Kuchyňská linka je pojata jako kontrastní černý blok.
Galéria(23)

Industriálny štýl – dokonalá hra kontrastov

Partneri sekcie:

Je podľa vás chladný, drsný, neprívetivý alebo je to konečne niečo, čo vám sadlo? Industriálny štýl sa spája najmä s rekonštruovanými starými hospodárskymi budovami, skladmi, fabrikami, ktorým architekti dajú nové funkcie, a tak im vdýchnu druhý život. Výsledkom je dokonalá hra kontrastov – nielen farieb, ale aj materiálov, textúr, industriálneho a prírodného. Vzhľad, ktorý šokuje a prekvapuje. Dizajn, ktorý buď milujete, alebo nenávidíte.

Industriálny štýl bývania sa zvyčajne spája s loftmi – otvorenými obytnými alebo obchodnými priestormi. Často sa používa v historických priemyselných a hospodárskych budovách, napríklad pri rekonštrukcii bývalých priemyselných hál, fabrík, ale aj vidieckych hospodárskych budov.

Okrem bývania sa tento štýl dostáva čoraz častejšie aj do kaviarní, reštaurácií, pivární či obchodných zón. Dnes ho nájdeme už aj v bytoch, ktoré s priemyslom nemali nič spoločné ani v minulosti, ale majiteľ si jednoducho tento štýl obľúbil.

Závěsné industriální svítidlo
Konverzia skladu na bývanie
Málo použitých materiálov robí interiér vzdušným
Aj chladné industriálne prvky sa môžu stať súčasťou útulného interiéru a dodať mu sofistikovaný charakter.
Spojením priemyselnej architektúry s vidieckým štýlom vzniklo harmonické bývanie
Elektroinštalácia na povrchu aj v obývačke
Kuchynské štúdio
Neprehliadnuteľnú veľkú industriálnu žiarivku nad jedálenským stolom si majitelia zadovážili v bazári.

Byt v industriálnom štýle

Základom industriálneho štýlu (inšpirovaného skladmi, továrňami, fabrikami) je odhaľovanie architektonických detailov. Znamená to zhodenie omietky až na murivo – tehlu alebo betón, ktoré sa len jemne ošetria (zvyčajne impregnáciou).

Niekedy stačí takto upraviť len jednu stenu a miestnosť hneď získa priemyselný nádych. Obľúbené je aj odhalenie stropu, špeciálne, ak sa pod nánosmi vrstiev nachádzajú zaujímavé detaily. Ďalším silným momentom tohto štýlu sú čisté línie, teda jednoduché geometrické tvary, predovšetkým štvorce a obdĺžniky.

Industriálne ladený byt
Industriálne ladený byt | Zdroj: BoysPlayNice

Naplno alebo radšej jemnejšie?

Ak chcete dosiahnuť ešte drsnejší efekt, súčasťou „architektonického odhaľovania“ je aj odhalenie elektro- a vodoinštalácie alebo ich vyvedenie na povrch steny zvyčajne do kovových potrubí. Okrem kovu, tehál, betónu sa v industriálne riešených priestoroch často používa drevo a zachránené recyklované materiály – špeciálne, ak sú z toho prostredia.

V prípade, že sa obávate ísť do industriálneho štýlu naplno, môžete ísť na to opačne, jemnejšie – neodhaľujte steny, ale zvoľte si industriálne doplnky, napríklad nábytok v tomto štýle, svietidlá, dekorácie, vodovodné batérie.

Neprehliadnite: Betónový loft v Mlynici

Vytvorte si vlastnú „zmesku“

Pozitívne je, že prvky industriálneho dizajnu sa snúbia s eleganciou, ale tiež s čarom eklektického, historického vintage štýlu, dokonca aj s rustikálnym nábytkom alebo honosným glamour štýlom. Na kombinovanie treba odvahu, ale výsledkom je veľmi osobné a originálne bývanie.

Aké dekorácie a industriálne doplnky môžete použiť? Stačí rozvešať na stenu staré nožnice, kliešte, kovové disky – čokoľvek, čo súvisí s priestorom alebo s vašou jedinečnosťou.

Pre optické rozdelenie priestoru použili architekti kovové retiazkové záclony
Pre optické rozdelenie priestoru použili architekti kovové retiazkové záclony | Zdroj: Cube Architecten

Nábytok

V hlavnej úlohe je opäť kov v kombinácii s masívnym drevom alebo kameňom. Recyklácia je bonusom navyše – interiéru dodá špeciálnu atmosféru a spojí ho s minulosťou objektu. V mnohých industriálnych interiéroch nájdete aj prvky, ktoré nie sú funkčné, ale nadväzujú na pôvodný účel objektu.

Z častí starých strojov, sudov, kotlov sa dá urobiť zaujímavé posedenie, stôl alebo dekorácia. Kovové časti, kamenné dosky a holé oceľové nosníky sú vítané.

Obývačka v industriálnom štýle

Najideálnejším priestorom na hru s industriálnym štýlom je práve obývacia miestnosť, ktorá je dnes často spojená s kuchyňou a jedálňou, takže ide o najväčšiu izbu v byte či dome. Práve tento priestor je dôležitý, pretože v industriálne ladených interiéroch musí byť cítiť voľnosť a vzduch.

Základom obývačky by malo byť zariadenie s jednoduchým minimalistickým dizajnom, sedačka s pevným čalúnením v neutrálnej farbe a s prírodnou textúrou. Farebnosť celej miestnosti laďte do sivej, bielej a čiernej – tak neurobíte chybu. Ak použijete viacero odtieňov sivej, najmä tmavších, dosiahnete pôsobivý efekt vrstvenia.

Narábalo sa aj s umiestnením výtvarného umenia v podobe závesného obrazu.
Narábalo sa aj s umiestnením výtvarného umenia v podobe závesného obrazu. | Zdroj: LOUSY AUBER

Z materiálov nesmie chýbať kov a drevo. Namiesto knižnice môžete použiť kovové regály v kombinácii s drevom alebo kameňom. Všetok nábytok by mal mať nohy, aby priestor pôsobil vzdušne.

Za úvahu stojí odhalenie muriva aspoň na časti steny alebo stropu, pohrať sa môžete aj s osvetlením. Nezabudnite použiť prvky z minulosti – prepojenie hypermoderných prvkov s recyklovanými historickými je veľmi silným momentom v každom interiéri.

Prečítajte si tiež: Kreatívna elegancia industriálneho štýlu

Čo použiť a čo nie v industriálnom interiéri?
* Zvoľte si prírodné bytové textílie – skvelým riešením je ľan. Nepoužívajte plyšové látky.
* Navštívte obchody so starožitnosťami, určite tam nájdete vhodné doplnky alebo dekorácie do svojho interiéru. Mali by byť z dreva, hliníka, železa, ocele, cínu, kameňa alebo z medi. Možno tu nájdete aj zaujímavý kúsok nábytku.
* Oživte na pohľad chladný priestor nečakaným prvkom: farebným umeleckým dielom so silnou výpovednou hodnotou.

Industriálne svietidlá

Zrejme neexistuje iný štýl bývania, kde by mali svietidlá väčšiu úlohu. Každému industriálnemu priestoru dokážu dať ten správny charakter. Dokonca je veľmi efektné, keď industriálne svietidlá skombinujete s iným štýlom. Hlavným materiálom je čierny kov v rôznych podobách.

Veľmi obľúbené sú rôzne nastaviteľné bodové svietidlá s drôteným klobúkom, ale aj jednoduché žiarovky so zvýrazneným prevísajúcim elektrickým káblom nainštalované v rôznych výškach. Zaujímavo pôsobia aj svietidlá pripomínajúce staré pouličné lampy alebo lampáše – retro a vintage totiž s industriálnym štýlom skvele ladia.

Neprehliadnuteľnú veľkú industriálnu žiarivku nad jedálenským stolom si majitelia zadovážili v bazári.
Neprehliadnuteľnú veľkú industriálnu žiarivku nad jedálenským stolom si majitelia zadovážili v bazári. | Zdroj: Alexandr Dobrovodský

Pohľadový betón: Čo je na ňom také super?

Tento materiál využívajú mnohé domácnosti, nielen tie zariadené v industriálnom štýle. Ak sa hovorí o betóne, predstavíme si ho najmä ako dlážku, stenu či strop. V industriálnom štýle má však aj iné využitie. Nevšedným je napríklad kuchynská linka, pult v kúpeľni či lavica z pohľadového betónu (je však potrebné ošetrenie niekoľkými vrstvami impregnácie, pretože betón ľahko nasáva tekutiny).

Žiaden stavebný materiál sa nedá použiť a spracovať tak univerzálne ako pohľadový betón. Vďaka tomu i vďaka konštrukčným vlastnostiam sa stáva čoraz obľúbenejším. Veľmi ľahko a ekonomicky dosiahnete tvar, ktorý potrebujete, navyše je pevný, trvanlivý a recyklovateľný.

Interiéru dominujú odhalené betonové panely
Interiéru dominujú odhalené betonové panely | Zdroj: archiv ateliéru NEUHĀUSL HUNAL

Kancelárie zariadené v industriálnom štýle

Okrem priestorov v rámci obchodu a služieb preniká industriálny štýl aj do kancelárií, na pracoviská. Takéto pracoviská majú úplne odlišnú atmosféru ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Sú otvorené, cítite v nich voľnosť, priestor, výsledkom je uvoľnenejšia atmosféra, príjemnejšia nálada.

Zaujímavo riešené prostredie, kde sa pohybujete väčšinu dňa, pozitívne vplýva aj na vašu psychiku a kreativitu. Samozrejme, i takýto priestor by mal byť členitý a poskytovať rôzne zákutia. Jednou z najobľúbenejších materiálových kombinácií je spojenie dreva s tehlovými stenami. Bronzové alebo medené detaily zdôraznia industriálny vzhľad.

Text: Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice, The Warehouse Hotel, Gresford Architects, Michal Červený, Dano Veselský, archiv ateliéru NEUHĀUSL HUNAL, LOUSY AUBER, Michal Šeba, Penta Investments, Laurent Distel, Mirko Merchior, Marcel van der Burg, Tomáš Manina, Filip Šlapal, Ben Hosking