Dizajnér si dal do bytu aj spací box

image 97602 25 v1

Tridsaťpäť štvorcových metrov nie je na bývanie dvoch ľudí žiaden veľký priestor. Aj  tak sa s ním však dá zaujímavo pohrať a vytvoriť nové možnosti, napríklad vďaka zmenšenine spálne v podobe spacieho boxu.

Otvorenie znamená aj stratu súkromia

Alireza Nemati, zakladateľ štúdia Studio Bazi, potreboval využiť každý jeden kúsok malého bytu, v ktorom býva so svojou ženou. Cieľom bolo, aby byt poskytoval dostatok vzdušného a pohodlného otvoreného priestoru s prirodzeným svetlom. Je jasné, že ak otvoríte prakticky celý byt, súkromie sa stráca. Navyše, jeden obyvateľ sa vždy musí prispôsobiť tomu druhému.

Foto: Ilya Ivanov

Spánok, relax, úložné priestory

Aby sa dizajnér vyhol úplnej strate súkromia v otvorenom priestore, navrhol špeciálny kus „nábytku“. Je ním spací box. Drevená schránka na spanie so skladovacím systémom poskytuje novú úroveň súkromia.

Foto: Ilya Ivanov

Má miesto vo vyvýšenom rohu apartmánu, odkiaľ je dobrý výhľad prakticky na celý byt. Okrem spania je to tiež skvelé miesto na čítanie či relax.

Foto: Ilya Ivanov

K vyvýšenému spaciemu boxu vedú pohodlné schody, ktoré sa dajú použiť ako úložný priestor. Ten sa nachádza aj pod samotným boxom. Nábytkový systém obsahuje tiež šatník a zásuvku. 

Foto: Ilya Ivanov

Aj vo vnútri je výklenok, do ktorého si môžu domáci uložiť knihy. Box je pokrytý panelmi z borovicového dreva, ktoré dodávajú interiéru teplo a harmóniu, zároveň vizuálne definujú rôzne oblasti bytu.

Foto: Ilya Ivanov

Základom je flexibilita

Na posilnenie efektu súkromia a zútulnenie bytu slúži aj veľký záves, ktorý oddeľuje spací box, kuchyňu a obytnú zónu od vchodu. Obývací a jedálenský priestor je riešený flexibilne, aby sa dal prispôsobiť potrebám domácich i hostí.

Foto: Ilya Ivanov

Stačí malá úprava – odsunutie gauča a roztiahnutie stola – a zmestí sa sem pohodlne až desať hostí. Úsporne a efektne sú riešené aj úložné systémy v obývacej zóne.

Foto: Ilya Ivanov

Zaujímavým prvkom v kuchyni sú ručne vyrobené iránske dlaždice. Tie pripomínajú pôvod domácich.

Foto: Ilya Ivanov

Kto je to Alireza Nemati?

Je zakladateľom multidisciplinárneho dizajnového štúdia zameraného na interiér, dizajn výrobkov a dizajnový výskum so sídlom v Moskve s názvom Studio Bazi. Narodil sa v Iráne a presťahoval sa s rodičmi do Moskvy. Študoval produktový dizajn na BHSAD (The British Higher School of Art and Design v Moskve).

Jeho projekty boli ocenené nielen dizajnérmi. Alireza Nemati používa architektúru a dizajn ako silné nástroje na zlepšenie mnohých aspektov života.

Foto: Ilya Ivanov

Byt so spacím boxom

Architektonické štúdio: Studio Bazi (Alireza Nemati)
Autor: Alireza Nemati
Plocha: 35 m2
Rok realizácie: 2016
Lokalita: Moskva, Rusko

 

Sabína Zavarská
Foto: Ilya Ivanov