Projekt Komunitnej kuchyne v Gabčíkove pomôže utečencom z Ukrajiny

Komunitná kuchyňa v Gabčíkove
Zdroj: FAD STU

Pedagógovia a študenti z Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (STU) Bratislave a nórskej Bergen School of Achitecture intenzívne pracujú v týchto dňoch na malej stavbe z dreva v objekte Residence Park Gabčíkovo (bývalé Účelové zariadenie STU).

Cieľom projektu 1:1 bolo pôvodne vytvoriť objekt, ktorý reaguje na vandalizmus a bezdomovectvo. Koordinátorka projektu Veronika Kotradyová povedala, že po 24. februári 2022 má viac zmysel zamerať sa na utečencov z Ukrajiny na Slovensku.

V Residence Park Gabčíkovo je v súčasnosti ubytovaných vyše 900 utečencov z Ukrajiny, z toho viac ako 300 detí. V júni sa konal online tvorivý workshop, ktorého výstupom bol návrh Komunitnej kuchyne.

V projekte má vzniknúť spoločný priestor – komunitná kuchyňa, ktorý pomôže socializácii a inklúzii utečencov. Bol by priestorom pre trávenie voľného času a stretávanie sa. V areáli vytvára kvalitný verejný priestor na oddych a socializáciu.

Tento typ pavilónu môže neskôr slúžiť aj ako environmentálne centrum, škola v prírode a podobne. Súčasťou stavby bude aj pridaná mobilná zeleň, stojany na bicykle a informačné tabule.

Práce na Komunitnej kuchyni v Gabčíkove v júli 2022
Práce na Komunitnej kuchyni v Gabčíkove |

Drobná stavba má charakter zastrešeného pavilónu respektíve altánku, ktorého jadrom je murovaná chlebová/pizzová pec na drevo. Ostatná časť konštrukcie okolo pece – dve bočné steny a strešná konštrukcia – je drevená. Súčasťou stavby je jedálenské sedenie pre 20 osôb a pracovná plocha na prípravu jedla minimálne štyroch ľudí naraz, aby sa podporila  socializácia a inklúzia.

Autorom návrhu je kolektív študentov a pedagógov oboch zúčastnených škôl. Už od začiatku púta stavba pozornosť utečencov a najmä detí, ktoré sa aktívne zapájajú a inšpirujú pri svojich hrách.

(mv)

KategórieExteriér