Šesťposchodová škola Kunskapshuset vo Švédsku.

Neodtrhnete od nich oči. Inšpiratívne fasády podčiarkujú význam moderných škôl

Partneri sekcie:

Moderné školstvo 21. storočia súvisí nielen so vzdelávacím procesom, ale aj s architektúrou. Vybrali sme si preto originálne riešenia fasád, ktoré nás na prvý, ale aj druhý, bližší pohľad zaujali.

S vlastným rytmom

Švédske mesto Gällivare prechádza v posledných rokoch premenou. Spojením so susednou oblasťou Malmberget sa naplnila vízia miestnej samosprávy vybudovať mesto svetovej úrovne. Prispeli k tomu aj architekti zo štúdia Liljewall, ktorý navrhli nové centrum pre strednú školu aj vzdelávanie dospelých. Šesťposchodová škola s názvom Kunskapshuset (v preklade Dom poznania) sa inšpirovala krajinou v Malmbergete, poznačenou ťažbou.

Známa je najmä miestna medená baňa Aitik. Stavba bola navrhnutá ako výrazný orientačný bod. Asymetrický dizajn fasády narúša mierku budovy a dodáva jej svojský charakter. Fasáda má výrazný drevený profil, ktorý odkazuje na remeselnú tradíciu mesta. Je postavená z lepeného lamelového dreva.

Vertikálne drevené stĺpiky majú rôzne tvary a rezy, čím sa vytvárajú rôzne formy a fasáda pôsobí premenlivo až rytmicky. Z určitých uhlov vyzerá ako pevná, z iných sa vďaka zaskleným plochám javí ako sklenená. Do projektu boli zapojení aj traja vybraní sámski umelci, ktorých diela boli umiestnené do budovy.

Jedným z nich je veľký betónový odliatok so sámskym vzorom, integrovaný do časti fasády, ktorá má viac ako 21 metrov. Identitu školy dotvára výrazná červená farba fasády, ktorá sa opakuje aj v interiéri, a medený vchod, ktorý odkazuje na ťažbu medi.

Šesťposchodová škola Kunskapshuset vo Švédsku.
Šesťposchodová škola Kunskapshuset vo Švédsku. | Zdroj: Anna Kristinsdóttir

Farebná a udržateľná

Kodaňská medzinárodná škola v štvrti Nordhavn sa môže pochváliť nielen lokalitou v severnej časti prístavu blízko mora, prvenstvom vo veľkosti (je najväčšia v meste), ale aj unikátnou fasádou. Budovu s rozlohou 26-tisíc štvorcových metrov navrhlo renomované dánske štúdiou C.F. Møller Architects. Je rozdelená do štyroch menších veží, ktoré prepája spoločné prízemie.

Fasádu pokrýva 12-tisíc farebných solárnych panelov, ktoré jej dodávajú jedinečný vzhľad a zároveň poskytujú aj údaje pri výučbe prírodných vied. Panely sú individuálne naklonené, aby vytvárali flitrový efekt, a dodávajú viac ako polovicu ročnej spotreby energie školy.

Nanopovlak použitý na ich náter nevybledne a fasáda dúhových farieb je vďaka nemu bezúdržbová. Solárne články pokrývajú celkovú plochu 6 048 štvorcových metrov. Pochádzajú od spoločnosti SolarLab, ktorá takýmto spôsobom nahrádza tradičné fasádne obklady aj neatraktívne strešné fotovoltické inštalácie. Ich na mieru navrhnuté fasády nie sú nijako obmedzené geometriou, farbou ani textúrou.

Kodanská medzinárodná škola v štvrti Nordhavn.
Kodanská medzinárodná škola v štvrti Nordhavn. | Zdroj: Adam Mørk

Hravá a štruktúrovaná

Recyklácia stavebných materiálov a produkty s certifikáciou Cradle to Cradle sú kľúčové pre mnohých developerov a investorov, ktorí chcú stavať udržateľným spôsobom. V rámci fasád túto požiadavku spĺňajú napríklad farbené vláknocementové dosky pre odvetrávané fasády EQUITONE, ktoré sa skladajú z cementu, celulózy, minerálneho plniva a organických vlákien.

Tento materiál možno perforovať, frézovať aj potlačiť. V mestskej časti Mníchova v okrese Aubing boli dosky použité na fasádu mestskej škôlky v ich bielej, naturálnej podobe, s abstraktným vyfrézovaným vzorom. Na návrhu dvojpodlažnej drevostavby sa podieľalo štúdio Zwischenräume Architekten. Budova má otvorený pôdorys, veľkorysé zasklenia a tiež zelenú strechu so solárnymi panelmi.

Town House
Fasáda materskej škôlky z Mníchova | Zdroj: Equiton

Od laureátiek Pritzkerovej ceny

Kingstonskej univerzite v Londýne od oceňovaného štúdia Grafton Architects sme sa v magazíne ASB už venovali. Do nášho výberu zaujímavých fasád sa dostala jej budova Town Housu, vstupnej brány do kampusu, s motívom kolonády lemujúcej interiéry z troch strán. Fasáda dlhá 200 metrov sa skladá z dvoch obálok. Prvú tvoria stĺpy, ktoré majú pripomínať vápencové priečelie neďalekej radnice.

Druhá je od stĺpov odsadená, bohato perforovaná a lemovaná tehlovým obkladom a hliníkovými rámami okenných výplní. Priestupnosť prvej fasády odhaľuje štruktúru stavby naprieč celou budovou a vytvára pocit, ako by neexistovali žiadne bariéry. Výsledný dojem podčiarkujú aj stromy, ktoré boli pri stavbe zachované, a vínna réva, ktorá pokrýva časť fasády.

Enrico Fermi School
Enrico Fermi School | Zdroj: Dennis Gilbert

S novými terasami

Ako aj s obmedzenými prostriedkami napodobniť rozmanitosť textúr zo stavby zo 60. rokov 20. storočia? Túto otázku si kládli architekti z BDR bureau, ktorí sa pustili do rekonštrukcie starej školy.

Stredná škola v Turíne, nesúca meno slávneho talianskej fyzika Enrica Fermiho, prešla vďaka nim transformáciou, ktorá jej dala moderný šat. Budova sa musela architektonicky prispôsobiť súčasným pedagogickým potrebám. Východisková situácia zahŕňala nevhodný vzťah k vonkajším priestorom a vnútorné priestory, ktoré tiež neboli využívané práve ideálne.

Konverzie sa zhostil mladý kolektív BDR bureau. Požiadavku na nový plášť architekti vyriešili návrhom predsadených priebežných lodžií. Nová oceľová konštrukcia rozšírila učebne o vonkajšie terasy. Toto riešenie bolo vybraté aj z časových dôvodov, keďže podmienkou bola realizácia stavby v priebehu roka a vopred zmontované segmenty boli na jej splnenie ideálne.

Predsadené časti s ťahokovom nie sú len novými spojnicami, ale zabezpečujú tiež pasívne tienenie zasklených plôch. Farebná omietka s rôznou zrnitosťou dodáva fasáde hĺbku a narúša uniformitu povrchov.

Stredná škola v Turíne
Stredná škola v Turíne | Zdroj: Simone Bossi

Z tradičného materiálu

V areáli Drexelovej univerzity v americkej Filadelfii nájdeme Hillel House, ktorý je označovaný aj ako centrum pre židovský život. Architekti zo štúdia Natoma Architects pri návrhu fasády tohto vzdelávacieho a komunitného centra vychádzali z architektonického dedičstva mesta a obložili budovu tehlami z miestnych zdrojov. Tehla je materiál, ktorý sa vo Filadelfii využíva vo veľkej miere.

Plášť budovy je navrhnutý tak, aby odkazoval na menoru – rozvetvený sedemramenný svietnik používaný v židovských domoch a chrámoch. Je jedným zo symbolov judaizmu. Fasáda svojím usporiadaním odkazuje tiež na pruhované odevy nosené počas modlitieb.

Štvorpodlažná budova má symetrické usporiadanie. Dvojice tehál vyčnievajúce z fasády vytvárajú pravidelnú osnovu. Interiér centra je viacúčelový – okrem študovní a prednáškových sál tu nájdete aj modlitebnú miestnosť a priestor na relaxáciu.

Hillel House, USA
Hillel House, USA | Zdroj: Richard Barnes

Stretnutie starého a nového

Akadémia dramatických umení Ernsta Buscha v Berlíne, založená v roku 1951, sa nedávno dočkala obnovy. Prácu architektov Ortner & Ortner Baukunst s existujúcou štruktúrou ocenila aj porota súťaže BDA Preis Berlin. Vysoká škola sa skladá z troch blokov, zo zrekonštruovanej starej budovy a z dvoch nových častí – javiskovej veže a jedálne.

Na fasáde sa tak stretáva staré s novým, surové s rafinovaným. Javisková veža vysoká 24 metrov vďaka svojej drevenej obálke pôsobí už z diaľky ako orientačný bod na Zinnowitzer Strasse. Za smrekovcovými lamelami sa nachádza druhý, polykarbonátový plášť, ktorý vežu po zotmení mení na svietiace „telo“.

Vstup charakterizujú tri fasády – drevená vertikálna, kovová perforovaná a pôvodná betónová. A hoci stavebné práce sprevádzali dramatický nárast nákladov aj časový sklz, architektonická dráma sa nakoniec, našťastie, nekonala.

Akadémia dramatických umení Ernsta Buscha v Berlíne.
Akadémia dramatických umení Ernsta Buscha v Berlíne. | Zdroj: Schnepp Renou

Článok bol uverejnený v časopise ASB 8-9/2023