Digital Park Einsteinova: ľahkosť a flexibilita
Galéria(14)

Digital Park Einsteinova: ľahkosť a flexibilita

Partneri sekcie:

Na významnej bratislavskej križovatke, ktorej polohu už využíva Incheba alebo nákupné a oddychové centrum Aupark, bol v septembri tohoto roku dokončený moderný administratívny objekt s deviatimi nadzemnými podlažiami. Budova je pilotným projektom širšieho ambiciózneho zámeru – plánovaného nového office parku. Na siedmich poschodiach ponúka Digital Park veľkoplošné kancelárie slúžiace ako sídla spoločností, priestory na prvých dvoch su určené pre obchod a služby. Projekt, podľa ktorého objekt vznikol, prešiel zásadnym vývojom – od obdobia, keď „koketoval“ s vytvorením kompaktného prepojenia územia ponad diaľnicu s územím susedného Auparku, až po vyústenie do výškovej budovy na nároží, od výstavby ktorej súčasný investor upustil. Ako sa koncept Digital Parku Einsteinova vyvinul, sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Väzby na okolie: súčasnosť a výhľad do budúcnosti

Areál budúceho komplexu administratívnych budov Digital Park Einsteinova je v tesnom kontakte s mimoúrovňovou križovatkou Nový most – Einsteinova. Z tohto „intímneho“ susedstva vyplýva jednoduché dopravné napojenie z centra mesta a na diaľnicu.

Budova Digital Parku je v súčasnosti prístupná z Nového mosta a z Einsteinovej ulice, ďalšie väzby sú uvažované v súvislosti s Petržalským korzom a takisto s budúcou centrálnou mestskou osou Petržalky. Pešia lávka, vedúca ponad diaľnicu, priamo prepája administratívnu budovu s obchodnou pasážou susedného nákupného a oddychového centra.

Verejný parter

Parter dokončenej budovy Digital Parku je prístupný verejnosti. Severným vchodom, situovaným uprostred pôdorysu priečelia do Einsteinovej ulice, sú zamestnancom a návštevníkom sprístupnené prevádzky obchodu a služieb na prvom a druhom nadzemnom podlaží a spolu s južným vchodom, ktorý leží na osi hlavného vstupu, aj do administratívnych priestorov na treťom až deviatom nadzemnom podlaží. Medzi severným a južným vstupom sa nachádza foyer s recepciou, oddelený od verejnej časti ľahkou presklenou stenou.

Architektonický výraz parteru tvorí mozaika farieb nasvietených obchodných priestorov, ktoré sú bez „rušivého“ výkladu priamo viditeľné z ulice a priťahujú tak pozornosť okoloidúcich.

„Asertívne“ kancelárie

Ku kanceláriám sa možno dostať severným vchodom cez recepciu. Súkromná zóna parteru vymedzená južným vchodom a presklenou stenou, cez vertikálne jadro sprístupňuje kancelárie. Administratívne priestory sú v koncepte riešené ako veľkoplošné – pôdorys každého administratívneho podlažia možno rozdeliť na štyri samostatné celky s vlastným zázemím. Dispozície priestorov kancelárií sa vyznačujú flexibilitou – voľný pôdorys umožňuje variabilné riešenia pracovných postov.

Reálny život overil životaschopnosť východiskového konceptu – štyri poschodia našli jediného nájomcu, ostatné dve sú rozdelené na maximálne štyri samostatné celky.

Stavba odrazom prostredia

Zámerom architektov Petra Vavricu a Martina Vodrážku z ateliéru VAVRICA architekti bolo, aby návrh odrážal kontext prostredia, v tomto prípade blízkosť nábrežia rieky.

Fasáda budovy je celosklená a zároveň plastická. Jednotlivé podlažia ako samostatne prenajímateľné priestory vytvárajú jeden celok, do istej miery si však zachovávajú priestorovú nezávislosť. Vytvárajú vrstvy, ktoré sú striedavo vykonzolované z nosnej konštrukcie a poukladané na seba.

Hlavné priečelie, orientované k nábrežiu, jemne reflektuje svoje okolie – horizontálne pásy jednotlivých podlaží administratívy mierne vyčnievajú a rôzne odrážajú dopadajúce svetlo.

Funkciou prednej fasády je aj odhlučnenie vnútorného prostredia od exteriéru. Blízkosť rušnej premávky si pri zachovaní otvárateľnosti okien vyžiadala dvojitú fasádu. Hluk spolu s prevládajúcim severozápadným vetrom tak zostáva za skleneným sekundárnym plášťom. Priestory orientované do južnej fasády chránia žalúzie. Bočné fasády výrazovo prepájajú predné a zadné priečelie.

Celkový výraz budovy sa vyznačuje ľahkosťou a transparentnosťou aj vďaka fasáde – z niekoľkých miest možno uvidieť cez budovu obrysy Petržalky.

Pôvodný návrh uvažoval s čisto technickou funkciou najvyššieho nadzemného podlažia. Atraktívny výhľad na mesto však vyvolal záujem o priestor pod strechou a o jeho praktické využitie. Svoje uplatnenie tu našli dve kancelárske jednotky, každá na jednom konci pozdĺžneho pôdorysu. Terasy, ktoré vznikli ustúpením pôdorysu posledného nadzemného podlažia, sa tak využijú ako sezónne rozšírenie administratívnych priestorov.

Architektonický koncept a hmotové usporiadanie objektu sa vyznačujú minimalizmom s použitím kvalitných materiálov na báze kovu (hliník, oceľ, titanzinok), skla a v interiéri ušľachtilých prírodných materiálov ako sú žula a exotické drevo. Architekti čerpali z tradície funkcionalizmu a kvalitných diel priemyselnej architektúry.

Ďalší rozvoj Digital Parku počíta s vytvorením štyroch administratívnych blokov lichobežníkového tvaru vzájomne prepojených chránenými chodbami. V tejto časti vznikne väčšie verejné priestranstvo so súvislou spevnenou plochou, na ktoré sa napojí predĺžená pešia lávka vedúca cez budovu Digital Parku.
Tento zámer už spracováva pražský ateliér Cígler Marani.

Pôdorys typického podlažia

Názov stavby: Digital Park Einsteinova
Miesto: Einsteinova, Bratislava-Petržalka
Investor: Digital Park, a. s. (joint venture Syner Group a Penta Investments)
Autori návrhu: Ing. arch. Peter Vavrica, Ing. arch. Martin Vodrážka, Ing. Tomáš Papp
Generálny projektant: VAVRICA ARCHITEKTI, s. r. o.
Generálny dodávateľ: SYNER,  s. r. o., Liberec – SYNER SLOVAKIA, spoločnosť s ručením obmedzeným, o. z.
Hlavný zhotoviteľ: SYNER SLOVAKIA, spoločnosť s ručením obmedzeným, o. z.
Poddodávatelia:
fasáda: SKANSKA, a. s.
fasáda parteru: HUECK HARTMAN, s. r. o.
sekundárna fasáda: objektové riešenie – SKANSKA
skelet: SKYBAU, s. r. o.
klimatizácia: PLUS KLIMA, s. r. o.
elektroinštalácie:
slaboprúd: NECTEL, spol. s r. o.
silnoprúd: ELTODO, a. s.
Interiér verejných priestorov:
podlahy:
MRAMOR, spol. s r. o.
KERABEL, s. r. o Praha
svietidlá: EUROLUX lighting s. r. o.
zasklené steny: DoMo – GLASS, s. r. o.
sklené obklady: GLASMAX, s. r. o.
drevené obklady a recepcia: DŘEVOTVAR Znojmo, výrobné družstvo
Interiér kancelárie Lenovo (4 podlažia):
priečky a nábytok: TECHO, s. r. o.
koberce: JUTEX – Contract, s. r. o.

Začiatok realizácie: 4/2005
Koniec realizácie: 09/2006
Celková prenajímateľná plocha: 11 740 m2
Zastavaná plocha: 1 700 m2
Celkové projektové náklady: približne 600 miliónov Sk

Lucia Hakelová
Foto: Petra Bošanská