle: Skromné rozmery využité na maximum

Rekonštrukcia podkrovného bytu v Prahe - Nuslích je nesporným dôkazom toho, že na vytvorenie príjemného miesta pre život nepotrebujeme veľkorysý priestor.

Na ploche  45 m2 zvládol architekt a majiteľ v jednej osobe navrhnúť pohodlné bývanie plné pôsobivých atypických riešení. Skromná metráž podkrovného bytu mala vplyv na celú rekonštrukciu.

„Byt sme kúpili v takzvanom stave shell and core, čo znamená, že v ňom v čase kúpy neboli žiadne interiérové priečky. Išlo o podkrovné priestory, čerstvo skolaudované na bytovú jednotku, v ktorých nás čakala komplexná rekonštrukcia,“ hovorí Jan Bek, architekt a investor tejto realizácie. 

Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle

Atypický priestor = atypické riešenia

Hlavným konceptom bolo vzhľadom k veľkosti bytu maximálne využiť a zefektívniť dostupný priestor. Bytovú jednotku majitelia dispozične rozdelili na 2+kk. Vstupu do hlavnej obytnej časti predchádza zádverie s integrovanou skrinkou na uloženie topánok a stenou s obkladom z betónových pásikov imitujúcich biele tehly.

Priestor pôvodne plánovanej chodby s kuchynským kútom majitelia prepojili s obývacou izbou, čo im umožnilo maximalizovať centrálnu obytnú časť bytu. Z toho dôvodu tu vznikol dominantný preklad, ktorý bolo potrebné elegantne skryť.

Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle | Zdroj: Daniel Čáha

„Preklad sme nechali obstavať nábytkom vyrobeným na mieru. Vznikol tak atypický prvok, ktorý sa stal hlavným bodom určujúcim návrh celej dispozície bytu,“ hovorí architekt.

Pod týmto prekladom je umiestnený kuchynský ostrovček s varnou časťou a pultom slúžiacim ako jedálenský stôl. Oproti ostrovčeka sa nachádza druhá, umývacia časť kuchyne, vstavaná chladnička a skriňa nahrádzajúca technickú miestnosť – ukrýva kondenzačný plynový kotol. Všetky tieto prvky sú spojené do jednej kompaktnej steny.

Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle | Zdroj: Daniel Čáha

Na opačnej strane ostrovčeka je situovaná obývacia izba. V jej zadnej časti sa vplyvom konštrukcie strechy domu zvažuje strop. Časť konštrukcia krovu je priznaná priamo v stene, ktorá oddeľuje obývaciu izbu od spálne.

Z dôvodu úspory priestoru boli dvere do spálne navrhnuté ako posuvné s použitím stavebného puzdra. Aj v spálni majitelia bojovali s nedostatkom úložných priestorov. Riešenie našli v podobe veľkej vstavanej šatníkovej skrine v ktorej je do niky osadená posteľ.

Kontrast v ladení farieb

V byte prevládajú svetlé farby, ktoré opticky zväčšujú priestor a pridávajú mu na vzdušnosti. Predsieň, hlavná obytná časť a aj spálňa využívajú kombináciu bielej a svetlej drevenej dyhy, menšie plochy a prvky s nimi elegantne kontrastujú svojim čiernym prevedením. „Biele nábytkové plochy sú z lakovanej MDF, dyha je v byte zastúpená výhradne dubová ,“ upresňuje architekt.

Svojim vzhľadom sa však celému bytu vymyká kúpeľňa, ktorá je ladená do tmavých farieb. „Aj keď sa jedná o najmenšiu miestnosť v celom byte, naviac bez okien, tmavej sme sa tu rozhodne nebáli. Veľkoformátové obklady v tmavošedom prevedení, ktoré sme doplnili LED podsvietením vytvárajú v takto malom priestore príjemnú wellness atmosféru,“ doplil architekt.

Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle | Zdroj: Daniel Čáha

Ladenie kúpeľne nenarúšajú ani klasické chrómové prvky či biela keramika – vodovodné batérie, sprchová hlavica, radiátorový rebrík a toaleta sú čierne, umývadlo je v dekore betón. Priestor kúpeľne presvetľuje šedobiela retro dlažba, ktorá je vo forme obkladov použitá tiež nad umývadlom a v nikách sprchového kúta.

Priestor pre český dizajn

Ostatné vybavenie a doplnky interiéru reflektujú základnú podstatu jeho ladenia. Dubovú dyhu tak okrem nábytkového vybavenia nájdeme tiež na ploche interiérových dverí a v kombinácii s čiernymi líniami dokonca aj na dvernom kovaní.

„Pre dyhované dvere sme zvolili kľučky a mušle MAXIMAL od výrobcu M&T. Nebola to ťažká voľba – produkty M&T mám rád a osádzam ich do každého nášho projektu. Sú kvalitné a ladia s našou ideológiou,“ hovorí architekt Jan Bek a dodáva: „Konkrétne na kovaní MAXIMAL nás zaujala predovšetkým jeho schopnosť umiestniť v jeho čelnej ploche materiál, ktorým je v prípade našej realizácie samozrejme dubová dyha a tiež možnosť elegantného čierneho prevedenia.“

Podkrovný byt Nusle
Podkrovný byt Nusle | Zdroj: Daniel Čáha

Matný čierny vzhľad kľučkám dáva titánový povrch. „Vďaka správnemu základnému materiálu kľučky, ktorým je v prípade kovania masívna mosadz, a odolnej titánovej povrchovej úprave si dokáže dverné kovanie zachovať svoj pôsobivo matný čierny vzhľad bez zmeny aj po mnohých rokoch používania,“ dopĺňa Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T.

Okrem kľučiek od M&T sa ale bytom prelínajú aj ďalšie české výrobky. „Som veľkým fanúšikom českého dizajnu, tvorcov a nábytkárov a preto väčšina vybavenia nášho bytu je práve od nich,“ hovorí architekt. Prvky v dubovej dyhe tak ďalej v interiéry podporujú napríklad dubové stoličky či masívny stôl.

Väčší nemusí byť vždy lepší

Celá rekonštrukcia prebiehala vo veľmi krátkom časovom horizonte a ako sám architekt potvrdzuje, náročné bolo hlavne postrážiť nadväznosť  jednotlivých profesií. Naviac priestor je naozaj malý a vybavenie prevažne vstavaným nábytkom neuľahčovalo manipuláciu s ďalšími prvkami interiéru.

Všetko ale dopadlo presne podľa predstáv majiteľov. „Radšej vždy klientom odporúčam kúpiť menší byt, ktorý si ale vybaví kvalitnými produktami a atypickými riešeniami na mieru. Týmto som sariadil aj pri obstaraní a návrhu vlastného bývania a s výsledkom sme so ženou veľmi spokojní. Cítime sa tu naozaj dobre,“ uzatvára architekt Jan Bek.

Podkrovný byt Nusle

Rok realizácie: 2017 – 2018
Zastavaná plocha: 45 m²
Subdodávatelia: Bomma, Brokis, Caesar, DB by DN, Favia, Gravelli, Hotpoint, Ilumix, InterierH, Interiéry Lapka, Kartoons, Keramika Soukup, M&T kliky, MB dvere, Polstrin, Pyramis, Quickstep, Situs, SPO, TON, VIP stone
Typ vykurovania: doskové radiátory, kondenzačný kotol
Architekt: Ing. arch. Jan Bek, architektonický ateliér BekArch, www.bekarch.cz