Indikátor dôvery v stavebníctve v SR klesol v marci o 3,5 na hodnotu -4 p.b.

Partneri sekcie:

Indikátor dôvery v stavebníctve na Slovensku poklesol v marci o 3,5 na hodnotu -4 percentuálneho bodu (p.b.), úroveň dlhodobého priemeru naďalej prevyšuje o 20 bodov. Jeho vývoj ovplyvnilo zníženie dopytu po stavebnej produkcii, ako aj očakávané znižovanie počtu zamestnancov.

Ako vyplýva z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR, stavebná aktivita za ostatné tri mesiace sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom mierne znížila, konjunkturálne saldo jej trendu pokleslo o 1 na 52 bodov. Iba 17 % podnikov zaznamenalo zníženie stavebnej aktivity, 65 % podnikov ju hodnotilo rovnako ako v minulom období a 18 % respondentov zaznamenalo za ostatné tri mesiace stúpajúcu stavebnú aktivitu.

Hodnotenie súčasnej úrovne dopytu po stavebnej produkcii sa v marci medzimesačne zhoršilo o 2 na -19 bodov, keď úroveň dopytu považovalo za nedostatočnú 30 % podnikov, za dostatočnú 65 % a za viac ako dostatočnú 5 % respondentov. Medzi najvýraznejšie faktory, obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie, zaradilo zhodne 19 % respondentov poveternostné podmienky a finančné obmedzenia, 17 % nedostatočný dopyt po stavebnej produkcii a 12 % nedostatok zamestnancov.

Respondenti ďalej uvádzajú konkurenciu vo vlastnom sektore, platobnú nedisciplinovanosť odberateľov, odchod kvalifikovaných zamestnancov, najmä remeselníkov do zahraničia a chýbajúci kvalitný učňovský dorast, nerovnomerné rozloženie zákaziek v rámci regiónov, vysoké ceny stavebných materiálov a pohonných látok a iné. Bariéry rastu nepociťuje 28 % podnikov, najmä podniky s počtom 500 a viac zamestnancov, a to 62 %.

Konjunkturálne saldo očakávaných cien stavebnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch v porovnaní s februárom vzrástlo o 7 bodov, pričom so zvyšovaním cien počíta 42 % respondentov, z nich očakávajú 3 % rýchlejšie a 29 % rovnaké tempo rastu cien ako v predchádzajúcom období, 10 % počíta s jeho spomalením. So zmenami cien v nasledujúcich troch mesiacoch neuvažuje 57 % a so znižovaním počíta 1 % respondentov.

Po očistení od sezónnych vplyvov podniky očakávajú v najbližších troch mesiacoch zníženie zamestnanosti, konjunkturálne saldo počtu zamestnancov v porovnaní s februárovou hodnotou pokleslo o 5 na 11 bodov. So znižovaním zamestnanosti počítajú 3 % respondentov, so zmenami neuvažuje 64 % podnikov a 33 % predpokladá zvyšovanie ich počtu.

Hodnotenie ekonomickej situácie podnikov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa zhoršilo, konjunkturálne saldo pokleslo o 9 na 26 bodov. Zníženie očakáva 7 % podnikov, takmer tri štvrtiny respondentov nepredpokladajú zmeny vo vývoji a 19 % respondentov očakáva zlepšenie.

Stavebná aktivita v nasledujúcich troch mesiacoch sa  mierne zvýši, pričom konjunkturálne saldo vzrástlo o 2 na 31 bodov. Vyššiu stavebnú aktivitu očakáva 64 % podnikov, z hľadiska výrobného zamerania najmä podniky vykonávajúce inžinierske stavby s podielom 77 %, so stabilizáciou na súčasnej úrovni počíta tretina respondentov a 3 % predpokladajú pokles stavebnej aktivity.

Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na 8 mesiacov. Najvyššiu zásobu práce majú podniky s počtom 500 a viac zamestnancov, a to na 12,1 mesiaca a malé podniky do 19 zamestnancov o niečo menšiu 10,1 mesiaca, z hľadiska výrobného zamerania podniky zabezpečujúce inžinierske stavby, opravy a údržbu na 9,8 mesiaca a podniky realizujúce bytové stavby na 8,8 mesiaca. Z územného hľadiska majú najviac zabezpečenú prácu podniky so sídlom v Žilinskom kraji (10,8 mesiaca), v Trenčianskom kraji (10,3 mesiaca) a v Bratislavskom kraji (9,2 mesiaca).

Zdroj: TASR