Chata pod čerešňou nepopiera nové, ale modernizuje klasiku

image 97295 25 v3

Nielen v zahraničí sa rozmáha trend cestovania do prírody a úniku zo stresu väčších miest. Stačí víkendový oddych v lone krásnej prírody a hneď sa cítite ináč. Príjemnú chatu v prírodnom prostredí Českej Kanady realizovali architekti zo štúdia majo architekti. Jej majiteľ je fotograf a vznikla na prenajímanie záujemcom o relax.

V klasickom štýle

Neveľký rodinný domček (či skôr chalupa) je dôkazom toho, že i v dnešných časoch minimalizmu a ostrých tvarov majú svoje čaro klasické prvky a súlad s prírodou. Na susediacom pozemku sa nachádza drobná rekreačná chata, ktorá však neoberá novostavbu a jej návštevníkov o potrebné súkromie.

Architekti poňali stavbu domu v klasickom štýle so sedlovou strechou zo skladanej vláknocementovej krytiny. Hrebeň strechy je orientovaný rovnobežne s cestou, ale mierne asymetricky.

Pôsobivý efekt chalupe dáva obloženie drevom a ošetrenie dvoma druhmi náterov. Prírodný náter je použitý na drevo na terase, sivobiely na ostatnú fasádu.

V harmónii s okolím

Jednoduchý obdĺžnikový objem domu je doplnený praktickou vonkajšou terasou, ukrývajúcou sa pod presahom strechy. Poskytuje výhľad na záhradu a centrum obce. Pravá časť terasy je chránená pred priamym slnkom tieniacou zástenou.

Veľmi efektne je riešené ukončenie presahu strechy na jednej strane – hladkým oblúkom. I vďaka tomuto momentu chalupa svojím vzhľadom a charakterom mäkko a harmonicky zapadá do prostredia ostatných vidieckych domov. Časť fasády je porastená zeleňou.

Ako je riešená dispozícia?

Pozdĺžna orientácia určila interiérové riešenie i dispozíciu stavby. Hlavný vchod do domu s rozmermi 8 × 7,4 m je cez zastrešenú terasu. Zo zádveria môžete vojsť do kúpeľne alebo priamo do hlavného obytného priestoru s kuchyňou, jedálenským kútom a obývacou časťou s kozubom.

Z obývacej časti je tiež možné prejsť priamo na terasu, prípadne otvorením zasklených dverí spojiť priestor do jedného celku s vonkajšou terasou. Pri kuchynskej linke sa nachádza schodisko.

Na druhom nadzemnom podlaží nájdete halu, spálňu a ešte jenu miestnosť, ktorú možno tiež využiť ako spálňu. Schodisko sa nachádza v centrálnej časti domu, oddeľuje jednu spálňu od druhej.

Chata pod čerešňou v skratke

Architektonické štúdio: majo architekti
Architekti: Ing. arch. Martin Poláček, Ing. arch. Štěpán Jablonský
Lokalita: Senotín, Nová Bystřice, ČR
Rok projektu: 2016
Rok realizácie: 2017
Zastavaná plocha: 44 m2; spolu s presahom strechy a terasou: 62 m2
Úžitková plocha: 1. NP – 35,7 m2, 2. NP – 25,1 m2

 

Sabína Zavarská
Foto: Michal Hurych