image 94751 25 v8
Galéria(29)

Drevom pre grafickú dizajnérku

Partneri sekcie:

Možno ste si všimli, že domy, ktoré stavajú pre seba architekti alebo si dávajú navrhnúť dizajnéri, výtvarníci a umelci, bývajú vo všeobecnosti odlišné od bežných domov – i tých moderných. Viac odvahy, inovatívnosti a skvelé originálne nápady, to sa odzrkadľuje aj na dome grafickej dizajnérky od maďarského architektonického ateliéru Architecture Uncomfortable Workshop v obci Nagykovácsi. 

1
2
3
4
5
6
7
8

Sama priložila ruku k dielu

Pri architektoch z tohto štúdia sa rozhodne netreba obávať nedostatku fantázie a netradičných riešení, práve naopak. Svedčí o tom i drevený dom postavený na stredne veľkom pozemku na úpätí kopca Zsiros-hegy neďaleko maďarského hlavného mesta. Majiteľka pozemku je grafická dizajnérka, a tak mala o svojom dome už vopred jasnú predstavu. Nakoniec, podieľala sa na celom projektovacom a stavebnom procese. 

Foto: Andras Zoltai

 

Pripomína zmenšeninu rakúskych drevodomov

Zaujímavosťou pozemku je, že zo severnej strany ho kopíruje hlboká zalesnená roklina. Tieto miesta boli ešte pred dvadsiatimi rokmi výsadne rekreačnou oblasťou s chatkami, avšak v ostatnom období tu pribúdajú najrôznejšie architektonicky nesúrodé rodinné domy. Novopostavený drevený dom je nenápadný, a predsa veľmi pôsobivý a originálny. Tvarom strechy pripomína drevené domy v Rakúsku, ale dom ako taký je podstatne menší.

Foto: Andras Zoltai

Každé podlažie slúži na niečo iné

Dom je rozdelený do troch funkčne odlišných podlaží. Na prízemí sa nachádza obývacia izba, kuchyňa a kúpeľňa.

Foto: Andras Zoltai

Na prvom poschodí je veľký priestor na prácu a spanie, ktorý možno podľa potreby rozdeliť. Vo „veži“ je priestor na pozorovanie a meditáciu. Veľmi zaujímavo sú riešené okenice, ktoré dodávajú domu hravosť a špeciálny vzhľad, ale aj pokoj a bezpečie.

Foto: Andras Zoltai

Unikátne riešenia a neobvyklé materiály

„Cieľom materiálov vnútorného aj vonkajšieho opláštenia bolo zachovať prirodzený vzhľad. Napríklad, vonkajší obklad z červenej borovice prirodzenie vekom splynie s prostredím. Celkovo ide o unikátne riešenia a neobvyklé použitie materiálov, ktoré robia túto architektonicky zdanlivo tradičnú budovu súčasnou,“ konkretizujú architekti. V dome je vďaka nosníkom a veži zabezpečená dobrá cirkulácia vzduchu.

Foto: Andras Zoltai

Dom pre grafickú dizajnérku v kocke

Architektonický ateliér: Architecture Uncomfortable Workshop
Lokalita: Nagykovácsi, Maďarsko
Hlavní architekti: Denes Emil Ghyczy, Lukacs Szederkenyi
Plocha: 100 m2
Rok realizácie: 2015 až 2017

 Foto: Andras Zoltai

Sabína Zavarská
Foto: Andras Zoltai