image 97912 25 v1
Galéria(22)

Drevený dom pre mladú rodinu

Partneri sekcie:

Na pohľad úplne jednoduchý drevený dom s pravidelnou sedlovou strechou je v našich končinách predurčený na úspech. Tento vytvorili architekti zo štúdia Innauer-Matt Architekten a stojí v rakúskom Bürserbergu. Samotní tvorcovia ho nazvali domom v druhom svete. Viete prečo?

IMA Tschengla Modell 01
IMA Tschengla Modell 04
IMA Tschengla 01 Adolf Bereuter
IMA Tschengla 02 Adolf Bereuter
IMA Tschengla 03 Adolf Bereuter
IMA Tschengla 04 Adolf Bereuter
IMA Tschengla 05 Adolf Bereuter
IMA Tschengla 06 Adolf Bereuter

Nielen na víkendy

Krása dreva zvonku i zvnútra, čistota interiérového riešenia, zastrešený gánok, respektíve veranda s kumulovanými funkciami, dôkladne premyslené presvetlenie domu prirodzeným svetlom – to sú hlavné pozitíva sympatického domu.

Foto: Adolf Bereuter

Napriek tomu, že pôsobí ako chata, nie je určený len na víkendové pobyty. Majitelia domu trvali na tom, aby bol riešený ako plnohodnotný druhý domov. Nachádza sa len tridsať minút jazdy od ich bytu v meste Feldkirch.

V lone nepoškvrnenej prírody

Rodina týmto spôsobom veľmi zaujímavo vyriešila problém, či sa presťahovať na vidiek za pokojom a krásou prírody, alebo zostať v meste so všetkými jeho prednosťami, ale aj ruchom. Majú oboje.

Foto: Adolf Bereuter

Pozemok, ktorý si vybrali na stavbu svojho druhého domova sa nachádza v tichých horách s rozmanitou, prevažne nedotknutou prírodou. Vďaka náhornej plošine Tschengla je toto prostredie skutočne jedinečné a zvláštne.

Foto: Adolf Bereuter

Odkaz na alpské stodoly

Obrysy domu sú odkazom na spôsob, akým sa stavali prvé hospodárske usadlosti v alpských oblastiach. Kompozične ide o jednoduchú a dobre štruktúrovanú drevenú budovu na pevnom sokli so štítom orientovaným do doliny.

Foto: Adolf Bereuter

Vchod do domu je prekrytý, nasleduje kuchyňa so vstavaným dreveným nábytkom a ostrovčekom z tmavého dreva.

Foto: Adolf Bereuter

Na kuchyňu nadväzuje hlavná obytná miestnosť s jedálenským stolom a najmä krásnym výhľadom cez široké panoramatické okno.

Foto: Adolf Bereuter

Obývaciu časť s veľkým rohovým sedením od jedálenskej čiastočne oddeľuje múr s krbom.

Foto: Adolf Bereuter

Presvetlené je aj podkrovie

Na poschodie sa dostanete prostredníctvom relatívne úzkych, ale pevných drevených schodov. Prvé čo vás na hornom poschodí zaujme je atypické strešné okno, cez ktoré preniká dostatok svetla i na toto podlažie.

Foto: Adolf Bereuter

Na poschodí sa nachádzajú podkrovné izby – spálne a hygienická miestnosť, taktiež pracovňa a malá knižnica.

Foto: Adolf Bereuter

Zaujímavé horizontálne okno je umiestnené v kúpeľni nad umývadlom. Neupravený smrek, sivá omietka a drsný kameň dodávajú interiéru osobitý charakter.

Foto: Adolf Bereuter

Veranda sa opäť vracia

Prekrytá exteriérová časť domu pripomína známy gánok či verandu z našich starších domov.  Majitelia ju využívajú ako vonkajšie posedenie, ale je veľmi dôležitým momentom aj pri presvetlení prízemia.

Foto: Adolf Bereuter

Celá stena domu, ktorá sa nachádza pod zastrešením je totiž zasklená. V prípade intenzívneho slnka je možné túto časť zatieniť drevenou clonou a presne prispôsobiť aktuálnym potrebám svetelnosti v interiéri.

Foto: Adolf Bereuter

„HOUSE ON TSCHENGLA“ v skratke

Architektonické štúdio: Innauer-Matt Architekten
Projekt: 2014 až 2015
Realizácia: 2015 až 2016
Lokalita: Bürserberg, Vorarlberg, Rakúsko
Podlahová plocha: 127 m2
Pivnica: 56 m2
Rozloha pozemku: 1001 m2

Sabína Zavarská
Foto: Adolf Bereuter, Dornbirn