Simona Kolimárová, Peter Čurlej, Matej Fekiač, (zľava)
Galéria(17)

Guča architektúry: Každý pracuje trochu rozdielne, navzájom sa však formujeme

Partneri sekcie:

Spolupráca tri Peter Čurlej, Matej Fekiač a Simona Kolimárová vznikla niekde pri bare. Rozhovory potom pokračovali na Hontianskej paráde a položartom si ju pripomenuli pri rozhovoroch o neskorších zamestnaniach.

Ateliér založili traja spolužiaci a kamoši, ktorí sa spoznali počas štúdia na Fakulte architektúry v Bratislave. Pred založením ateliéru Simona a Matej spoločne praxovali. Peter a Matej popri tom začínali už so spoločnými projektmi.

Prvé rozhovory o spolupráci v trojici sa niesli pod pracovným názvom „Fečufa“ – Fekiač – Čurlej – Farkašová. Koncept Fečufa vznikol niekde pri bare. Rozhovory pokračovali na Hontianskej paráde, položartom si ju pripomenuli pri rozhovoroch o neskorších zamestnaniach, do serióznych úvah ich pretavili až dva roky po ukončení štúdia.

Víkendový dom Jablonové
Víkendový dom Jablonové | Zdroj: Guča architektúry

Nasledujúce dva roky „sedenia na dvoch stoličkách“ – v zamestnaní a popritom pri práci na spoločných projektoch – im dali zabrať. Rozhodli sa risknúť to a založiť ateliér.

„Každý pracuje trochu rozdielne a je lepší v niečom inom, navzájom sa však formujeme. Niekedy s rôznymi názormi, s rôznymi pohľadmi na problém, s rôznymi riešeniami, s rôznou mierou stresu a odvahy, ale s rovnakou snahou dosiahnuť najlepší výsledok odzrkadľujúci požiadavky klienta a náš názor,“ vysvetľuje Peter.

Výber z tvorby

  • Interiér bytu Pezinok
  • rekreačný objekt Timpel, Švajčiarsko
  • Dom na Stráni v Oravskej Lesnej
  • pavilón v obci Dúbravica
  • Dom pod horou v Kováčovej
  • Dostavba a rekonštrukcia rodinného
    domu Povoda v rovnomennej obci

Rozmotávanie guče

Názov ateliéru formovala abstrakcia návrhového postupu – prvotná spletitosť myšlienok, nápadov, podnetov a návrhov, ktoré prichádzajú v začiatkoch zadania a postupne sa kryštalizujú. Matej v tom čase spoluzakladal kultúrny festival Guča umenia, a tak sa rozhodli v myšlienke „guče“ pokračovať.

„Pozeráme sa na zadanie z rôznych pohľadov. Logika prevádzkových vzťahov a každodenných nadväzností fungovania je pre nás kľúčová. Rešpektujeme genius loci, pracujeme s kontextom, odkrývame kvality miest, využívame miestne prvky, snažíme sa priniesť odvážne riešenia rešpektujúce ľudskú mierku. Radi pracujeme s drevom a pravdivými materiálmi,“ hovorí Matej.

rekreačný objekt Timpel, Švajčiarsko
rekreačný objekt Timpel, Švajčiarsko |

Momentálne prevažuje v ateliéri práca na zadaniach menšej mierky, no s ambíciou časom riešiť aj rozsiahlejšie zadania.

„Páči sa nám práca s detailom a tešíme sa, keď sa veci zhmotňujú v realite. Zadania na vidieku a v krajine nás bavia a takéto spolupráce si veľmi vážime. Veľmi nás teší naša spolupráca s OZ Periférne centrá, ktoré prináša súčasné umenie a architektúru na stredoslovenský vidiek a spolu s ktorým sa podieľame na obnove jestvujúcej drobnej architektúry, ale aj nových prvkoch v priestoroch kultúrneho centra v Dúbravici alebo Ponickej vrchovine,“ prezradila Simona.

Simona Kolimárová, Matej Fekiač, Peter Čurlej (zo spodu hore)
Víkendový dom Jablonové
Rodinný dom Kováčová
Guca arch RD Kovacova (4)
Rodinný dom Kováčová
Dom na stráni v Oravskej Lesnej
Dom na stráni v Oravskej Lesnej
Dostavba a rekonštrukcia rodinného domu Povoda v rovnomennej obci

Guča architektúry

Rok založenia: 2020
Zakladajúci členova: Peter Čurlej, Matej Fekiač, Simona Kolimárová
Prelomové dielo: Dom na stráni
Výber z tvorby Interiér bytu: Pezinok, rekreačný objekt Timpel, Švajčiarsko; Dom na Stráni v Oravskej Lesnej, pavilón v obci Dúbravica, Dom pod horou v Kováčovej, Dostavba a rekonštrukcia rodinného domu Povoda v rovnomennej obci
Architekti, ktorí ich ovplyvnili: Peter Zumthor, AFGH Architekten, Raamwerk
Architekti, ktorí inšpirujú: Iľja Skoček, zerozero, JRKVC

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti