Gansberg Koliba: Miesto opustených vinohradov bytové domy

Koncom minulého roku bol v oblasti Koliby v blízkosti križovatky Jeséniovej a Podkolibskej ulice dokončený projekt Gansberg Koliba, ktorý patrí k exkluzívnejším rezidenčným projektom.

Bytový súbor pozostáva z troch 4-podlažných objektov so 48 bytmi. Je situovaný v časti Koliby, kde sa nachádzali opustené vinohrady. Objekty tak boli citlivo zasadené do kopcovitého terénu s ohľadom na zachovanie minulosti lokality, čo bolo zdôraznené bohatou výsadbou zelene a viniča.

Gansberg Koliba
Gansberg Koliba
Gansberg Koliba
Situácia Gansberg Koliba
Rezy Gansberg Koliba
Pohľady Gansberg Koliba
Pôdorysy Gansberg Koliba

Severský dotyk reprezentuje nórsky hliníkový plech, ušľachtilý materiál použitý pri realizovaní lemov a fasády. Lem zároveň predstavuje výrazný horizontálny prvok, čím prispieva k rázovitosti architektúry Gansbergu Koliba. Originálny prístup badať aj na zámočníckych prvkoch. Exteriérové zábradlia pútajú trojicou atypických vzorov, navrhnutých a na mieru vyrobených zručným zámočníkom.

Efektne pôsobí fasádna úprava penthousov. Strešné byty projektu sú namiesto klasickej omietky obložené moderným eternitom, alternatívnym materiálom, ktorý zaujme svojou ekologickosťou, odolnosťou proti UV lúčom, vodoodolnosťou, nehorľavosťou i pružnosťou. Svojím tvarom pripomína šupiny hadej kože.

Pôdorysy Gansberg Koliba
Pôdorysy Gansberg Koliba | Zdroj: ITB DEVELOPMENT

Kategorizácia bytov

Gansberg Koliba patril k prvým rezidenčným projektom na Slovensku, ktoré pri výbere bývania uľahčovali orientáciu pomocou kategorizácie. Každá zo štyroch kategórií je špecifická a prispôsobená rôznym typom obyvateľov a ich potrebám.

Byty boli rozdelené do štyroch kategórií – Garden obsahujú predzáhradky, City View výhľady na východnú časť centra mesta, Quiet sú orientované do zeleného svahu a Premium sú najexkluzívnejšie strešné penthousy s terasami.

Všetky štyri kategórie však spája nadčasová architektúra a prémiový štandard, ktorý zahŕňa hliníkové okná, drevené podlahy či elektronického vrátnika. Pre obyvateľov je samozrejmosťou aj uzatvorené detské ihrisko. V rámci štandardu developer ponúkal hliníkové okná, podlahové vykurovanie, drevené parkety alebo predprípravu na klimatizáciu či exteriérové žalúzie. Podlaha balkónov a terás je tvorená drevom.

Klimatizačné jednotky architekti zakryli drevenými kvetináčmi, vďaka čomu nevznikol vizuálny problém. Klienti mali možnosť vybrať si materiál zábradlia, výsledok je však decentný, nie chaotický. Vysunuté horizontálne rímsy sú zároveň slnolamom veľkorozmerných okenných otvorov.

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Ľudovít Petránsky
FOTO: Tomáš Manina
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: ITB DEVELOPMENT

Gansberg Koliba sa umiestnila v rebríčku TOP 50 najdrahších stavieb Slovenska 2019/2020. Pozrite si kompletný zoznam.